Kissa ei syö märkäruokaa!?!?!

~toivoton~

Olen yrittänyt aloittaa barffauksen, koska se on paljon terveellisempää & halvempaa. Kissani ei kuitenkaan suostu syömään mitään muuta kuin napuja (niitäkin vähän), ja silloin tällöin raakaa kanaa. Jätin 1,5 vuorokautta sitten navut pois, ja kissa ei ole syönyt koko aikana mitään. En ole antanut sille myöskään raakaa kanaa, vaan barffausliikkeen eväitä pussiruokia. Vaan kun ei syö! Mikä neuvoksi??

4

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varovaisesti

      Märkäruoka ei kuulu barffaukseen ollenkaan, barffi on raakaalihaa ja luita sisältävä ruokintamalli.

      Mitään ruokinnan muutosta ei pidä tehdä kerralla siirtymällä vaan pikkuhiljaa. Kun kissasi on syönyt sitä raakaa kanaa, niin kanan määrää lisäämällä aletaan siirtymään kokonaan raakaruokintaan. Välillä tarjoten tietysti muitakin lihoja (nautaa, possua, sydäntä, kieltä, kalaa jne.).

      Kerralla siirtymällä saat helposit aikaan kissallesi maksavaurion, jos kissasi on kokonaan syömättömänä. Jo vuorokauden paasto voi aiheuttaa kissalle maksavaurion.

      • ~aloittaja~

        Tiedän kyllä että pussi/tölkkiruoat ei kuulu barffaukseen, mutta mainitsinpahan vaan että niitäkin yritin kissalle syöttää. Olen yrittänyt syöttää nautaa, possua, sydäntä, kalaa ja ties mitä muuta, mutta ei ala syömään mitään, ei edes maistamaan.
        En ole ihan varma tuosta maksavaurio- hommasta, eläimet on sitkeitä otuksia ja selviävät luonnossakin päiviä ilman ruokaa. Tahallani en tietenkään pidä kissaani nälässä, kokeilinpahan vaan alkaako syömään kunnon ruokia kun nälkä tulee. Mutta eipä alkanut.


      • totta se on
        ~aloittaja~ kirjoitti:

        Tiedän kyllä että pussi/tölkkiruoat ei kuulu barffaukseen, mutta mainitsinpahan vaan että niitäkin yritin kissalle syöttää. Olen yrittänyt syöttää nautaa, possua, sydäntä, kalaa ja ties mitä muuta, mutta ei ala syömään mitään, ei edes maistamaan.
        En ole ihan varma tuosta maksavaurio- hommasta, eläimet on sitkeitä otuksia ja selviävät luonnossakin päiviä ilman ruokaa. Tahallani en tietenkään pidä kissaani nälässä, kokeilinpahan vaan alkaako syömään kunnon ruokia kun nälkä tulee. Mutta eipä alkanut.

        "Jos kissa on ollut syömättä, vaikka vain sen takia ettei se pidä tarjotusta ruuasta, sille tulee helposti syömättömyyden takia paha olo, mikä alentaa ruokahalua entisestään. Kissa on siitä erilainen kuin koira, että kissa ei saa missään nimessä paastota. Jo vuorokaudenkin paasto voi johtaa maksan rasvoittumiseen ja maksan vajaatoimintaan, mikä voi johtaa kuolemaan, varoittaa eläinlääkäri Viita-aho."

        Tuo lainaus on otettu asiantuntijan vastauspalstalta.

        Täällä on vähän kuin pakko yrittää vastata niin, että moni saisi vastauksen jos sama asia askarruttaa. Eikä vastaaja mitenkään voi tietää miten hyvin olet perillä barffista jos et sitä kysymyksessäsi kerro. Barffi ei ole helppo juttu vaan siihen on syytä perehtyä kunnolla, ennen kuin kokonaan siihen siirtyy.


    • 5+22

      Se on kyllä totta että kissan maksa ei kestä paastoa ja jopa vuorokauden syömättömyys voi johtaa hengenvaaralliseen maksavaurioon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      116
      3675
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      71
      3091
    3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2694
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      75
      2432
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      18
      2383
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      31
      2309
    7. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2207
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2141
    9. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      26
      2032
    10. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      90
      1970
    Aihe