Suunniteltu reissu Imatran ja Antrean (Kamennogorsk) kautta Käkisalmeen (Priozersk) muuttuikin suunniteltua kalliimmaksi, kun selvisi, että hotelli Korela veloittaa kahden hengen huoneesta 5600 ruplaa/yö. Joka tekee euroissa 140 egee, joka on siis kirkkaasti häikäilemätön rahastus, enpä usko paikan niin merkittävästi loisteliaampi olevan kuin muut Karjalan majoittamot.
Ensi viikolla saatte kuulla lisää, aiomme poiketa myös Kivisalmessa, jossa jokunen vuosi sitten näppärä paikallisrouva viilsi auki laukun eräältä ryhmämme jäseneltä, mutta onneksemme ei ehtinut sieppaamaan mitään.
Tämä tosin on ainoa rötös (tähän mennessä) jonka olen kohdannut Karjalan reissuillani. Palaamme asiaan.
Ensi viikolla saatte kuulla lisää, aiomme poiketa myös Kivisalmessa, jossa jokunen vuosi sitten näppärä paikallisrouva viilsi auki laukun eräältä ryhmämme jäseneltä, mutta onneksemme ei ehtinut sieppaamaan mitään.
Tämä tosin on ainoa rötös (tähän mennessä) jonka olen kohdannut Karjalan reissuillani. Palaamme asiaan.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuo ei ole enää kohtuullinen hinta, pelkästään rahastusta.
Eikös Käkisalmessa ole halvempi majoitus jossain vanhassa sanatoriossa? En ole tosin käynyt, enkä tiedä tarkemmin.
http://www.primatours.fi/travel/fi/KARJALA-1-47.html
Tulta näet matkanjärjestäjän hintoja. Kannaksella on voimassa huippuhinnat, johtuu varmaan Pietarin vaikutuksesta.
UJUT,GRANAT,SANATORIO,MÖKKIKYLÄ VAPAA-AIKA JA DELFIN,KAIKKI EDULLISIA MAJOITUKSIA KÄKISALMESSA,DELFIN VAATIMATON KUTAN HINTA 400 RYB/HLÖ/VRK,MUUT SIINÄ 1500-3000 RYB 2HH!ETTÄ KORELAAN VAIN SÖKÖ ENSIKERTALAINEN MENEE JA ON MOSKOVALAIS MILJONÄÄRIEN OMISTUKSESSA NYKYÄÄN,JOHTUISKO HINNAT KENTIES SIITÄKIN.....?
ENNEN KUIN JOKU"RUUDINKEKSIJÄ"KOMMENTOI, TULI NÄPPÄILY VIRHE KUTAN=KUTEN,ICVINITE!!!
MISSÄ ON KIVISALMI?KIVINIEMEN(LOCEVO) TIEDÄN MUTTA KIVISALMI IHAN UUSI MESTA?PS KAMMEGORSK-KÄKISALMI 30KM PERUNAPELTOA,MENE MAASTURILLA!!
Onko KAPYCTA vähän dorka? Capslock on myös unohtunut päälle. Ehkä ryyppyputki myös päällä.
onko siihen mökkikylään(vapaa-aika)kellään ajo-ohjeita,luultavasti olen käynyt
sillä joskus 15vuotta sitten ja on reitti unohtunut.
Nyt jo lienee aika korjata vanhat mokat. Jos joku suunnittelee reisua Käkisalmeen, ilmoitan että tuo pari vuotta sitten kerrottu vanha hinta oli silloin kaksinkertainen , panen nyt syyn iäkkäälle tulkilleni ja ihessäkin on vikaa kun en huolella tsekannut mikä on totuus. Se todellinen hinta olikin onneksi vain sen 2600 kahden hgn huone, eikä per nokka. Muutenkin oli hieno reissu, kun ei ollut kiirettä, vaikka muutama tienpätkä olikin koht haasteellinen.
Antakee anteeks.
Nyt tulevia tämän kauden hintoja en lähe arvailemaankaan, Karjalan Sanomat kertoi, että ainakin Karjalassa matkailu kallistuu (mutta ei kuitenkaan kai ihan kaadu).
2700 ruplaa 2-hengen huone viime syksynä.