Tämmönen olisi homman nimi. Veljeni löysi autonsa huoltokirjan mukana disketin ja haluaisi kokeilla sitä koneellani koska itsellänsä hänellä ei ole lerppuasemaa. Tiedustelisin että tunnistaako ubuntu 10.04 disketit? extra kysymys että onko disketeissä yleensä ollut ubuntulle vaarallista materiaalia, kun levykkeeseen kumminkin tulee tartunta helposti.
Huom. Veljeni olisi tulossa 50 km päästä, niin ei kehtaisi turhaan ajelluttaa :D
Huom. Veljeni olisi tulossa 50 km päästä, niin ei kehtaisi turhaan ajelluttaa :D
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onko sinulla vielä lerppuasema tallessa? Asema kyllä toimii Linuxissa. Se ei ole ongelma.
Voit huoletta tutkia lerpun sisältöä. Vaaraa ei ole.
kyl kyl lerppu löytyy, kone on reilu 2 vuotta vanha. Se tulee aina hankittua kaiken varalle koska eihän se maksa ku jotain pari kymppiä. Mut kiitti vastauksesta :)
Siis korppuasema. Lerppuasemia ei tällä vuosituhannella ole kaupasta saanut. Lerppu on 5,25" taipuisa ja korppu 3,5" jäykkä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lerppu
ok. korppu sitten :D
"tunnistaako ubuntu 10.04 disketit?"
Ensimmäinen levykeasema käyttää laitetiedostoa /dev/fd0
Kernelissä on yhä tuki tuolle laitteelle (moduli floppy.ko): /lib/modules/2.6.32-21-generic/kernel/drivers/block/floppy.ko linux-image-2.6.32-21-generic
Tuollainen laiteohjain joko udev tunnistaa automaattisesti, tai tarvittaessa voi levykkeen liittää manuaalisesti normaalisti mount-komennolla.
Virus-heittosi viittaa trollaukseen, sillä Linux:iin eivät edes Windows-virukset tartu, ja miksipä levykkeellä edes olisi jokin virus.
ei ollutkaan puhe windows viruksista, vaan mahdollisista (joskin jopa mahdottomista) linux viruksista, ja levykkeisiin tarttuu helposti virukset jos kyseisessä koneessa, jossa levykkeen avaa olisi viruksia.
Onhan niitäkin ollut. Muutama verkkomato on ollut jopa tehokaskin. Tällä hetkellä ei tunneta yhtään vapaasti leviävää haitta-ohjelmaa.
haittaohjelmista puheenollen: oletko ikinä kuullutkaan androidista, siitä virusimurista?
Androidista on tehty Windowsmainen ja samalla Windowsin tapaan haittaohjelmien imuri.
>ei ollutkaan puhe windows viruksista, vaan mahdollisista (joskin jopa mahdottomista) linux viruksista, ja levykkeisiin tarttuu helposti virukset jos kyseisessä koneessa, jossa levykkeen avaa olisi viruksia. >
Alkuperäiselle kysyjälle: jos jostain löydät toimivan linux -viruksen, laita se tänne näytille. Älä kuitenkaan laita windows -virusta, niitä saa muutenkin.