Avan siskolle/veljelle nimi

Mikä olisi hyvä nimi Avan (nimenomaan Avan, ei Aavan) sisarukselle, tytölle tai pojalle? Ei mikään liian erikoinen mutta ei ihan yleisinkään nimi.. Kivoja pojan nimiä Esim. Venni, Aarni, Noel, Nooa. Tytön Pihla, Viola, Amelia. Osa noista ei musta vaan sovi yhteen Avan kanssa. Uusia ehdotuksia otetaan vastaan :)
101497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Noista Amelia sopisi hyvinkin. Tytölle suosittelen eniten nimeä Aida ja Adele. Pojalle suosittelen eniten Alex ja Anton. Myös Noa yhdellä o.lla olisi mielestäni oikein kiva.

Aida
Adele
Alisa
Amanda
Alma
Amalia
Aurora
Aleksandra
Fia
Vea
Isa
Ira
Mai
Nia
Mea
Sae
Eve
Ria
Bea
Kia
Linn
Luna
Vivi
Siri

Anton
Alex
Arne
Aleksander
Alvar
Adam
Axel
Mio
Dan
Leo
Jon
Noa
Joel
Emil

Äänestä

Eikös jokainen lapsi ole yksilö, eli antakaa mieleisenne nimi? Uusina ehdotan Leo, Joe, Amy, Leea.

Äänestä

tässä vielä muutama nimiehdotus Avan sisarukselle:)

Elle
Ellen
Isla
Edit
Ida
Edla
Lina
Aura

Aaron
Altti
Eeli
Jali
Ivan
Aalto
Okko
Niila

Äänestä

Koska Avan ensimmäinen tavu on yksikirjaiminen vokaali niin kaikki samalla tavalla yksikirjaimiset vokaali alkuiset nimet sointuu hienosti. Edit ja Ivar.

esim. A-melia, A-manda, A-lisa, A-dele E-lisa, E-leonora, E-dit, E-rika, E-milia, O-livia, I-rene , I-rina, I-ris....A-lex, A-ron, A-dam, E-mil, E-rik, E-liel, E-vert, O-liver, O-lav, O-lavi, I-lari, I-var,

Äänestä

Venniä on myös tytön nimenä.

Äänestä
  • Tiedän et Venniä on tytöilläkin mutta musta se on ihan pojan kuulonen nimi :D Tytöllä sit Venny ja lausuttuna yyllä.

    Noista nimistä miellytti Altti, Eeli, Anton ja Alvar sekä tytöistä Adele, Mea, Siri ja Elle/Ellen.

    Nimen valinnassa pitää vaan miettiä et nimi pitäis sanoa niinkuin kirjotetaan, koska sitä ollaan nyt Avan kanssa saatu kaikille tolkuttaa (moni varsinki tuntemattomammat sanos pitkänä eli Aava ja aina vedottu siihet et Suomes sanotaan niinkuin kirjotetaan)..

    Äänestä

Ami
Aki
Ari
Dani
Elmo
ilpo
Josu
Jaso
Lari
oiva
Aatos
Alvar
Aamos
Eemi
Eino
Edvard
Iivo
Jooa
Kai
Milo
Ossian
Roni

Suvi
Lana
Mia
Ela
Evita
Mila
Rosi
Siru
Sofi
Eimi
Asta
Aila
Eini
Aini

Äänestä

Nimiehdotuksia Avav siskolle:

Usva, Luna, Olive,
Eimi, Fia, Hilve,
Heta, Ina, Jade,
Kia, Leia, Mea,
Nea, Opri, Rea,
Siri, Vaula, Viola,
Viena, Sivi

... ja veljelle:

Arne, Aki, Emil,
Erno, Iivo, Ivar, Etvi,
Lari, Mano, Nemo,
Vili, Venni, Veini

Äänestä

Ailis ja Aslan
Ailis ja Aabel
Ania ja Anton
Axa ja Alex
Andrea ja Antre
Amelia ja Aimo
Aliina ja Aake
Agda ja Aage

Äänestä

Ava ja Isla kuulostaa ainakin mun korvaan tosi hyvältä =)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Lotta- kirjoitti:

Mikä olisi hyvä nimi Avan (nimenomaan Avan, ei Aavan) sisarukselle, tytölle tai pojalle? Ei mikään liian erikoinen mutta ei ihan yleisinkään nimi.. Kivoja pojan nimiä Esim. Venni, Aarni, Noel, Nooa. Tytön Pihla, Viola, Amelia. Osa noista ei musta vaan sovi yhteen Avan kanssa. Uusia ehdotuksia otetaan vastaan :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu