pääsykokeissa olleet? Miten meni mielestänne?
Millon tulokset tulee???
Millon tulokset tulee???
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla menimuuten mielestäni hyvin, mutta se ruotsin osuus oli tosi vaikea.Yläasteella mulla oli ruotsi 9 ja amiksessa 3, mutta siinä tekstissä oli tosi vaikeita sanoja.Haastattelussa olin sillä mies psykalla ja se meni hyvin.Tiedän ite että olisin hyvä sh, mut jos toi ruotsi pilaa kaiken..mulla on pohjakoulutuksena lähihoitaja, niin olen kyllä tietoinen mitä oikeasti sh:n työ on..
Mites sulla keskustelun aloittaja?
Olin Turun amk:n suuhygienistin pääsykokeissa tossa 8.6. ja luulen, että meillä oli samat pääsykokeet. Valitettavasti minullakin tuo Ruotsi meni täysin penkin alle:( eli siinähän oli 15 kysymystä ja 15 min. aikaa, ensimmäiset viisi tehtävää oli monivalinta tehtäviä ja loput kymmenen käännöksiä. Sain tehtyä kokeesta 1/3 ja toivon todellakin, että sisäänpääsyni ei jää tuon Ruotsin takia uupumaan. Olen todella motivoitunut alelle ja haluan sitä todella. moni pääsykokeessa ollut tyttö oli nimittäin hakenut tuolle alalle ns. ihan muuten vaan, esim. kolmannella tai neljännellä sijalla, itse ensimmäisellä sijalla! Toivottavasti tämä huomioidaan!! Itselläni haastattelu, matemaattinen osio sekä looginen ajattelu menivät todella hyvin. Nyt vain odotellaan ja toivotaan parasta.
Hain itse myös ensisijaisesti sairaanhoitajaksi, enkä edes hakenutkaan minnekään muualle.En halua kuin sairaanhoitajaksi.Olen suunnitellut jo valmiiksi mitä valinnaisia aineita viimisenä vuonna otan ja minne haen viimiseen harjoitteluun.(Viimisen harjoittelu paikan saa itse valita)Minulla on ajatuksena jo minne haluan töihin valmistuttuani tai vähän minkä tyyppistä työtä haluan tehdä.
Pidetään peukkuja ittellemme että päästään sisään!!Ei se ruotsi voi niin paljon merkitä, että sen vuoksi ei pääsisi sisään.
tulevat tulokset! Toivon myös, että sinä pääset alalle opiskelemaan!
myös sulle paljon, jotta pääsisit opiskelemaan!!