Hääjuhla kotona

heinäkuu2012

Saisko joltain vähän apua.. Olemme mieheni kanssa menossa naimisiin heinäkuussa 2012 ja olemme tulleet pikku hiljaa siihen päätökseen,että hääjuhlat kotona.
Me muutetaan rivitaloon jossa on 3h keittiö ja pieni takapiha.
Vieraita tulisi n.25 plus me neljä.
Kämppä on 77 neliöinen. Onko tuo liian pieni asunto pitää .25 hengelle juhlaa?
Meillä niin pieni tuo budjetti (1000-1200e) että sillä ei oikein tampereen seudulta hyvää paikkaa saa jos ruokaa ottaa mukaan.
Juhlat alkaisi vasta n klo 18 kun vihkiminen tapahtuu klo17
Ja mitä ruokaa oikein antaisin,kun kunnon safkaa ei oikein viitsi,koska kaikki kumminkin kerkiää päiväruuan syömään.
Ja jos tilaa ruuan tampereella niin mitä tulisi maksamaan? Ei kunnon ruokaa vaan jotain pientä.

3

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnea taaltapain :)

      Itse olin toissakesana haissa jotka olivat jarjestetty haaparin kotona. Vierasmaaraa en muista mutta veikkaisin etta siina noin 30.. Siella oli tosi hyvin jarjestetty niin etta takapihalle oli laitettu sellainen juhlakatos(teltta mika onkaan) eli kun takaovesta meni pihalle oli suoraan siella teltan sisalla. Siella oli poydat yms ja siella juhlittiin, tietenkin sitten osa oli sisallakin valilla, mutta nain oli jotenkin kiva.
      Heilla oli pitopalvelusta yksi nainen siella laittelemassa ruokia ja kahveja sinne ja hyvat oli ruuat :)

      Mutta jos te ette halua lammintaruokaa tarjota niin ihan sitten kakkukahvitus. Voileipakakkuja ja muita leivonnaisia kakun lisaksi. Jokainen pitaa sellaiset haat kuin itse haluaa :)

    • onnistuu se

      Tila riittää tuolle juhlijoitten määrälle.

      Mielestänne sopivien ruokien hintoja voi kysellä pitopalveluista.

      Kun edullisuus on tärkeää, niin pitopalvelusta voi ottaa vain tarjottavat ja tarjoilun voi antaa hoidettavaksi jollekin tuttavalle. Toki tuttavakin kanssa on sovittava korvauksesta.

    • motnjk

      Todella kiva idea ja vieraat kyllä mahtuvat etenkin, jos hankitte pihalle katoksen ja järjestelette kodissanne väljästi liikkumatilaa siirtelemällä huonekaluja väliaikaisesti pois tieltä.

      Pitopalveluiden lisäksi kannattaa kysellä myös ammattikouluilta olisiko opiskelijoissa halukkaita tekemään kohtuuhinnalla keikkaa kesällä. Tietenkin täytyy varautua ns. opiskelijatasoon, mutta se ei aina tarkoita että taso olisi huono. Se voi olla erilaista ja kokeilevaa ja ideat perinteisestä poikkeavaa. Ainakin intoa ja iloa riittää, josta voin omakohtaisesti sanoa sen antaneen lisäväriä omiin juhliini.

      Tarjoilukin voi olla jotakin erilaista ja usein yksinkertainen on parasta. Jos käytätte ulkopuolista tekijää he yleensä laativat teille tarjoiluehdotuksia ja niistäkin voi vielä neuvotella. Kannattaa silti etukäteen päättää, miten paljon käytätte euroja kutsuvierasta kohden ja lähteä tarjouksen pyytämisessä siitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      234
      3965
    2. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      46
      2617
    3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      240
      1800
    4. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      99
      1681
    5. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      107
      1678
    6. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      16
      1499
    7. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      51
      1498
    8. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      169
      1410
    9. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      14
      1211
    10. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1162
    Aihe