Digikuvien tunnistaminen

Haluaisin lisätä digikuviini tunnisteita niin, että voin niiden perusteella etsiä helposti ne esiin massasta. Esim. Pekka, 2005, lappi jne.
Olen testannut Picasaa ja siinä on näitä toimintoja. Ongelmana on että se ei toimi ellei ole verkossa. Vai toimiiko? Olisiko muita tämmöisillä ominaisuuksilla olevia ohjelmistoja?
5153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mä teen noita signeerauksia
– Lightroomilla ”Identity Plate” tai/ja Watermarking (rasti ruutuun)
– Photoshopilla, mulla PhS:ssa on ”Action” (signeeraa kuvat yhdellä hiiren klikkauksella).

En kyllä etsi kuviani massasta vaan signeeraan (nimi ja vuosi) ne pelkästään mahdollisia tiedosta kiinnostuneita silmälläpitäen ja printtieni ajoittamiseksi. Jos teen sarjan isoja vedoksia myyntiin t. lahjaksi niin numeroin (esim 2/22) ne gafiikassa käyttämäni tottumuksen mukaan (signeeraus on kuvan oikeassa alakulmassa ja numerointi vasemmassa)

Äänestä
  • Kiitos vastauksesta. Signeeraukset ovat hyvät. Minulla on päätavoitteena liittää kuviin sellaiset näkymättömät tunnisteet, että voisin 10 000 kuvan massasta etsiä helposti kuvat esim. Pekasta vuodelta 2004 lapissa jne.

    Äänestä

keywords ln se juttu. Photoshop Lightroomkin osaa noita lisätä, itse käytän samaan homman Phase One Media Pro 1.0.1 ohjelmaa.

Äänestä

”Pekasta vuodelta 2004 lapissa”
—tuohon tarkoitukseen käytän kansioita
Kansion nimi voisi olla esim pekka04lappi

Kuvassa ”näkymättömään” metadataan (exif) voit kirjoittaa kaikki haluamasi tunnisteet tarkoitukseen sopivalla ohjelmalla.

kts:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/2334116#comment-11851257

Äänestä

itseasiassa pekka 2004 lappi, löytyisi helpoiten kahdella keywordsillä.
ensimmäinen, Pekka se ja se. ja toinen Lappi. paikannimien kohdalle.
klikkaat ensin Pekka nimeä. Lappi paikannimessä syttyy valo. ja tuskin pekasta vuonna 2004 kovin montaa kymmentä kuvaa on. ja kameeran kuvissa on aina pvm ja kellonaika, kun kuva on otettu. siis jos niitä ei tarkoituksella ole kuvasta poistettu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuhansia kuvia kirjoitti:

Haluaisin lisätä digikuviini tunnisteita niin, että voin niiden perusteella etsiä helposti ne esiin massasta. Esim. Pekka, 2005, lappi jne.
Olen testannut Picasaa ja siinä on näitä toimintoja. Ongelmana on että se ei toimi ellei ole verkossa. Vai toimiiko? Olisiko muita tämmöisillä ominaisuuksilla olevia ohjelmistoja?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu