Paljon luvattiin omaishoitajille..mitään emme saaneet parempaa..
Politiikot siis tekivät katteettomia vaalilupauksia omaishoitajille.
Vaalilupaukset
10
122
Vastaukset
- ristiina ja tytär
Voi kuule,eihän ne edes aloittaneet työt vielä,eikä mitään päätöksiäkään tehty!! Jokaiseen kansanedustajaan voi ottaa yhteyttä ja painostaa!!Mie ainakin pidän ääntä,ja olen sitä kautta saanut aika paljon,apua ja tukea,ei mitään saa jos kotona istuu ja odottaa mannaa!
- 4+12
Niinpä, ei kai vielä kannata käydä valittamaan, mitä on saatu ja mitä ei...
Se vain, että tässä taloustilanteessa ei kannata kauheasti odottaa mitään kovin suurta ja hyvää... leikkauksia tulee kautta linjan, se voi koskea myös meitä omaishoitajia... Maailmalla lama leviää ruton tavoin, joten toivon vaan kädet ristissä, että täällä jotenkin selvitään, ELI että se vienti vetäisi jonnekin, vientaloudestahan me täällä eletään.. se kannattaa jokaisen aina muistaa - :::
Kyllähän me omaishoitajat ollaan totuttu siihen että ensimmäisenä leikataan tai poistetaan tuet jos rahapula yllättää.
Voisivat päättäjät hillitä myös omia palkankorotuksiaan ja etuisuuksiaan, osallistuivat esimerkin vuoksi yhteisiin talkoisiin. Mutta sehän olis kai liikaa pyydetty...- NaisQsais
Tosi vanha totuus, mutta otettakoon nyt kuitenkin esiin tosiasiat, kun muisti pätkii aika-ajoin?
http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2010/09/1195132/kansanedustajille-tulossa-kaksi-palkankorotusta
Kuulakkaita syyskesän auringonpaisteisia päiviä kaikille omaishoitajille ja etenkin meidän edus "miehillimme" sinne arkadianmäelle.
- 9+6
Eikös ministereiden palkkoihin ole jotain pienennystä tulossa...? Eikös Urpilainen sellaisesta puhunut... joten :o
- :;:;
Sehän hyvä, olen muistavinani että ei ole kovinkaan pitkä aika kun kansanedustajien palkkaa korotettiin pienen eläkkeen verran.
- florac
Olen ollut 13 v omaishoitajana... tänä aikana multa ei ole omaishoitajan tehtävien muodossa viety mitään omaishoitajuuteen liittyviä ansioita tai palveluja pois.
Parannusta on tullut se, että nyt tuki on voimassa toistaiseksi, sitä ennen se oli kymmen vuotta, aina vuosi kerrallaan. Parannusta on myös se, että tuki on indeksisidonnainen. Lisänä se, että nykyisin tulee jopa postin mukana tiedotteita oman alueen sotepiirin palveluista.
Tuki on tietenkin naurettavan pieni, koska olen työikäinen, eikä mulla ole sitä omaa eläkettä tässä "lisätulona".
Kuitenkin koen, että asiat on melko hyvin ja se tärkein omaishoidettavani kuntoutus on melko hyvin.
Ministereiden palkat taitaa pienentyä 5 % jos oikein muistelen... Kansanedustajia en kadehdi... se kun moni asuu kahdella paikkakunnalla, niin kyllä siinä rahaa palaa, omaa että Suomen valtion.
Eikä se ole perheelliselle mikään paras mahdollinen työpaikka ja lisänä saa olla kansakunnan yleinen sylkykuppi, sekä neljän vuoden välein pitää tulla valituksi, jos niitä töitä tahtoo tehdä. Ei minultakaan ole viety mitään pois, sen jälkeen kun aloin pitkän taistelun jälkeen saamaan tukea.
Vaikka saan eläkettä ja tuki on lisätuloa ei omaishoito kannattavaa ole. Melkein puolet menee veroa, ja tuntipalkka jää varmaan sentteihin.
Ei tätä kannata edes ajatella taloudelliselta kannalta.
Vielä enemmän tuen pienuus vaikuttaa nuorempiin, eläke-eduissa ym... siitä kannattaisi huolehtia, ei se, että toistellaan työmme arvokkuutta, auta enää edes mielialaan, sitä on kuultu tarpeeksi.
Mutta ei raha ole kaikki kaikessa, vapaat ja kaikenlainen tuki selviytymisen suhteen ovat ainakin yhtä tärkeitä, jos ei tärkeämpiäkin kuin omaishoidontuki.
Eikä voi sivuuttaa sitä kuinka paljon antaa se kun hoidettava on tyytyväinen elämäänsä kaikista rajoituksistaan huolimatta.
Kun omaishoitaja muistaa myös oman elämänsä, hänelläkin on niitä aivan yhtä monta kuin muillakin, ainutkertainen.- florac
Se verotus tässä onkin aika outo juttu, luulisi että verotusta voisi verrata palkkatyöhön mutta tätä verottaja katsoo sosiaalietuutena ja silloin verotus on kireämpi.
Vapaa on todella tärkeää... muuten käy huonosti. Mulla vapaat on taas lyhyitä hetkiä mutta tässä meidän tapauksessa se on taas se toimivin tapa. Kun vaan kaikille ne vapaat olisi mahdollista... näin ei valitettavasti taida olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1435167Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei864458Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka504240Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti73963Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113749Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden403643Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle313605Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.553353Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12373- 1832189