Visa electron?

kyselijäää

Eli olen lähdössä miamiin nyt lokakuussa ja ongelmana on se, etten omista visaa, vaan visa electronin. Käteistä otan tietty mukaan. Kaverini varasi visallaan puolestani hotellin ja nyt on ongelmana se, että kysyvätkö he siellä minunkin visaa, ettei kaverini visa riitä? Hotelli on maksettu, mutta ei minun kortillani. En tiedä kuinka tarkkoja he siellä ovat, mutta haluan säästyä ongelmitta. Ikinä en ole käynyt amerikassa, mutta kelpaako siellä pelkkä käteinen?

7

2037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoopiskelija

      Hei,

      Käytäntönä on että hotellit ja lennot varataan luottokortilla, koska tämä on hotelleille ja lentoyhtiölle turvallisin tapa hoitaa maksuliikenne. Yhdysvalloissa luottokortti on suosittu maksuväline. Voit Yhdysvalloissa hankkia prepaid Mastercardin tai vastaavan, joka toimii aivan kuin tavallinen luottokortti. Hotellin check-innissä kysyvät vain sen henkilön luottokorttia, jolla hotelli on varattu. Sinä vain asut kaverisi varaamassa hotellihuoneessa. Henkilötodistus voidaan kysyä sinultakin, siihen kelpaa passi, ajokortti tai henkilökortti. Check-innissä kestää minuutti tai pari - se on nopea toimitus. Hotelli maksetaan tavallisesti vasta check-outissa, siihen asti maksu on varattuna luottokortilla.

      Voit ottaa toki Suomessa vaihdettuja dollareita mukaan, mutta se ei ole pakollista. Miamissa saattaa voida tulla ryöstyksi. Yhdysvalloissa eurojen muuttaminen dollareiksi on kallista, mutta Visa Electron toimii täydellisesti pankkiautomaateissa. Esimerkiksi Bank of American tai Chasen pankkiautomaateista voi nostaa dollareita. Jos pankkiautomaatti sijaitsee pankkikonttorissa tai sen kyljessä, nostamisesta ei veloiteta nostopalkkiota. Muuten nostopalkkio on esim. 3 dollaria per nosto.

    • visa / visa electron

      Kuinkahan tuo nyt oikeesti menee... hotellin sisäänkirjautumisessa kysytään luottokorttia vakuudeksi, oli huone maksettu etukäteen tai ei. Enpä usko et ne hyväksyy visa electronia tässä tapauksessa. Joten onko se sit niin et joutuu vakuuden antamaan käteisellä. Ei vaan voi ku ihmetellä et mihin porukka edes tarvii noita ihmeen electron kortteja tai vastaavia. Pankeista saa ilmasia visoja tai mastereita, eli oikeita luottokortteja. Vai onko se nykyään sit niin et monilla on luottohäiriöitä tilillään joten luottokorttia ei myönnetä.

      • näin on

        se ongelma on Suomessa liki 250 000 ihmisellä ja lisää tulee että vain nämä lasten kortit ovat mahdollisia. Koskaan ei pidä etukäteen eikä edes tarvitse hotellia maksaa ja en usko että nytkään on niin tehty. Ei netissä ole mitään tilinumeroita hotellien sivuilla eli maksaminen on mahdotonta. Ilman luottokortttia ei voi jenkkeihin matkustaa.


    • -Stiinnu

      Ilman luottokorttia Jenkeissa parjaa varsin hyvin (ainoana poikkeuksena auton vuokraus). Asun itse Miamissa, enka omista yhtaan luottokorttia. Depit kortit toimivat lahes kaikissa kaupoissa ja kateista saa aina automaatista.
      Jos kaverillasi on luottokortti, se riittaa. Jatatte sen numeron vakuudeksi hotellille, ei heita kiinnosta kerata kaikilta korttinumeroita, yksi riittaa varsin hyvin.
      Kunhan olet huolellinen kateisen sailyttamisessa, ei sinulla tule olemaan mitaan ongelmia.
      Loistavaa reissua Miamiin, taalla on talla hetkella todella kuuma! :-)

      • father of our god

        Sehän ei ole siis Depit kortti, vaan debit-kortti. Sillä pärjää erittäin hyvin niin kauan kuin tilillä on vastaava summa rahaa. Näillä palstoilla on aikaisemminkin keskusteltu siitä, kelpaako ulkomainen debit-kortti täällä Yhdysvalloissa. Itse en ole koskaan onnistunut käyttämään Nordean-yhdistelmäkorttieni debit-puolta. Jos käytän suomalaisia korttejani, niin ainoa vaihtoehto on credit-puoli. Amerikkalainen debit-korttini toimii sen sijaan täysin ongelmitta, mutta se tieto ei paljon suomalaista matkailijaa lämmitä. Suosittelen oikeaa luottokorttia, jos suinkin mahdollista.


    • visa / visa electron

      Kyl mä ymmärsin alottajan jutun niin et joku kaveri on varannu hotellin etukäteen, eikä tämä sama kaveri lähde matkaan mukaan visansa kanssa. Se on selvä ettei hotelli tarvitse just sitä samaa luottokorttia millä huone on maksettu, mut joku luottokortti pitäisi kyllä antaa saavuttaessa vakuudeksi. Selittäkää USA:ssa asuvat kuinka tästä tilanteesta selvitään.

    • -Stiinnu

      Olen kayttanyt suomalaistakin debit -korttia varsin onnistuneesti Jenkeissa.... En tieda yhdistelmakortin kaytosta sen enempaa, kun ei ole ollut tarvetta luottokorttia ikina hankkia.....

      Jos aloittajan kaveri ei lahde mukaan, kehottaisin laittamaan meilia tai soittamaan hotelliin, ja kysymaan voitko tehda kateistalletuksen vakuudeksi tai pystyisivatko he varaamaan visa electronilta summan vakuudeksi, jonka sitten vapauttaisivat onnistuneen hotellista lahdon jalkeen. En usko etta tahan pystyy kukaan vastaamaan varmuudella tuntematta kyseisen hotellin kaytantoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      185
      5054
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      77
      4135
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      73
      2855
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      231
      2270
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      120
      2088
    6. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      243
      1275
    7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      17
      923
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      905
    9. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      836
    10. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      24
      825
    Aihe