Visa electron?

kyselijäää

Eli olen lähdössä miamiin nyt lokakuussa ja ongelmana on se, etten omista visaa, vaan visa electronin. Käteistä otan tietty mukaan. Kaverini varasi visallaan puolestani hotellin ja nyt on ongelmana se, että kysyvätkö he siellä minunkin visaa, ettei kaverini visa riitä? Hotelli on maksettu, mutta ei minun kortillani. En tiedä kuinka tarkkoja he siellä ovat, mutta haluan säästyä ongelmitta. Ikinä en ole käynyt amerikassa, mutta kelpaako siellä pelkkä käteinen?

7

1975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoopiskelija

      Hei,

      Käytäntönä on että hotellit ja lennot varataan luottokortilla, koska tämä on hotelleille ja lentoyhtiölle turvallisin tapa hoitaa maksuliikenne. Yhdysvalloissa luottokortti on suosittu maksuväline. Voit Yhdysvalloissa hankkia prepaid Mastercardin tai vastaavan, joka toimii aivan kuin tavallinen luottokortti. Hotellin check-innissä kysyvät vain sen henkilön luottokorttia, jolla hotelli on varattu. Sinä vain asut kaverisi varaamassa hotellihuoneessa. Henkilötodistus voidaan kysyä sinultakin, siihen kelpaa passi, ajokortti tai henkilökortti. Check-innissä kestää minuutti tai pari - se on nopea toimitus. Hotelli maksetaan tavallisesti vasta check-outissa, siihen asti maksu on varattuna luottokortilla.

      Voit ottaa toki Suomessa vaihdettuja dollareita mukaan, mutta se ei ole pakollista. Miamissa saattaa voida tulla ryöstyksi. Yhdysvalloissa eurojen muuttaminen dollareiksi on kallista, mutta Visa Electron toimii täydellisesti pankkiautomaateissa. Esimerkiksi Bank of American tai Chasen pankkiautomaateista voi nostaa dollareita. Jos pankkiautomaatti sijaitsee pankkikonttorissa tai sen kyljessä, nostamisesta ei veloiteta nostopalkkiota. Muuten nostopalkkio on esim. 3 dollaria per nosto.

    • visa / visa electron

      Kuinkahan tuo nyt oikeesti menee... hotellin sisäänkirjautumisessa kysytään luottokorttia vakuudeksi, oli huone maksettu etukäteen tai ei. Enpä usko et ne hyväksyy visa electronia tässä tapauksessa. Joten onko se sit niin et joutuu vakuuden antamaan käteisellä. Ei vaan voi ku ihmetellä et mihin porukka edes tarvii noita ihmeen electron kortteja tai vastaavia. Pankeista saa ilmasia visoja tai mastereita, eli oikeita luottokortteja. Vai onko se nykyään sit niin et monilla on luottohäiriöitä tilillään joten luottokorttia ei myönnetä.

      • näin on

        se ongelma on Suomessa liki 250 000 ihmisellä ja lisää tulee että vain nämä lasten kortit ovat mahdollisia. Koskaan ei pidä etukäteen eikä edes tarvitse hotellia maksaa ja en usko että nytkään on niin tehty. Ei netissä ole mitään tilinumeroita hotellien sivuilla eli maksaminen on mahdotonta. Ilman luottokortttia ei voi jenkkeihin matkustaa.


    • -Stiinnu

      Ilman luottokorttia Jenkeissa parjaa varsin hyvin (ainoana poikkeuksena auton vuokraus). Asun itse Miamissa, enka omista yhtaan luottokorttia. Depit kortit toimivat lahes kaikissa kaupoissa ja kateista saa aina automaatista.
      Jos kaverillasi on luottokortti, se riittaa. Jatatte sen numeron vakuudeksi hotellille, ei heita kiinnosta kerata kaikilta korttinumeroita, yksi riittaa varsin hyvin.
      Kunhan olet huolellinen kateisen sailyttamisessa, ei sinulla tule olemaan mitaan ongelmia.
      Loistavaa reissua Miamiin, taalla on talla hetkella todella kuuma! :-)

      • father of our god

        Sehän ei ole siis Depit kortti, vaan debit-kortti. Sillä pärjää erittäin hyvin niin kauan kuin tilillä on vastaava summa rahaa. Näillä palstoilla on aikaisemminkin keskusteltu siitä, kelpaako ulkomainen debit-kortti täällä Yhdysvalloissa. Itse en ole koskaan onnistunut käyttämään Nordean-yhdistelmäkorttieni debit-puolta. Jos käytän suomalaisia korttejani, niin ainoa vaihtoehto on credit-puoli. Amerikkalainen debit-korttini toimii sen sijaan täysin ongelmitta, mutta se tieto ei paljon suomalaista matkailijaa lämmitä. Suosittelen oikeaa luottokorttia, jos suinkin mahdollista.


    • visa / visa electron

      Kyl mä ymmärsin alottajan jutun niin et joku kaveri on varannu hotellin etukäteen, eikä tämä sama kaveri lähde matkaan mukaan visansa kanssa. Se on selvä ettei hotelli tarvitse just sitä samaa luottokorttia millä huone on maksettu, mut joku luottokortti pitäisi kyllä antaa saavuttaessa vakuudeksi. Selittäkää USA:ssa asuvat kuinka tästä tilanteesta selvitään.

    • -Stiinnu

      Olen kayttanyt suomalaistakin debit -korttia varsin onnistuneesti Jenkeissa.... En tieda yhdistelmakortin kaytosta sen enempaa, kun ei ole ollut tarvetta luottokorttia ikina hankkia.....

      Jos aloittajan kaveri ei lahde mukaan, kehottaisin laittamaan meilia tai soittamaan hotelliin, ja kysymaan voitko tehda kateistalletuksen vakuudeksi tai pystyisivatko he varaamaan visa electronilta summan vakuudeksi, jonka sitten vapauttaisivat onnistuneen hotellista lahdon jalkeen. En usko etta tahan pystyy kukaan vastaamaan varmuudella tuntematta kyseisen hotellin kaytantoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      3338
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1879
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      147
      1819
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      1714
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      77
      1594
    6. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      341
      1540
    7. Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä

      En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m
      Ikävä
      81
      1389
    8. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      20
      1278
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      158
      1152
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      25
      1135
    Aihe