Lentokentältä

Splitiin

Olen menossa Splitiin Blue1 lennolla syyskuussa lauantaina. Taksi tuntuu turhan arvokkaalta ja olen koettanut selvittää bussiyhteyttä Splitin keskustaan. Minusta näyttää että lauantaina kulkisi vain kolme lentokenttäbussia kaupunkiin ja takaisin tosi huonoon aikaan lentojen kannalta.
Mutta onko kukaan kulkenut bussilla 37 tuota väliä? Onko bussi ruuhkainen ja missä on bussipysäkki Splitissä? Voiko matkalaukkua ottaa bussin sisälle ja pitääkö siitä ostaa oma matkalippu? Onko Splitissä bussin päätepysäkki? Etten mene vain ohi.
Olen löytänyt vain aikataulutietoja bussista ja nekin oli Kroatian kielellä.

13

5151

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei !

      Aikataulu TROGIR-SPLIT tässä:

      http://www.promet-split.hr/sadrzaj/linije/Promet Split - Vozni red.pdf (sivu 59)

      Katso kohtaa SUBOTA, bussi menee 4.00;4.50....5.30...8.00;8.30....
      Kysy missä on pysäkki, joku neuvoo.
      Busissa on varmasti tilaa..
      Lipun voit ostaa kuljetajalta, hinta 20 kuna, noin 3€
      Päätepysäkki on Splitissä, et voi eksyä.

      Sretan put !
      Onnea matkaan!

      Tina

    • yksin matkalle

      Missä kohtaa on bussin 37 päättäri Splitissä? Onko se sataman lähellä bussi-asemalla vai jossakin sivummalla?

      Onko kukaan tehnyt retkeä Splitistä Krkan kansallispuistoon? Omin päin julkisilla se ilmeisesti on hiukan hankalaa? Matkatoimistosta varmaan saa valmiinkin retken?

    • Hei !

      avaa
      http://www.promet-split.hr/sadrzaj/linije/mreza_zoom8.html

      se on kartta.
      Suurena se ZOOMilla (oiekalla puolella vierityspalkki noin puolen väliin) Vasemassa alakulmassa lukee Gradska luka ja sitten katso suoraan ylöspäin - keltaisessa ruudussa lukee [Trogir,Omiš,Žrnovnica...] siinä on pysäkki :)
      Kävelymatkaa on noin 5-10 min keskustaan.

      Matkatoimistot järjestävät retken kansalispuistoon.

      T,
      Tina

      • kiitos avusta:)

        Kiitos. Sain melko hyvän kuvan kaupungista google kartalla ja löysin tuon linjakartankin netistä ja vieläpä siitä wordin avulla tehtyä reilun kokoisen tulosteen mukaan.
        Hiukan hankalaa on ollut kohteen tutkiminen, kun monet asiat ovat vain Kroatian kielellä.
        Eiköhän moni asia selviä kun saan kunnollisen kartan paikan päältä ja käyn kaupungin infossa.

        Kiitos avusta:)


    • Olin viime vuonna viikon päivät Trogirissa ja tulipa käytyä Splitissäkin.
      Bussipysäkille Splitin kentältä ei ole matkaa kuin vajaat 200 metriä, päätiellä vaan ja siitä yli tien, lähdet siis vasemmalle.
      Matkaa on todellakin noin 35 kilometriä, joten bussi paljon edukkaampi. Splitissä päättäri on vain pienehkö aukio. Eiköhän bussi aja siihen, aukaisee kaikki ovet eikä jatka matkaa. päättäri on päätien varrella, satamasta noin kymmenen minuutin kåvelymatka.
      Splitin ostari on nimeltään Joker, voit jäädä siinäkin pois.
      Minkälainen majoitus sulla on? Kirjoita osoite lapulle ja näytä bussikuskille. Oletko kysynyt sieltä hakua kentältä ja hintaa?
      Kävin myös Krkassa, ostin matkatoimistosta päiväreissun. Kävivät hotellilta hakemassa ja mukana englanninkielinen opas. Hieno paikka! Kokopäiväreissu maksoi noin 50 euroa. Voithan myös vuokrata auton ja ostaa kartan kirjakaupasta.
      Bussi Split-Trogir on sitten hidas, pysähtyy melkein joka pysäkillä. Trogirissa bussipysäkki ihan torin laidalla, bussit ovat keltaisia.

    • matkaa suunnitellen

      Majoitus on Splitin keskustasta n. 15 minuutin kävelyn päässä. Bussikin kulkee siitä ohi, mutta tuskin jään sitä odottelemaan.
      Ajokorttia ei ole.
      Itsekin suunnittelin tuota matkatoimiston Krka retkeä ja omatoimireissua Trogiriin.
      Plitvice luonnonpuisto retki myös kiinnostaa, mahtaakohan olla liiankin raskas.
      Montako tuntia kestää bussimatka sinne yhteen suuntaan?
      Onko retkibusseissa vessat ja hyvä ilmastointi?

    • sto koliko

      Kaikkien firmojen lentokenttäbussien aikatauluja ei ole netissä eikä taida olla paperillakaan. Kentältä tuntuu lähtevän busseja likimain jokaisen lennon jälkeen. Päätepysäkki on Splitin rantakävelykadun itäpäässä, turistibussilaiturilla. Bussi 37 on halvempi, mutta se kulkee kuoppaista rantatietä, pysähtyy lähes joka pysäkillä ja pääteasema on reilut puoli kilometriä vanhastakaupungista.

      Lentokenttäbussit palaavat Splitistä noin puolitoista tuntia ennen aikatauluun merkittyä koneiden lähtöaikaa. Keväällä omalla matkallamme paluukuljetus tapahtui keskellä viikkoa kahdeksan henkeä vetävällä pikkubussilla. No, meitä matkustajia oli vain neljä.

      • sto koloiko

        Siis :" Lentokenttäbussit lähtevät Splitistä noin puolitoista tuntia ennen aikatauluun merkittyä koneiden lähtöaikaa."


    • Henttan

      Hei,

      Käyn paljon Kroatiassa. Jokaisen lennon jälkeen lähtee lentokenttäbussi. Kun menet lentokentän pääovesta ulos, käänny oikealle ja kävele noin 50 metriä. Kuljettaja kerää bussissa maksun ja ajaa Splitin keskustaan, sataman ja bussiaseman läheisyyteen, lähelle Splitin rantakatua.

      Bussi 37:n päätepysäkki on kaukana keskustasta, ja jos sinulla on matkatavaroita, en suosittele sitä. Sieltä kyllä kävelee 10-15 minuutissa keskustaan, mutta lentokenttäbussi on huomattavasti kätevämpi vaihtoehto.

      Lähdössä myös 10.9., eka kertaa Norwegianin kyydissä.

      Hyvää matkaa!

    • Lämmintä oli

      Hei!

      Tulimme viime lauantaina Splitistä. Lentokenttäbussit hyvin vaivaton kulkuväline Splitin ja lentokentän välillä. Kroatia Airlines odottelee lentokenttärakennuksen pääoven edessä oikealla ja ajaa Splitin keskustaan taksi- ja bussiaseman Rivan läheisyyteen. Helppo kyyti. Ota oikeaa valuuttaa mukaan, Kroatian rahayksikkö on kuna.

      • mukavaa oli

        Lentokenttäbussilla minäkin kuljin molempiin suuntiin. Aika mäkinen on Splitin kaupunki, kannattaa tosiaan bussia käyttää kun lähtee keskustasta sivummalle.
        Kävin Dalmatina turistitoimiston valmiilla retkillä Krkan ja Plitvican kansallispuistoissa. Hyvin hoitivat retkijärjestelyt ja upeita paikkoja molemmat.

        Omin päin kävin Trogirissa. Yllättävän pieni paikka, kiersin sen parissa tunnissa.
        Menin 37 bussilla mennessä ja takaisin pitkän matkan bussilla. Bussikyyti on tosi edullista.

        Majoitukseni oli apartment Ninassa. Siinä oli tilava keittiö ja iso makuuhuone sekä tosi iso parveke merinäköalalla kuten oli luvattukin. Tosi ystävällisiä olivat majoituksen pitäjät. Huoneisto oli tosi puhdas eikä melukaan haitannut. Hinta oli noin 50 euroa/vrk. Siihen hintaan olisi mennyt toinenkin henkilö. Kuumaa tosiaan oli: 38 näytti apteekin mittari kuumimmillaan.
        Hieno hiekkaranta oli 10 minuutin kävelymatkan päässä. Ei haitannut merisiilit, vaikka uimakengätkin oli varalta jo hankittu.


    • Q2

      Aikataulujen mukaan enää lokakuun lopulla ei kulje busseja kentältä Splitin keskustaan. Uskaltaisiko vain kokeilla onneaan vai varaisiko majoittajalta kuljetuksen?

    • matkalla ollut

      Mielestäni lentokenttäbussin aikataulut netissä pitivät paikkansa (lentokentän sivuilla)
      Jos niitä ei enää sen mukaan kulje, niin varmaan se on totta.

      Bussi 37 pitäisi mennä kentän ohi. Kuitenkin Trogiriin mennessäni en hoksannut lentokenttää vaikka tähyilin sitä kulkiessani. Ehkä siinä on joku näköeste ja bussi menee aika vauhtia.

      Bussi 37 oli aika täysi ainakin silloin kun siinä kuljin. En tiedä miten sen kanssa bussissa pärjää. Lentokenttäbussissakin laukut laitettiin matkatavarasäilöön bussin ulkopuolelta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      214
      14195
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      55
      5967
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      69
      5143
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      291
      3926
    5. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      141
      3658
    6. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      123
      3655
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      85
      2160
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1517
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1321
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      326
      1269
    Aihe