Heip.
Oon aloitteleva hyvin innokas kuvaaja ja tarvisin nyt neuvoa objektiivin hankinnassa. Kamera Canon 600D ja ainoana linssinä mukana tullut
efs18-135mm f/3,5-5,6. Nyt olisi Tarkotus hankkia objektiivi, millä pystyn kuvaamaan lintuja ja esim ralliautoja. Rahaa käytettävissä max 1200€.
Onko paras linssi kaikkein valovoimaisin, vai mihin pitää kiinnittää huomiota?
Oon katsellut esim. Tamron 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD; Sigman 18-250mm F3.5-6.3 DC OS HSM ja Canonin EF 70-200mm f/2.8L USM.
Noidenhinnat vajaasta 600€ sinne 1200€.
Tarkoittaako käytännössä suurempi hinta parempaa linssiä?
Pystyykö tolla 6,3 aukolla kuvaamaan hämärässä liikkuvaa kohdetta?
Aloittelijana oon pikkasen pihalla ja helposti höynäytettävissä. Etten ostaisi mitään "kakkaa", laittakaa mielipiteitä, vinkkejä ynnä muuta.
Oon aloitteleva hyvin innokas kuvaaja ja tarvisin nyt neuvoa objektiivin hankinnassa. Kamera Canon 600D ja ainoana linssinä mukana tullut
efs18-135mm f/3,5-5,6. Nyt olisi Tarkotus hankkia objektiivi, millä pystyn kuvaamaan lintuja ja esim ralliautoja. Rahaa käytettävissä max 1200€.
Onko paras linssi kaikkein valovoimaisin, vai mihin pitää kiinnittää huomiota?
Oon katsellut esim. Tamron 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD; Sigman 18-250mm F3.5-6.3 DC OS HSM ja Canonin EF 70-200mm f/2.8L USM.
Noidenhinnat vajaasta 600€ sinne 1200€.
Tarkoittaako käytännössä suurempi hinta parempaa linssiä?
Pystyykö tolla 6,3 aukolla kuvaamaan hämärässä liikkuvaa kohdetta?
Aloittelijana oon pikkasen pihalla ja helposti höynäytettävissä. Etten ostaisi mitään "kakkaa", laittakaa mielipiteitä, vinkkejä ynnä muuta.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Rahalla saa laatua. Osta kallein niin saat parhaat kuvat.
"Pystyykö tolla 6,3 aukolla kuvaamaan hämärässä liikkuvaa kohdetta?"
Aina voi kuvata. Onnistuminen on huonoa, parhaiten keskellä kesää aurinkoisena päivänä.
Lisäksi valo on niin huono, ettei todennäköisesti pysty tarkentamaan AF:llä, onnistuu vain manuaalisesti.
Mielestäni pitää aukon olla ainakin f:4 tai parempi
Jos kuvaat urheilua ja liikkuvia kohteita niin itse ostaisin tuon Canonin EF 70-200mm f/2.8L USM.
Toisaalta kannattaa harkita myös riittävän laajan skaalan omaavaa zoomia joka alkaisi jo jostain 18 tai 20:sta.
Liikkuvia kohteita kuvattaessa laatu yleensä korostuu ja siksi suosittelisin noista vaihtoehdoista juuri tuota koska itse kuvaan kesäisin paljon rullakiekkoa.
Canon 17-55 F:2,8 USM IS
Tuo on vaativa yhdistelmä saada samaan aikaan yhdellä ainolla objektiivilla hyviä lintu- ja ralliautokuvia koska nuo "tiput " taitaa olla aika paljon pienempiä ( ellei ole kyseessä strutsikuvaus) kuin ralliautot. Lintukuvaajat käyttävät kai minimissään 300 mm:stä pääkaluston ollessa 400 -500 mm plus vielä telejatkeet (1,4, 2 X) päälle. Nuo 18 -270(250) voi unohtaa ainakin vakavassa lintukuvauksessa. Kompromissi voisi olla esim Canonin vanha 70 -200/2.8 ( tai jopa 70 -200 /4) plus telejatke tai pelkkä 200/2.8 ( 800 €) plus telejatke joilla pystysi ainakin noita ralliautoja kuvaileen ja piilokojusta lintuja. Tuo 17 -55 ei sovellu ainakaan lintukuvaukseen ( poikkeuksena täytetyt linnut).
Ralliautoihin, raveihin, jääkiekkoon, lentopalloon hautajaoisiin, ristiäisiin, lomakuviin, sisäkuvaan ilman salamaa jne...
Jos aikaa myöten ostaa nämä pari "linssiä" telejatke, hyvin pärjää. Nyt jo on 18-270, ekaksi kai kannattaisi ottaa kunnon pikku suumi
70-200 L is usm f4 kai parempi kuin 70-200 L usm. Molemmat menee sun hintahaarukkaan, mutta 2,8:sta puuttuu kuvanvakain, joten suosittelen ensimmäistä.
Vakaajalla ei tee mitään liikkuvia kohteita kuvattaessa. Ihan pientä hyötyä on sellaisista versioista, joista saa toisen akselin pois. Valovoima jyllää.
Joko jokin versio tuosta f/2.0 70-200mm tai sitten f/2.8 300mm. Myös kaksataset ovat suosittuja urheilukuvauksessa.
Heh heh canonisti. Sulla on järkyttävät mielipiteet. Mihin sitä vakaajaa sitten käytään ellei erityisesti liikkuvien kohteiden kuvaamiseen? Silloin myös kamera on käsivaralla ja pitää kaikin keinoin saada tärähtämättömäksi. Jalustalla mun stabilizer on off-asennossa, tietysti.
Luen sun, nimenomaan, mutu-mielipiteitä aina huvittuneena.
Vakaaja toimii vain liikkumattomia kohteita kuvattaessa! Se vähentää vain kameran liikkeestä johtuvaa epäterävyyttä. Vakaajasta, jota ei voi sulkea akseli kerrallaan, on haittaa urheilukuvauksessa. Valovoima jyllää liikkuvaa kohdetta, kuten urheilua kuvattaessa.
Jos urheilusuoritus on suoraviivainen liike, kuten 100m juoksu, voi käyttää vakaajaa josta toinen akseli on suljettu. Canonissa ainakin joissakin kolmisatasissa on tuollainen.
Mitä edelliseen viestiini tulee, siinä on typo. :) Eli suosittelin tietysti jotain f/2.8 versiota tuosta zoomista.
Ihan pienenä vihjeenä: kannattaa perehtyä edes tekniikan perusteisiin, ennen kuin tulee tänne naureskelemaan. Täällä on kirjoittajia, jotka ovat tenttineet aihetta korkeakoulutasolla. ;)
"Heh heh canonisti. Sulla on järkyttävät mielipiteet. Mihin sitä vakaajaa sitten käytään ellei erityisesti liikkuvien kohteiden kuvaamiseen?"
Sinä se mestari olet, jos vakaajalla liikkuvankohteen pysäytät.
Ei siihen tarvitaan Speden 60-luvulla esittämää liikkuvien kohteiden kameraa.
Vakaajan tarkoitus on "pysäyttää" kuvaaja, ei kohdetta.
Vakaajissa on kuitenkin yleensä (ei kaikissa) panoraamausmahdollisuus, joka toimii vain vaakasuoraan liikkuviin koheisiin, eikä vakaaja siis vakaa ollenkaan kameran sivuheiluntaa, vain ylös alas tutinaa.
Vakaaja on tehokas vain ja ainoastaan silloin, kun kohde ei liiku ollenkaan ja kuvataan käsivaralta.
Vakaaja myös hidastaa kameran toimintaa (vakaajan käynnistymisaika). Liian nopea laukaisu aiheuttaa vain lisäepäterävyyttä vakaajaa käytettäessä.
Näyttää siltä, ettei tämä herra osaa lukea. Kirjoitat suuhuni sanoja, joita en ole sanonut. En ole puhunut mitään liikkeen tappamisesta. Minäpä kerron siihen nyrkkisäännön. Normaalisti, ellet nyt ohjusta kuvaa, ainakin ihmisen liikkeen pysäyttämiseen riittää yks per 500s tai 1000s suljinnopeutena, siis liike pysty- ja vaakasuunnassa, ja kohti tuleva kohde pysähtyy hitaammallakin ajalla. Tämä on ihan eri asia mistä edellä puhuin.
Vakaajaa käytetään vain käsivaralla kuvattaessa. On ihan sama onko kohteena maisema tai liikkuva kohde, kunhan kuvasta ei tule epäterävä. Vakaajan tarkoitus on huolehtia siitä, että kamera pysyy vakaana eli ettei kuvista tule epäteräviä. Nyrkkisääntö on, että käytettävän objektiivin polttovälin käänteisluku vastaa lyhintä suositeltavaa suljinnopeutta. 1x vakaaja pidentää aukon ja 2x kaks aukkoo, 3x kolme aukkoo. Eiks vaan.
Toi akselijuttu huvittaa vieläkin. Menikö muuten canonistin tentit läpi ja mikä aine, se ei edellisestä selvinny? Oliko vain insinöörifysiikka vai jotain syvällisempää?
Minäkin muuten suosittelen henkilökohtaisella kokemuksella Canonin EF 70-200f/2.8 L USM, magee lasi. Onko se oikea lintukuvaukseen tai ralliautojen kuvaamiseen, kuka tietää? Riippu miltä etäisyydeltä pääsee kuvaamaan ja minkä tarinan haluaa kuvalla kertoa.
Minä ihan vaan kotikuvaajana oon pärjännyt mainiosti tamronin 18-270mm F/3.5-6.3 Di II VC PZD:llä. Se on sopivan pieni ja minun mielestä sillä saa aivan loistavia kuvia. Ammatti- ja aktiiviharrastajat tietenkin saattavat olla eri mieltä.
Loistava valinta ainoaksi linssiksi. Hyvin pärjää lomareissut ja luontoretket kotimaastoissa. Objektiivin pituus vain noin 10cm ja painoakin alle 500g.
Muista ei ole kokemuksia.. Maksoin noin 650€
Itselläni käytössä Canon EF 300mm f/4.0 L IS USM ja 1.4x telejatke. Tuota putkea saa alle tonnilla huutonetistä. Uuden hinta 1500€ tietämissä.
Esim. perhoskuvauksissa olen onnistunut mainiosti. Jonkin verran myös linnustanut tuolla hyvällä menestyksellä.
Jos tuohon haluaisi valovoimaa, niin tuo 300mm f2.8 maksaisi jo 5000eken luokkaa magnetilla.
Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS USM olisi hinnaltaan 1400€ MAGNET:in nettikaupassa. Tuosta ei minulla ole kokemuksia, mutta jos jossain tuota pääsisit kokeilemaan. Voisi rallit ja räksät samalla putkella koetta napata. Tiedä sitten riittääkö tuossa valovoima?
70-200 2.8. Et tule pettymään. piste.
Laitampa tähän samaan aloitukseen kysymyksen, notta tekeekö tämmösellä kakkosobjetiivina kun "ykkös" objektiivi on se kameran mukana tuleva 18-55 ja jotain:
http://www.hobbyhall.fi/webapp/wcs/stores/servlet/Product1_10052_13051_231155_79306_13720_13605_-11_5__43617465676f7279446973706c61793f706172656e745f6361
Kuvailen vähän sitä sun tätä, mitä nyt vastaan sattuu tulemaan, harjoittelen ekalla järkkärillä kuvausta.
Rahaa ei vielä viitsisi paljoa laittaa, joten jonkun halvimmasta päästä vois hankkia.
Tää oisi tietty vähän parempi, varmaankin:
http://www.hobbyhall.fi/webapp/wcs/stores/servlet/Product1_10052_13051_60172_79306_13720_13605_-11_11__43617465676f7279446973706c61793f706172656e745f63617