Syyskuussa matka häämöttää Madeiralle ja kysyisinkin mitkä olisivat parhaat kengät suht helpoille levadoille ja poluille? Mietin vaan onko vaelluskengät liian kuumat? Pärjääkö urheilusandaaleilla? Tietysti olisi kiva kuulla mitä mieleenne juolahtaa näin ensi kertaa Madeiralle matkaavalle.
Vastaukset 5
Tässä aikasempia viestejä tältä palstalta samasta aiheesta:
http://keskustelu.suomi24.fi/search/s24search/kengät tid:5507?sort=created&perpage=25&term_keywords=kengät
"Tietysti olisi kiva kuulla mitä mieleenne juolahtaa näin ensi kertaa Madeiralle matkaavalle." - Ehdotan, että luette tältä palstalta alempaa esim. viestiketjut "Eemelin reissu" ja "Levadoista", sillä välin kun odottelette tuoreita viestejä.- mudder
Siellä ylempänä missä monet levadat ovat, niin on viileätä ja kosteaa.... eli myös liukasta.
- Paavo ja Tuula
Mekin lähdemme syyskuussa Madeiralle kahdeksi viikoksi vaeltamaan/lomailemaan. Me käytämme aina vaelluskenkiä. Olemme vaeltaneet useasti myös helteisillä keleillä. Vaeltaminen vaatii hyvät kengät mutta myös ehdottomasti hyvät sukat eli ensin hyvin ohuet, napakat sukat (estävät sukkien menemisen varpaiden väliin) ja päälle vaeltamiseen tarkoitetut hengittävät sukat. Eli helle ei ole jaloille ongelma.
- tossua toisen eteen
Kiitos vastauksista. Ehkäpä nyt osaan ottaa oikeat kengät mukaan. Enpä muistanut tuota "kahden sukan-taktiikkaa" aikaisemmilta Itävallan reissuilta. Auttaa hankausongelmiinkin hyvin.
Meillä oli molemmilla tukevat Goretex-lenkkitossut. Riittivät hyvin meidän kulkemisiimme. Minusta on erittäin tärkeää, että sisäänajaa jo Suomessa uudet kengät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 402586
- 551092
- 66921
Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa
Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t59874Kuuleppas
ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää227783T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin11710Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?
Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️61691- 49634
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne81617- 65613