ystäväni sai kissan kuukausi pari sitten ja oli tuolloin jo kärsinyt jonkinlaisesta ihottumasta mutta ihottuma on parantunut jo melko hyvin. tänään aamulla kissa oli aivan normaali ja juoksenteli ympäri pihaa, mutta kolmen aikaan päivällä kissa "romahti" se meni todella huonoon kuntoon, ei syö eikä juo, kissa ei jaksa edes seistä ja vaikuttaa siltä kun olisi halvaantunut. pitää vaan kauheeta mouruntaa kun siihen koskee... mikä sitä mahtaa vaivata???
Mikä ystäväni kissaa vaivaa?
KuMMitusJUU
390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen kyllä eläinlääkäri, mutta diagnoosia on vaikea tehdä näin kaukaa varsinkin kun en näe koko kissaa!
eikö sen vertaa kiinnosta kissan hyvinvointi, että viitsisitte pirauttaa ajan eläinlääkärille ja viedä sinne katsottavaksi. Onko se yks hailee jos kissa tuntee karmeaa kipua ja onkin kuolut kissa parin päivän päästä. Saahan niitä aina uusia?
Tuohon syytä ei tiedä kukaan ennenkuin lääkäri ottaa kokeita ja tutkii. Ja tekstistä päätellen alkaa olla jo aika kiire.
Jos ei ole oikeasti valmis hoidattamaan kissaansa kun siihen tarve on, rahaa menee tai muita tekosyitä, niin ei oikeasti kannata ikinä ottaa kissaa tai muutakaan lemmikkiä.
Mielestäni eläinlääkäriin otettava yhteys jos hyvissä ajoin..... Itse olen koko ajan ihan paniikissa jos joltain kissaltani on lähtenyt tuolla lailla karvaa tai muuta vastaavaa. Soitto päivystävälle eläinlääkärille ja hän sitten sanoo pitääkö viedä lemmiki näytille.
Ei kannata odottaa liian pitkään, voi muuten olla jo myöhäistä....