Väärä sukupuoli lentolipussa

Mr/Ms

Kiiressä tuli laitettua sukupuoleksi Mr. vaikka nainen olenkin, mahtaako matka tyssätä jo heti portille Hki-Vantaalla? Lufthansan tarjouslento, ei mitään mahiksia vaihtaa sitä varmaan enää?

10

5037

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rouvasta herraksi

      Tuskin. Itse olen ollut myös pari kertaa mr., ja tämä ihan matkatoimiston järejstämällä matkalla. Ei oo kukaan palauttanut mua :)

      • miodo

        Ei haittaa


    • MsMr

      Sama juttu kävi meillä, omasta mielestä lentoliput varattu ihan oikeilla sukupuolilla, mutta nyt huomattiin että molemmissa lukee MS, toisen pitäisi olla MR. Finnairille ei pääse läpi puhelinpalveluun, mutta tämä tuo jotain turvallisuuden tunnetta, että matkaan ehkä kuitenkin päästään. Huhhuh, vähän pisti jännittämään ennenkuin tämän ketjun löysin..

    • MsMr

      Mjaa, no nyt saimme tarkennusta ja kyllä sen pitää olla juuri oikein, ja korjaus maksaa 75 euroa. Ehkä kuitenkin pieni hinta siitä, että pääsee varmasti matkaan!

    • matkustajax

      Ei siviilisäädyllä välttämättä ole väliä. Lentolipussani olisi pitänyt lukea MS, mutta siinä luki MRS, vaikken itse ollut maininnut siviilisäädystäni mitään. Pääsin lennolle normaalisti.

      • Voi sinä Einstein...

        No ei siviilisäädyllä olekaan väliä, mutta tässä puhutaan SUKUPUOLESTA!

        Sillä jo on ihan oikeasti väliä jos yrittää matkustaa lentolipulla jossa matkustajaksi on merkitty mies, mutta on oikeasti nainen.

        Tuo MS/MRS on ihan yhtä höpön pöpöä, ei ketään lentokentällä voisi vähempää kiinnostaa oletko naimisissa vai et!


      • -huoh
        Voi sinä Einstein... kirjoitti:

        No ei siviilisäädyllä olekaan väliä, mutta tässä puhutaan SUKUPUOLESTA!

        Sillä jo on ihan oikeasti väliä jos yrittää matkustaa lentolipulla jossa matkustajaksi on merkitty mies, mutta on oikeasti nainen.

        Tuo MS/MRS on ihan yhtä höpön pöpöä, ei ketään lentokentällä voisi vähempää kiinnostaa oletko naimisissa vai et!

        Saattaa kiinnostaakin, sillä lentolippuja varatessa piti valita, onko MR, MS vai MRS. Tuskin sitä turhaankaan kysytään.


      • Voi sinä Einstein...
        -huoh kirjoitti:

        Saattaa kiinnostaakin, sillä lentolippuja varatessa piti valita, onko MR, MS vai MRS. Tuskin sitä turhaankaan kysytään.

        Ne kysyvät sitä siksi että valveutuneet naiset, varsinkin amerikkalaiset, vittuuntuvat jos vaihtoehtoina on pelkästään Mr, Mrs ja Miss. Kas kun sillä ei heidän mielestään pitäisi olla mitään väliä onko nainen naimisissa vai ei, ja on suuri loukkaus että naista pyydetään kertomaan statuksensa. Koko tuo "Ms" -käsitehän luotiin joitakin vuosikymmeniä sitten ainoastaan siksi että naiset sitä halusivat!

        Jos taas on vaihtoehtoina pelkästään Mr ja Ms, suuttuvat puolestaan rouvat jotka ovat ylpeitä siitä että ovat rouvia, ja haluavat sen myös näkyvän.

        Joten vaihtoehdoiksi Mr, Ms ja Mrs, ja kaikki ovat tyytyväisiä. Naimissa oleva naiset saavat halutessaan valita Mrs (vaikka tottakai he _voivat_ myös valita Ms, jos niin haluavat). Naimattomat naiset yleensä valitsevat vaihtoehdon Ms, mutta jos nyt välttämättä haluavat käydä rouvasta niin sekin on täysin mahdollista.

        Lentokentällä kukaan ei todellakaan välitä asiasta yhtään mitään eikä mitään vihkimistodistuksia sun muita pyydetä. Ainoastaan sukupuolella on väliä.


    • Mr vs Ms

      Soita Lufthansan puhelinpalveluun. Asialla voi olla merkitystä. Passissa on merkintä sukupuolesta ja sen myötä mies ja nainen, vaikka samannimisiä, ovat eri henkilöitä. Yritä nyt siinä maailmalla selittää. Suomalainen Kari on naisen nimi jo niinkin lähellä kuin Norja.

    • sdsflkjlkj

      Sinänsä typerää että lentolippuun pitää jonkinlainen sukupuoli ylipäätänsä merkitä, etenkin näin genderqueer-ihmisen kannalta kun merkintänä saisi olla se X joka tapauksessa.

      Itsellenihän näin kävi lippua varatessa; puhelimessa varauksen vastaanottanut henkilö oli tämän merkinnän laittanut, liekö sitten äänen perusteella sukupuolen olettanut. Tuo tieto kuitenkin oli ristiriidassa passin tietojen kanssa, vaikka tietenkin olisin kyseiseen merkintään tyytyväinen ollut ("väärä" tietohan se olisi joka tapauksessa), mutta minkäs teet - paskaa byrokratiaa. Binaristista, cisseksististä, ja se syrjii muita sukupuolia sekä transihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      86
      3587
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      92
      1919
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      87
      1753
    4. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      144
      1612
    5. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      65
      1468
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      162
      1463
    7. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      96
      1416
    8. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      167
      1381
    9. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      100
      1314
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      86
      1277
    Aihe