Väärä sukupuoli lentolipussa

Mr/Ms

Kiiressä tuli laitettua sukupuoleksi Mr. vaikka nainen olenkin, mahtaako matka tyssätä jo heti portille Hki-Vantaalla? Lufthansan tarjouslento, ei mitään mahiksia vaihtaa sitä varmaan enää?

10

5541

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rouvasta herraksi

      Tuskin. Itse olen ollut myös pari kertaa mr., ja tämä ihan matkatoimiston järejstämällä matkalla. Ei oo kukaan palauttanut mua :)

      • miodo

        Ei haittaa


    • MsMr

      Sama juttu kävi meillä, omasta mielestä lentoliput varattu ihan oikeilla sukupuolilla, mutta nyt huomattiin että molemmissa lukee MS, toisen pitäisi olla MR. Finnairille ei pääse läpi puhelinpalveluun, mutta tämä tuo jotain turvallisuuden tunnetta, että matkaan ehkä kuitenkin päästään. Huhhuh, vähän pisti jännittämään ennenkuin tämän ketjun löysin..

    • MsMr

      Mjaa, no nyt saimme tarkennusta ja kyllä sen pitää olla juuri oikein, ja korjaus maksaa 75 euroa. Ehkä kuitenkin pieni hinta siitä, että pääsee varmasti matkaan!

    • matkustajax

      Ei siviilisäädyllä välttämättä ole väliä. Lentolipussani olisi pitänyt lukea MS, mutta siinä luki MRS, vaikken itse ollut maininnut siviilisäädystäni mitään. Pääsin lennolle normaalisti.

      • Voi sinä Einstein...

        No ei siviilisäädyllä olekaan väliä, mutta tässä puhutaan SUKUPUOLESTA!

        Sillä jo on ihan oikeasti väliä jos yrittää matkustaa lentolipulla jossa matkustajaksi on merkitty mies, mutta on oikeasti nainen.

        Tuo MS/MRS on ihan yhtä höpön pöpöä, ei ketään lentokentällä voisi vähempää kiinnostaa oletko naimisissa vai et!


      • -huoh
        Voi sinä Einstein... kirjoitti:

        No ei siviilisäädyllä olekaan väliä, mutta tässä puhutaan SUKUPUOLESTA!

        Sillä jo on ihan oikeasti väliä jos yrittää matkustaa lentolipulla jossa matkustajaksi on merkitty mies, mutta on oikeasti nainen.

        Tuo MS/MRS on ihan yhtä höpön pöpöä, ei ketään lentokentällä voisi vähempää kiinnostaa oletko naimisissa vai et!

        Saattaa kiinnostaakin, sillä lentolippuja varatessa piti valita, onko MR, MS vai MRS. Tuskin sitä turhaankaan kysytään.


      • Voi sinä Einstein...
        -huoh kirjoitti:

        Saattaa kiinnostaakin, sillä lentolippuja varatessa piti valita, onko MR, MS vai MRS. Tuskin sitä turhaankaan kysytään.

        Ne kysyvät sitä siksi että valveutuneet naiset, varsinkin amerikkalaiset, vittuuntuvat jos vaihtoehtoina on pelkästään Mr, Mrs ja Miss. Kas kun sillä ei heidän mielestään pitäisi olla mitään väliä onko nainen naimisissa vai ei, ja on suuri loukkaus että naista pyydetään kertomaan statuksensa. Koko tuo "Ms" -käsitehän luotiin joitakin vuosikymmeniä sitten ainoastaan siksi että naiset sitä halusivat!

        Jos taas on vaihtoehtoina pelkästään Mr ja Ms, suuttuvat puolestaan rouvat jotka ovat ylpeitä siitä että ovat rouvia, ja haluavat sen myös näkyvän.

        Joten vaihtoehdoiksi Mr, Ms ja Mrs, ja kaikki ovat tyytyväisiä. Naimissa oleva naiset saavat halutessaan valita Mrs (vaikka tottakai he _voivat_ myös valita Ms, jos niin haluavat). Naimattomat naiset yleensä valitsevat vaihtoehdon Ms, mutta jos nyt välttämättä haluavat käydä rouvasta niin sekin on täysin mahdollista.

        Lentokentällä kukaan ei todellakaan välitä asiasta yhtään mitään eikä mitään vihkimistodistuksia sun muita pyydetä. Ainoastaan sukupuolella on väliä.


    • Mr vs Ms

      Soita Lufthansan puhelinpalveluun. Asialla voi olla merkitystä. Passissa on merkintä sukupuolesta ja sen myötä mies ja nainen, vaikka samannimisiä, ovat eri henkilöitä. Yritä nyt siinä maailmalla selittää. Suomalainen Kari on naisen nimi jo niinkin lähellä kuin Norja.

    • sdsflkjlkj

      Sinänsä typerää että lentolippuun pitää jonkinlainen sukupuoli ylipäätänsä merkitä, etenkin näin genderqueer-ihmisen kannalta kun merkintänä saisi olla se X joka tapauksessa.

      Itsellenihän näin kävi lippua varatessa; puhelimessa varauksen vastaanottanut henkilö oli tämän merkinnän laittanut, liekö sitten äänen perusteella sukupuolen olettanut. Tuo tieto kuitenkin oli ristiriidassa passin tietojen kanssa, vaikka tietenkin olisin kyseiseen merkintään tyytyväinen ollut ("väärä" tietohan se olisi joka tapauksessa), mutta minkäs teet - paskaa byrokratiaa. Binaristista, cisseksististä, ja se syrjii muita sukupuolia sekä transihmisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      95
      11990
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      107
      9076
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      128
      5069
    4. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      102
      4281
    5. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      82
      4273
    6. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      42
      4203
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3953
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3729
    9. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3613
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3585
    Aihe