Hei,
olen juuri koonnut ensimmäisen rc-autoni, joten olen aika nyyppä näissä hommissa. Ongelmani on tämä: En saa ohjaimesta auton renkaita kääntymään.
Moottori toimii, ja esc (kaasuttaa ja pakittaa), mutta renkaita en saa kääntymään.
Laitettaessa autoon virrat päälle, renkaat kääntyy oikealle ääriasentoon, ja välillä kaasuteltaessa tuntuu, kun servo ottaisi kaasukytkimestä jotain eloa ja alkaa "junnaamaan" vasemmassa laidassa.
Tietoja:
Radiot: lähetin Ansmann w5 ja vastaanotin r5
servo: acoms as-16
esc: TEU-101BK
Olen ajanut ansmannin setupit monesti läpi, mutta ei tunnu auttavan. Jotain vikaa kenties laitteissa? servo nyt ei ainakaan tunnu olevan rikki, koskaa junnaa ja kääntää virran kytkettäessä. Voisiko lähettimessä ja vastaanottimessa olla vikaa (vaikka uusia ovatkin) ja miten tämän asian saisi helpoiten testattua. (minulla ei ole tuttuja rc-harrastuksen piirissä)
Kiitokset jo etukäteen!
Apua kaivataan vikaetsintään!
3
232
Vastaukset
- RC-guru
Sulla on patterit väärin päin.
- Kokeile tätä..
Oletko keskittänyt servon?
Kun servo on kääntänyt renkaat ääriasentoon, katkaise sähköt äläkä väännä servoa käsin takaisin. Asenna servon vipu uuteen asentoon sevon akselille siten, että renkaat tulevat suoraan. Kokeile nyt kääntyykö renkaat ohjaimesta. - PH
Asetin tota servoa, nyt servo kääntää renkaita virrat kytkettäessä sekä oikealle, että vasemmalle, mutta edelleenkään lähettimestä ei saa renkaita käännettyä - eteen/taakse toimii vieläkin kuten pitääkin.
Ja edelleen tuote tuntuu ottavan kaasuteltaessa servoonkin signaalia. Onko jollain kokemusta kyseisistä radio-ohjaimista, ja voisi kertoa lisää?
Entö onko tietoa, miten laitteiden toimivuutta voisi helpoiten testata - asun porin noormarkussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t744888- 332741
- 402514
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin261943Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401842- 881671
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251612- 1651544
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241348Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät941200