Angela Merkel

Reino´

Hänkin on liittynyt luottoluokittajien, Itävallan, Hollannin ja muiden Suomen vakuuksien lyttääjien joukkoon.

Suomi voisi jättäytyä EU-tukipaketeista kokonaan pois. Jonkin asteinen taantuma tai lama on kuitenkin väistämättä tulossa. Laman jälkeen pääsisimme elvyttämään puhtaalta pöydältä.

17

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Urpilainenkaan ei

      voi mitään yhtään sen kummemmin uhoilustaan huolimatta.

      Mikä muuttui paremmaksi uuden hallituksen tullessa?
      Nyt nähtiin sitten, ettei mikään, tätä se yritti selittää Mari Kiviniemi ennen vaaleja, ettei voi mitään vaatimuksille.

      Vaikka Jyrki Katainen ja Mari Kiviniemi yrittivät puhua Suomen puolesta, mutta eivät mitään voineet.

      Urpilainen antoi vaalilupaukset ja voitti viran.
      No, entäs nyt:

      "Merkel hylkää Suomen Kreikka-avulle vaatimat takeet

      23.8.2011 21:04
      ST
      Angela Merkel Belgradissa tiistaina.

      BERLIINI. Saksan liittokansleri Angela Merkel hylkää Suomen erityisvaateet Kreikka-avun suhteen. Merkelin näkemyksestä kertoi korkea-arvoinen saksalaisparlamentaarikko uutistoimisto Reutersille.

      Merkelin johtamiin kristillisdemokraatteihin lukeutuva Michael Fuchs sanoi, että Merkel ei hyväksy sitä, että Suomi tai mikään muukaan euromaa saisi Kreikalta erityistakeita vastineeksi avupaketista."

    • *Kukkahame*

      Oudolta tuntuu ettei etukäteen oteta selvää vaan vaaditaan, kyllä ehdotkin pitää voida neuvotella.
      Piskuinen Suomi-tyttö menee ja vaatii, nähtäväksi jää kuinka vielä meidän käy kun uho on vallannut rahaministerin.
      Katainen varotteli ja selvensi syitä jo ennen vaaleja kun Kreikka ilmoitti tarvitsevansa lisää tukea, maata on tuettava ilman vakuuksia, tai se vaarantaa koko tukipaketin kohtalon.
      Myös Suomi saattaa joutua kärsimään omissa tuissa joita EU jakaa.

      On ainakin esimerkki siitä miten valta kasvattaa, mihin suuntaan sen voi vain kukin päätellä tykönään.

    • Tärkeintä olikin

      voittaa vaalit,
      kaipa se nyt tuon tajusi,
      mutta kansaa on kiva höynäyttää.

      Varsinkin kun ite pääseepi mustan auton takapenkille ja kymppitonnin kk-palkka kättee! Toista se on kuin opettajan työssä.

    • Ei siellä nolota ist

      tua

    • aika aikaa

      ....tekoset voi sumentaa sädekehän, mutta narsistille ilkeilyt luontevia

    • niin sitä pitää

      Urpilainen syyttää mediaa !!!
      Lukekaa iltasanomista

    • ullamirjami*

      Niitä tukia on jo vähennetty Suomelta ..Taitaa suomi olla jo häviöllä koko apusysteemistä .
      Holhoojan osa onkin saada hyötyä näistä maista joissa menisi muutenkin hyvin --miksi mentiin ollenkaan Euroon se oli suuri virhe .

      Nyt vaa eroon ---siinä olis Suomelle vahvuus --
      ei eurosta Suomi ole hyötynyt ,

      On rajat auennut viennille ,jaa niin siitä hyötyy ne joilla on sitä vientiä .
      Mutta sen tavaran olikin oltava vai täysin suomalaista , jos oikein muistan.

      Tuotu on jos jonkinlaista rihkamaa ,jota vailla olisi kaatopaikat pysyneet pienempinä.

      Vapaa matkustaminen ei hyödytä muita kuin rikollisia ..Ja Tullikin on jo pulassa kun ei sitä laitonta tuontia kukaan pysty hillitsemää,

      Varastettua tavaraa menee itäänpäin joka päivä Suomen tulli ei pysty pitään heitä kurissa -!

      Ilman eurorahaa on tavallinen kansa pystynyt ennenkin matkustamaan ---ainakin minä ,j oka olin enne euroa kova matkusteleen eri maissa .
      Espanjassakin oli paljon halvempaa ennen euroa ja se sama pätee muitakin maita , Euro kallisti matkustamista .

    • Ullamirjami on ihan oikeassa, vaikka sanonta kuuluukin, ettei euro hintoja nostanut. Eipä tietenkään! Hintojahan nostettiin joka puolella euroon siirtymistä hyväksi käyttäen. Euroon siirtymistä edelsi kausi, jolloin valtakuntaa laitettiin eurokuntoon. Ainakin meikäläisen silmin se näytti siltä, että hintoja ja taksoja nostettiin ja yhteiskunnan velvoitteita vähennettiin tai ainakin valtiolta siirrettiin velvoitteita kunnille. Sehän taas merkitsi kunnallisverotuksen kiristymistä.

      Nyt ollaan siinä pisteessä, että suomalaisten verorahoilla pitäisi olla "solidaarinen" Kreikalle, joka on elänyt yli varojensa.
      Merkillinen tämä markkinatalous (o.s. kapitalismi), kun tässä eivät olekaan toiminnastaan vastuussa velan antajat, pankit. Niinhän se oli viimeksikin: pankkilaitos oli pidettävä pystyssä sillä hinnalla, että monelta meni koti tai yritys ja jäi vielä jättivelat.

      Suurenmoista tässä EU:iin ja euroon liittymisessä oli se, että Suomesta tuli heti mallioppilas, ja voittihan maamme kamppailun mansikoista ja kurkuista.
      Ei haittaa mitään, että monissa kohdin EU:n suurilla saappailla talsitaan perustuslakimme yli, ja Suomi vielä maksaa kalliisti tästä.

      Nyt, kun aiemmin niin kiltti Suomi-neito on alkanut vaatia vakuuksia, turmeltunee maamme hyvä maine koko Euroopan silmissä.
      Angelakin tykkää huonoa, ja se saattaa merkitä sitä, ettei Suomelle enää uskota euroministerin salkkua - puhumattakaan siitä, ettemme koskaan saa suomalaista Euroopan keisaria, anteeksi, presidenttiä.

      • Kreikka hyväksyttiin EU:n jäseneksi virheellisin taloustiedoin. Velkaa ja huonoa taloudenhoitoa on ollut alusta pitäen, eikä mitään yritystä parempaan.

        EU on perustettu "huippupoliitikkoja" varten. Kohta tuo rumilus kaatuu. Olen ennustanut "kaatumispäiväksi" syyskun (en sanokaan) päivää.


    • :(+

      Euro on todella karvas raha suomalaisille.
      Ruotsi oli viisaampi ja jäi pois eurosta ja varoitteli vähän Suomeakin.
      Paavo Lipponen vain ärjyi,ettei he kaipaa neuvoja!
      Niinpäniin,nyt olisi hyvät neuvot tarpeen.

      Ulla Mirjami kirjoitti aivan oikein! Tuollainen ihmisten ja tavaroiden vapaa kulkeminen,siitä ei hyvää seuraa.
      Onhan se nyt nähty,rikollisuus kasvaa,huumeet ja kaikenlainen
      paha lisääntyy. Työttömiä on paljon ja lisää tulee joka päivä.
      Tämäkö on se EU:n ihanuus,johon haluttiin?

    • sinisirkku-

      Tarpeeksi hallaa on jo tehnyt Suomen erillisvaatimukset vakuuksista! Tunnutte unohtava Suomen kuuluva maailman kokonaisuudessa hyvinvointivaltioihin, mutta kun tuli osallistumisen aika niihin sopimuksiin mihin sitoudittiin, jo nousi häly!
      Kreikka saa kauan kärsiä itse fuskupelistään pääsyssä Euroopan Unioniin, mikä on aivan oikein, ja siellä korkein johto sen ymmärtääkin.

      Kuinka kauan saa maamme kärsiä jos osoitus erikoisehtojen vaatimuksista ja taipumattomuudesta sysää kaaokseen EU:ssa, mihin en nyt usko, mutta meriittiä ei ollut Timo Soinin vaikutus tuohon vaatimukseen, joka lehdistössäkin huomioitiin koko alueella!

      Pudottakoon jytky vaan tukan silmilleen ja pitäytyköön hartaassa katolilaisuudessaan, takarivissä nyt hiljaa kuin kusi sukassa!

    • Hallaa?
      EU:n perustuslain 125. artikla toteaa, etteivät jäsenmaat ole vastuussa toisten sitoumuksisita.

      • sinisirkku-

        Liittymissitoumuksia tarkoitin. Tutustumatta kyseiseen artiklaan, oletan sen viittaavan kahdenkeskisiin sopimuksiin esim. kaupankäynnissä. Erikoisetujen hankkiminen takuiden muodossa, on ainakin sekä viivästyttäntyt, että aiheuttanyt närää, ehtoihin suostujilla.

        Semminkin kun epävakaa tilanne EU:ssa aiheuttaa melkoisia menetyksiä niin liike-kuin talouselämässä.


    • sinisirkku-

      Niin yksituyis kuin-talouselämässä!

      piti olla.

    • Atolfia

      Turhaa se on pyristellä, kun hyhhät on housuissa. Kun nyt olemme siellä EU: ssa,
      niin pitäisi kunnialla hoitaa oma osuutemme toisten kanssa yhteistyössä.

      En minäkään katso ilolla sitä, että joudumme maksamaan ( kenties) toisten tyrimisestä, mutta sellaistahan tämä yhteiselämä on. Jos meidän osallistumisemme on tärkeä koko EU:n hyvinvoinnille, niin parempi olisi nyt katsoa asiaa myönteisesti ettei tarvitsisi katua jälkeenpäin.

      Nyt Urpilainen vakuuttelee, että tämä itsepäinen vakuuksien ajaminen on hallitusohjelmassa. Niinhän se on, mutta Katainen oli pakon edessä tämän demareitten vaatimuksen kanssa.

      Nyt on Urpilaisen taisteltava viimeiseen pisaraan, jottei kasvojansa menettäisi.
      Mikä mahtaa olla lopputulos? Jäämmekö pois koko takausprojektista? Jos jäämme, tuleeko jonkin asteisia sanktioita EU:n taholta? Tulevaisuus on hämäryyden peitossa. Kuka osaisi ennustaa, mikä on oikein.?

      Toivottavaa tietysti olisi, että tuo vakuusasia järjestyisi ja saataisiin asia pois päiväjärjestyksestä.

      • sinisirkku-

        Kyllähän Jutta Urpilainenkin jo myöntyi nouvottelujen olevan välttämättömiä, mutta Jyrki Kataisen diplomatian tarpeesta asetan korkeammalle:)
        Sitähän siinä tarvitaan , mutta kuka jaksaa seurata koko ajan miten siellä nyt edistytään,:D

        No Kreikassa ei ole näkynyt nyt mielenosoituksia, ehkä suitset on otettu kiltisti suihin nyt, ja ilmoitetaan verottajalle valtiolle kuuluva osa tuloista.

        Muuhan olisi ihan tyhmää! Moikka, pujahdan justiinsa saunaan :D Hyvää illanjatkoa!


    • puolimilliä ekuja/kk

      Soini iloitsee vaan kuin Hángonkeksi, kun tulee paksu tilipussi taskuun! Se on hänelle kylliksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      32
      2113
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      47
      2016
    3. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      314
      1812
    4. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      34
      1434
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      99
      1350
    6. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1278
    7. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      14
      1226
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1137
    9. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1026
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      39
      1020
    Aihe