Olisin halunnut kysyä sellasta että jos haluaa toisen miehen adoptoitavaksi aikuisikäisenä,vaikka biologinen isä onkin elossa jonka kanssa ei ole koskaan ollut missään tekemisessä niin miten se adoptio käytännössä menee?Pitääkö biologiselta isältä kysyä lupaa,vaikka aikuinen ihminen on kysymyksessä?
Vastaukset 4
- jolle4
hei1 minkä ikäisen olette aikoneet adoptoida? entä minkä ikänen itse?
- ana-kain
Lain mukaan akuisadoptiota ei hyväksytä, mutta ainakin yksi tapaus on, jolloin oikeus on vahvistanut aikuisen adoptoinnin.
Lapseton pariskunta ja kun tai jos tarvitsee esim. työnsä jatkajan yritykseen.
Jos biologinen isä on virallisesti tunnustanut lapsen, niin silloin pitää kuulla adoptiossa. - ccvvvccc
Kyllä aikuisadoptio hyväksytään, mutta ei minkään yrityksen jatkamisen takia. Jos adoptoitava on elänyt adoptiovanhempiensa kanssa lapsena, mutta adoptiota ei ole esimerkikiksi biologisen vanhemman vastuksen takia voinut tehdä adoptoitavan ollessa alaikäinen, voidaan adoptoida aikuinen. Silloin ei siis tarvita vanhempien lupaa.
- Näin meillä
Esim. sijaislasten kohdalla näitä aikuisadoptioita tehdään jonkin verran. Tällä halutaan yleensä vaikuttaa perintökysymyksiin. Sijoitettu lapsihan ei vanhempiensa oma ole, vaikka olisi perheessä asunut pienestä pitäen. Meille alle kouluikäisenä sijoitettu tyttö tulee muutaman vuoden sisään täysti-ikäiseksi ja hänen kohdallaan aikuisadoptio toteutetaan. Saa tyttö saman sukunimen kuin meillä ja tulee meidän lailliseksi perijäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201187
- 791150
- 77621
Taiteiden yö
Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...9558- 17531
- 47513
- 44485
Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?
Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/112461- 41452
- 15426