Tilasin osia Hong Noriini yli kolme viikkoa sitten RC Garagesta ja eipä ole vielä niitä luukussani näkynyt, vaikka myyjän mukaan ne on postitettu jo ainakin kolme kertaa. Milloin mitäkin selityksiä ja postin mokia, ihan suoraan valehtelua ja lupausta ne nyt toimittaa, kun olen osia ystävällisesti ja kärsivällisesti kysellyt. Eli varoitusta muillekkin, ettei kyseinen firma välttämättä tilattuja tuotteita toimita, vaikka niin luvataan.
RC Garage
5
444
Vastaukset
- 18
Maksoitko etukäteen? Jos maksoit, niin ei muuta kuin tekemään rikosilmoitus petoksesta, kun kerran ei tavaraa tule. Mikäli maksoit luottokortilla, niin reklamaatio luotonantajalle. Yritin katsoa tuolta nettisivuilta rc-garage.fi (tätähän tarkoitit), mutta ainakaan minulle ei auennut tuosta toimitusehdot kohdasta mitään tietoa, että olisin nähnyt miten ko firma pyytää maksun. Muutenkin voisin tähän varoittaa, että ÄLÄ KOSKAAN maksa etukäteen nettikauppoihin (tai yksityisillekään netissä) tuotteita. Käytä posti- tai matkahuoltoennakkoa tai luottokorttia, niin vähenee huijatuksi tuleminen.
- lkmkbvsdmnksdm
No en ihan noin itse menettelisi. Tavaraa tulee tilattua RC kaupoista kauden ollessa huipussaan n. 2 viikon välein. Kertaakaan ei ole jäänyt kamat tulematta. Tosin täytyy hieman tietää mihin kauppoihin kannattaa luottaa ja lukea foorumia, että mistä tavarat tulee perille asti. Jos tilaa harvemmin ja ei asioista tiedä, niin suosittelen postiennakkoa siinä tapauksessa. Maksaahan se ennakkokin joku 3 euroa ja monen tilauksen jälkeen saattaa olla jo monta kymmentä euroa.
Näistä itse tilaillut paljon, ja aina tullut tavara perille. n. 50-200 euron ostoksia pääasiassa. Tänä vuonna n. 20 kertaa yhteensä näistä kaupoista:
Racing Factory * * * * * (n. 15 kertaa kaikista tilauksista)
Racers rc shop * * * * *
Hobbyfactory * * * *
Hobbylinna * * * *
Aina maksettu etukäteen ja tavarat parhaimmillaan seuraavana päivänä noudettavissa postista.
Rc-garagesta olen tosiaan kuullut huonoja kokemuksia, juuri tuollaisia ettei tavarat tule perille vaikka on kerrottu. Siitä kaupasta ei onneksi ole tullut mitään tilattua. Noista neljästä löytyy kyllä minulle kaikki tarpeellinen ja vähemmän tarpeellinen.
- se on loppu.
Rc-garage on epävirallisesti lopettanut topimintansa.
- aavistus
On varmaa menny Garage nurin ku ei sivut tunnu toimivan? Ja yleensähän tollaset toimitusvaikeudet viittaa siihen että on vähä vajetta firman tilillä... Ottaa vaa päähän ku menin jo rekisteröitymää sinne asiakkaak ku ajattelin et ne vaan päivittää sivujaan. Toistuvasti oon jo lähetelly kyselyjä et millon sivut taas toimii mut eipä oo vastausta tullu. Ja kohta kuhan ne on saanu asiakasrekisterinsä myytyä ni johan on taas posti täynnä SPÄMMIÄ...
- aavistus
Jaa tossahan toi jo todettiin, ihan oman viestin yläåuolella!!! Pitäis varmaa käydä hakee lasit ja käydä optikolla, vai oliks se toisinpäin ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1794280Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4413243Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142128Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141790Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51178- 741023
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691015Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24931- 54906
- 73896