Ostin vuosi sitten metsäpalstan pohjois-suomesta. Aikaisemmin tällä palstalla on ollut 2 omistajaa ja palstat on jakanut metsäautotie. Aikaisempi omistaja on ostanut molemmat palstat ja minä ostin molemmat itselleni.
Ongelmana on tämä palstojen läpi kulkeva metsäautotie. Tie on täysin yksityistie eikä se saa tai ole koskaan saanut minkäänlasitsa yhtyeiskunnan avustusta.
Kunnostin tien omalla kustannuksellani ja laitoin lukolliset puomit tien molempiin päihin. Laitoin myös petonisen ajoesteen puomin taakse.
Ongemlmana on, että mökkiläiset ovat käyttäneet tätä tietä oikotienä mökeilleen. Lyhentää matkaa n 8 km. Nyt he vaativat puomien aukaisua. Heidän mioelestään heille on muodostunut käyttöoikeus tiehen, kun he ovat käyttäneet sitä yli 15 vuotta.
Samoin paikallinen marjanostaja sanoi että tien sulkeminen on laitonta, koska hänen marjastajat eivät pääse nyt autolla metsään. Puomi hänen mukaansa kaventaa jokamiehenoikeuksia.
Olen jokaiselle kertnut avaavan puomin jos he osallistuvat tien ylläpitokustannuksiin. Eivät aio osallistua.
Nyt tuli uusi ongelma. Paikallinen moottorikelkka yhdistys ilmoitti, että puomi pitää poistaa ennen lumien tuloa. He ovat vuosia käyttäneet kyseistä auraamatonta tietä reittinä kelkkareitille. Puomit estävät tämän. Samoin minun tulee siirtää rakenteilla oleva hirsikehikko pois uralta, koska sitä ei voi ohittaa kelkalla. Perusteena sama, vuosien saatossa muodostunut käyttöoikeus.
Maanmittasutoimisto ei löytänyt minkäänlaista rasitetta mailtani.
Mikä onlisi hyvä neuvo, miten etenene
Metsäpalstaongelmia
2
98
Vastaukset
- pidä puoles
Älä tee mitään odota kyllä joku toinen hakee oikeuksiaan jos on siihen oikeutettu pääset vähemmällä.Kyllähän taitaa olla niin että kun on ennenkin ollut niin on vieläkin joittenkin mielestä.
- puttesetä
Ellei millään toisella tilalla ole tiellesi tai maidesi kautta kulkuoikeutta, pidä puomi paikoillaan. Tämä on ihan selvä juttu, eikä vaatine sen kummempia perusteluja.
Tieoikeus saattaa joissain tapauksissa muodostua vakiintuneen pitkäaikaisen käytön ja hiljaisen hyväksynnän kautta, tai ellei mökkiläisillä ole kulkuoikeutta muuta kautta, he tietenkin saavat sen tilasi kautta, mutta se edellyttää toimitusmenettelyä. Lisäksi tien kustannuksiin osallistuvat tien käyttäjät, joten pidä vain puomisi kiinni ja ole huoletta.
Tuota moottorikelkkajuttua en taida edes uskoa todeksi, vaikka ympäristöministeriössä eräs varoillamme elävä virkamies ajaakin juuri tuon kaltaisen politiikan puolta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens112714Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n1092560- 1772410
EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt1512049Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1241644Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille
Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast4581099- 82832
- 45777
Kievarin pöydät
Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul15722Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti
Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll151713