tatuointi 9-vuotiaalle lapselle

Huolestunut täti

Haluaisin kysyä mielipidettänne 9-vuotiaan lapsen tatuoinnista? Onko se edes laillista ja jos lapselle hankkiin tatuoinnin niin puuttuuko lastensuojelu asiaan?? Onko kenelläkään tietoa asiasta?
Otin asian esille, koska en itse pysty ymmärtämään lapsen tatuointia mutta tuttava piirissäni on näin tapahtunut.

12

2244

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Ei ainakaan millään tavalla ammattitaitoista kyseisen kuvan tekijältä. Kuka sitten liekään... Ammattietiikka täysin hukassa.

    • huolestunut täti

      tämä on kuulemma kotona tehty tatuointi. Joku nuori naisenalku on se kotioloissa tehnyt. En edes tiedä onko hän ammattilainen asian suhteen

      • häh

        Onko nyt kyse ihan oikeasta tatuoinnista (neulalla tehdystä) vai jonkinlaisesta siirtokuvasta joita lapsilla näkee?


      • häh
        häh kirjoitti:

        Onko nyt kyse ihan oikeasta tatuoinnista (neulalla tehdystä) vai jonkinlaisesta siirtokuvasta joita lapsilla näkee?

        tai hennatatuoinnista?


    • vinkka

      Järkytyn kun näen lapsella tatuoinnin. Törkeetä pahoinpitelyä.
      Tatuoinnit on rumia ja värit ja kemikalit menee verenkiertoon, aiheuttaa
      sairauksia ja allegiaa, jopa syöpää
      Antakaa lasten olla lapsia.

    • afkhg'

      En tiedä, mikä on lain kanta asiaan, mutta minä kuvittelisin kyllä kyseessä olevan vähintään pahoinpitely, jos vanhemmat laitattavat lapselleen tatuoinnin. Tatuointi aiheuttaa kipua ja siitä jää pysyvä jälki. En tunne onneksi ketään, joka on lapselleen tatuoinnin laitattanut, mutta epäilen suuresti, ettei sellaisten vanhempien vanhemuus ole oikein muutenkaan hallussa.

    • 18v on täysi

      ikäisyyden raja. Siispä tatuoinnit vasta 18 vuotiaina on kantani tähän.

    • kyllähän monet ottaa

      tatuoinnin jo esim. 15 vuotiaina, mutta en minä ainakaan laittaisi oikeaa tatuointia alle 15 vuotiaalle.

    • Mitä pitäs tehä.

      7 vuotialle tatuointi ranteeseen. Sain juuri kuulla ja olen järkyttynyt ei viellä koulua aloittanut. Mummon sisko maksanut ja ilmeisesti houkutellut siihen.
      Ihan sairasta touhua.

    • Mitä pitäs tehä. 2.

      Mitä pitäs tehä. SELVITYS: 7 vuotias ukin poika kerto tosissaan puhelimessa, että sen saa vain laaserilla pois. Soitin äidilleen niin hän sano sen olevan siirtokuva joka lähtee saunassa pois.
      Arvatkaa pikä helpotus oli kuulla tuo.
      Reakoin liian hätäisesti kun tänne kerkesin laittamaan

      • sil viisii

        Niinpä niin... :D Ehkä ens kerralla kannattaa vaikka koittaa hinkata sitä "tatuointia" vaikka märällä pyyhkeellä tms. ja jos kuva ei kestäkään... :>


    • Anonyymi

      Ulkomailla laitetaan 3vuotiaalle jo tatuointi koti-kristittyjen risti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      392
      976
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      262
      817
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    5. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      73
      719
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      681
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      645
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      636
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      601
    Aihe