Olen seurannut Karoliinan tapausta heti sen tultua julki.
Viime yönä Karoliina tuli uneeni.
Olen nähnyt hyvin, hyvin paljon etiäisiä.
Huonoja ja hyviä tapauksia.
Ketään tämä uneni tuskin kiinnostaa, mutta kerron silti.
Voimia kaikille läheisille, toivottavasti kaikki päättyy hyvin.
Unessani poikaporukka (n. 18-vuotiaita, lippalakkipäisiä kaikki) löysi Karoliinan.
Karoliina makasi kuolleena, mahallaan, hiukan puutarhamaisessa ympäristössä. Siinä oli kiveyksiä, kukkapeltoja jne.
Karoliinan vartalossa ei mikään viitannut väkivaltaiseen kuolemaan, vaan sen oli aiheuttanut jokin muu.
Hmm...
Viime yönä Karoliina tuli uneeni.
Olen nähnyt hyvin, hyvin paljon etiäisiä.
Huonoja ja hyviä tapauksia.
Ketään tämä uneni tuskin kiinnostaa, mutta kerron silti.
Voimia kaikille läheisille, toivottavasti kaikki päättyy hyvin.
Unessani poikaporukka (n. 18-vuotiaita, lippalakkipäisiä kaikki) löysi Karoliinan.
Karoliina makasi kuolleena, mahallaan, hiukan puutarhamaisessa ympäristössä. Siinä oli kiveyksiä, kukkapeltoja jne.
Karoliinan vartalossa ei mikään viitannut väkivaltaiseen kuolemaan, vaan sen oli aiheuttanut jokin muu.
Hmm...
Vastaukset 17
Vanhimmat
nähtäväksi jää
joku selvänäkijä sanonut, että karoliina ei tule löytymään etsimällä, vaan sattumalta, melko läheltä katoamispaikkaa
Vaikka mediassa ei mainitakaan, monta kadonneen löytymispaikkaa on poliisille ilmoittanut nimenomaan selvänäkijä. Kadonnut tai kadonneet on myös sieltä löytyneet. Miksi niitä ei sitten käytettäisi hyväksi.
Tuttavaltani katosi uudenvuoden yönä koira, eli karkasi pakoon rakettien räiskettä. Ei ollut aavistustakaan, mihin koira olisi voinut kadota. Niinpä tämä tuttu soitti silloin vielä elossa olleelle, puolitutulle selvänäkijälle. Tämä selvänäkijä kertoi reitin, minne pitää mennä ja mistä koira löytyy, eli on jäänyt talutushihnastaan kiinni aitaan. Sieltä myös löytyi. Sama selvänäkijä näki ja ilmoitti mm säkeissä mereen upotetun pariskunnan, kuin myös esim. Estonian uppoamisen.
Jos itse näen jostain unta, niin sen tiedän, että niin ei ainakaan tule tapahtumaan, uneni näyttää juuri päinvastaista ratkaisua. Mutta minä en taas näe enkä tunnekaan mitään etiäisiä, saati enneunia.
Tarvittiinko Estonian uppoamiseen todellakin selvinnäkijä, kun itse ilmoittivat vai oliko tämä niitä kuuluisia ennustajia, jotka jälkikäteen ovat nähneet kaiken mahdollisen.
Kertokaa nyt ihmeessä yksikin esimerkki todisteiden kanssa, jossa selvinnäkijä on pystynyt selvittämään murhan tai kadonneen ihmisen paikan. Jonkun rakin muka löytyminen ja ilman todisteita, ei kelpaa todisteeksi taidoista.
Kilpaahan ne kertoisivat tietonsa, jos siihen oikeasti pystyisivät ja mikä estää kertomansa tietoja muille, jos poliisit eivät usko.
En nyt muista enää, oliko Kirkkonummella, jossa pariskunta oli murhattu ja ruumiit viety säkeissä merelle ja upotettu sinne. Tästä k.o. ennustaja ilmoitti poliisille, eli kertoi paikan. Ruumiit myöhemmin löydettiin mereen upotettuina neuvotusta paikasta. On jokseenkin toivotonta etsiä varsinkaan meren pohjasta, jos ei ole minkäänlaista vihjausta edes siitä, että ruumiit voisi olla hävitettynä mereen.
Selvänäkijät ilmoittavat itse poliisille, JOS heille tulee se näky. Ei kyse ole mistään ainoasta ilmoituksesta, poliisit saavat vihjeitä muutenkin.
Muuten koirankin löytyminen useamman kilometrin päästä ei ole itsestään selvää heti seuraavana päivänä, koska ei ole aavistusta, mihin suuntaan se on karannut ja kuinka kaukaa sen voisi löytää ja millaisesta maastosta, vai onko se jo otettu kiinni ja toimitettu jonnekin löytöeläinten asemalle. Mitä muuta todistetta tässä tarvitaan, koiran omistaja itse kertoi, pyysi apua ja sai sen. Tässäkin tapauksessa selvänäkijä asui 300 - 400 km:n päässä katoamispaikasta.
Luuletko todella, että poliisi kertoo kadonneen löytymiseen saadun vihjeen alkuperän? Sen olen saanut tietää, että he saavat vihjeitä, mutta saavatko kaikkiin tapauksiin, todennäköisesti ei.
Selvänäkijä.... Näkeekös sitten selvästi, jos on hyvä näkö, tai hyvät rillit?
ei vattu, onko ihan oikeasti joku noin tyhmä että uskoo johonkin selvänäkijöihin, ja muuhun vastaavaan huuhaa : han
Joku muu? OLisko kyseessä voineet olla ufot tai jotkin humanoidit? Tai sitten noilla klopeilla on ollut etälamautin. Tai niillä ufoilla. Mistä sitä koskaan tietää. Kyseessä on kuitenkin merkittävä tieto. Lisäksi haluaisin tietää mitä sieniä sinä popsit?
''Jonkun rakin muka löytyminen ja ilman todisteita, ei kelpaa todisteeksi taidoista.''
Olet ilkeämielinen, surkea ihmisraunio, senkin ''voi luoja''. Älä käytä turhaan herrasi nimeä.
Kirjoitin luoja, en Luoja, tajunnet eron.
Olen itse nähnyt enneunia itselleni tai läheisille tapahtuvista asioista muutaman kerran ja ne ovat olleet täysin selviä, ei seliteltäviä, mutta sivullisten murhiin tms en ole huomannut kerrottavan yhtään ainoaa luotettavaa selvinnäkö tapausta.
Minusta on ilkeää antaa turhaa toivoa ja jopa rahastaa, jos ja kun ei oikeasti pysty auttamaan rikostapauksissa.
"Minusta on ilkeää antaa turhaa toivoa ja jopa rahastaa, jos ja kun ei oikeasti pysty auttamaan rikostapauksissa"
Mistä sinä tiedät, että selvänäkijä tavallaan rahastaen kiristäisi, jos se olisi rahastusta? Oma tietoni on, että he eivät pyydä rahaa laisinkaan tällaisissa tapauksissa, kuten eivät muutenkaan saa pyytää, mutta asiakas voi heille maksaa ja yleensä maksaakin, jos menee ajan varaamalla "vastaanotolle". He yrittävät auttaa omien yliluonnollisten kykyjen vastuulla ja avulla. Olen kuullut, että tämä ominaisuus on jopa rasite, josta he mielellään luopuisivat.
Niin, jos on kyse oikeista LOTTONUMEROISTA, jätkät hyppii perässä joka paikkaan, kauppaan, kioskille ym., että saisivat oikeita lottonumeroita. Ette arvaa, kuinka se käy hermoille. Eräs nainen nimitti minua NOIDAKSI työpaikallamme minun kuullen, oli tosi huvittaa kuulla tuon naisen nimittelevän. Pikku-Noitia ei mulle ole ainakaan syntynyt jatkamaan tätä NOITA-Perinnettä, jos meitä yliluonnollisia ei sitten satu olemaan enempää.
Tässä vaiheessa voisi laittaakin selvänäkijät töihin. Poliisi ei löydä edes yhtä bemaria valvontakameroiden maassa. Professorit esittävät jotain "pidän mahdollisena" -teorioita, jotka eivät oikein istu tiedettyihin faktoihin.
kertomasta "tietojaan" tai menemästä itse katsomaan näkemänsä paikat.
Ei pyyteettömät ihmiset mitään erillistä pyyntöä tai rahapalkintoa tarvitse.
Minäkin näin unen Karoliinasta, tosin aivan erilaisen. Tyttö makasi asunnon alakerrassa, makuuhuoneen tai olohuoneen ikkunasta näkyi hämärä vihertävä maisema. Huoneessa oli hämärää. Ovensuussa oli isokokoinen, pelottavan näköinen, tummahiuksinen, vahanaamainen mies, jolla mahdollisesti tumma puku päällä. Hänen takanaan olevassa eteisessä oli aivan pimeää. Havahtuen heräsin siihen, kun unen pelokas tyttö sanoi ISÄ. Pelästyneenä hän siis tunnisti henkilön, mutta pelko, jota yritti peitellä jatkui. Pidän uneani sellaisena unena joka merkitsee jotakin, koska sitä ei unohda.
Tämä nyt nostattaa kaamean myrskyn mielipiteissä mutta sanompa silti:
Tytön hermoheikko ja skitso isä olisi aikalailla sopiva syyllinen. Jos saikin isän kiinni joka tuli hakemaan ja menetti malttinsa sairas kun muutenkin on. nyt horisee syyllisenä outoja teorioitaan facebookissa. Tai äiti. Mene ja tiedä.
Kyllä niiden perheenjäsenien edesottamukset tuntuu aika oudoilta heti katoamisen aikoihin.
Anteeeksi myös, mutta kyllä Tampereella ihmetellään, miten äiti voi olla matkoilla ja olla jättänyt 15-vuotiaan yksi viikoksi, vielä suuremmalla syyllä, jos on yh.
Onko isä tosiaan skitso. Se voisi selittää, jos tyttö on tehnyt itsemurhan. Alttiuteen voi olla taipumusta.
ihmistä muka saisi käydä katsomassa. Kyllä 15-vuotiaan pitäisi yksi ilta osata yksinkin olla kotona.
Minäkin näen hyvin harvoin unia, mutta nyt tämä asia kosketti niin, että näin myös hänestä unta yhtenä yönä.
Aika kuvaavaa.
Media teitysti on osasyyllinen.