USAn kansalaisuus ?

vieras338

Miten voi saada USAn kansalaisuuden ??

7

3574

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9

      Miten paasisit vakituiseksi asukkaaksi USAaan? Ei sita kansalaisuutta Suomesta kasin saa.

    • vieras338

      Tiedän, mutta kun piti asua jokin aika USAssa, että voi hakea sitä. Ajattelin, että joku tietää sen kyllä, niin en vaivaa päätäni ja yritä etsiä sitä ikuisuutta.

    • 143245

      Pitää olla pysyvä oleskelulupa sekä 1 seuraavista vaihtoehdoista:
      3 vuotta asunut USAssa jos on naimisissa USA:n kansalaisen kanssa.
      4 vuotta jos on saanut oleskeluluvan turvapaikan kautta.
      5 vuotta jos asunut USAssa pysyvällä oleskeluluvalla.

      Tuon ajan jälkeen kansalaisuutta voi hakea jossa testataan mm. Englannin kielen taitoa, henkilön tietoa USA:n historiasta, etc.

      Kuitenkin pysyvän oleskeluvan (Green Card / residence permit) saaminen on jo melko vaikeaa ja ilman sitä kansalaisuuden saaminen on mahdotonta. Pitää olla joko työperustein, perhesuhteen kautta, investoinnin kautta esim. sijoittaa miljoonan johonkin Amerikkalaiseen bisnekseen, tai sitten jos on maailmalla tunnettu julkisuuden henkilö - Entertainers & Artists - niin on erilaiset ehdot, Green Card lottery on myös olemassa mutta vain harvoilla tärppää.

      Googlesta löytyy hyvin tietoa helposti, kannattaa tämä katsoa myös http://www.homemaxinternational.com/muuttoamerikkaan

    • Green64383

      Jzjdjzk

    • Miliguy

      Tai sit menet U.S armeijaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      255
      4664
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      79
      3118
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2483
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1923
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      91
      1520
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1305
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      958
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe