USAn kansalaisuus ?

vieras338

Miten voi saada USAn kansalaisuuden ??

7

3948

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9

      Miten paasisit vakituiseksi asukkaaksi USAaan? Ei sita kansalaisuutta Suomesta kasin saa.

    • vieras338

      Tiedän, mutta kun piti asua jokin aika USAssa, että voi hakea sitä. Ajattelin, että joku tietää sen kyllä, niin en vaivaa päätäni ja yritä etsiä sitä ikuisuutta.

    • 143245

      Pitää olla pysyvä oleskelulupa sekä 1 seuraavista vaihtoehdoista:
      3 vuotta asunut USAssa jos on naimisissa USA:n kansalaisen kanssa.
      4 vuotta jos on saanut oleskeluluvan turvapaikan kautta.
      5 vuotta jos asunut USAssa pysyvällä oleskeluluvalla.

      Tuon ajan jälkeen kansalaisuutta voi hakea jossa testataan mm. Englannin kielen taitoa, henkilön tietoa USA:n historiasta, etc.

      Kuitenkin pysyvän oleskeluvan (Green Card / residence permit) saaminen on jo melko vaikeaa ja ilman sitä kansalaisuuden saaminen on mahdotonta. Pitää olla joko työperustein, perhesuhteen kautta, investoinnin kautta esim. sijoittaa miljoonan johonkin Amerikkalaiseen bisnekseen, tai sitten jos on maailmalla tunnettu julkisuuden henkilö - Entertainers & Artists - niin on erilaiset ehdot, Green Card lottery on myös olemassa mutta vain harvoilla tärppää.

      Googlesta löytyy hyvin tietoa helposti, kannattaa tämä katsoa myös http://www.homemaxinternational.com/muuttoamerikkaan

    • Green64383

      Jzjdjzk

    • Miliguy

      Tai sit menet U.S armeijaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2445
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      37
      2057
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      925
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      810
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      768
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      620
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      508
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      491
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      20
      463
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      452
    Aihe