kaatuuko hallitus

...vai kaatuuko demarit?

Suomen demarit leikkivät Kreikan demarien (pääministeri Papandreu) kanssa hölmöläisten leikkiä. Isosisko Saksasta vihelsi pelin poikki.

Demarit ja Urpilainen yrittivät supersankarin avulla pelastaa Suomen toisten kustannuksella.
Jos Euroopan kaikki demarit olisivat asettuneet pääoman ahneutta vastaan, tulosta olisi voinut syntyä. Sitä ei tahdottu.

Kumpi kaatuu? Hallitus vai SDP:n vaikutusvalta. Jälkimmäinen taitaa olla mennyttä.
665
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Luottolaitokset haluaa lisää ostovoiman alentamista. Eikös se oo bensaa kriisin syventämiseen!

Äänestä

niin ja minähi pöljä äenestin Merjaa kun maenosti,että köyhät käyhtyy ja rikkaat rikastuu. Tottahan se kyllä oli kun Merja rikastu ja minä oon tullu ihan köyhäksi ja mulla on monta kaveriehi menny köyhemmäsi kun ennen vaalie oli

Äänestä

Minä en äänestänyt Merjaa näyttää että minä rikastun .Joka paikasta rahhaa rahaa rahaa.Kaverit saa lotto voittoja.Minä myös.Rahaa olis viinaan ja tupakkaan ei kiinnosta. Alkoholi ja tupakkavero nousee hyvä niin.

Äänestä

Hömppähallitus kun seuraa otteita, viedään Suomalaiset kyykkyyn ja valtio
persaukiseksi. Merjakin näyttää olevan joukon jatkona selittelemässä, minne jäi se
hömppätomeruus. Taitaa ministerin asemassa saatu hyvä elämä ja tulot kiinnostaa eniten. Käyköhän kuin edeltäjille, tulee tyhjyys ja poliittinen krapula kuplan puhjettua.

Äänestä

SDP, Urpilainen, haluaa tukipaketista irti, haluaa toisten euromaiden sanovan mitä pitää tehdä, haluaa uuden useille maille erillisen sopimuksen, haluaa...
Katainen vannoo vakuuksien perään, mutta on aika hiljainen.
Vasemmistoliitto, Merja, istumme hallituksessa tuli mitä tuli.

Finanssiasiantuntijat sanovat, että kriisi on syventynyt kesän aikana, koska kriisin olemukseen ei ole puututtu.

Ratkaisu. Kreikka ja muutkin menköön vararikkoon. Sijoittajat ottavat tyhjästä valtionpankista mitä saavat ja nielevät tappiot. Kreikan ja EU-maiden työläisille tämä on edullisin. Sijoittajat ovat Kreikastakin repineet valtavat voitot.
Kriisiin syylliset politiikot ja yritysjohtajat tuomiolle ja korvaamaan aiheuttamiaan vahinkoja.

Suomessa valtionvelan otto keskeytettävä välittömästi. Yrityksille jaetut miljardit laitettava takaisinmaksuun. Talouspolitiikka uusiksi siten, että taloudessa kehitetään tasasuhtaisesti vientiä että kotimaan tuotantoa.
Haliitus kaatuu luonnollisesti ja tulee uusi ohjelma. Politiikan uuden suunnan hallitus korjaa edeltäjien virheet ja asettaa selvät rikolliset teot tuomiolle.

Jos EU ryhtyy uhkailemaan, EU:n ulkopuolelta löytyy kauppakumppaneita. EU ei ole välttämätön. EU:n kehittyminen nopeasti liittovaltioksi on surma suu. Siitä tulisi väistämättä poliisivaltio. Se jo harjoitteli pommien tiputtamista Libyassa. Se sai oman sotansa.

Uudessa hallituksessa ei voi olla Keskusta. Se on vaatinut oppositiossakin hallitusta jyrkempää työväen kynimistä.

Äänestä

Kreikassa kasinopeli jatkuu. Pankkikurseilla, spekulaatioilla ja sijoituksilla jotku käärivät miljoonavoittoja.
Kansa kärsii matokuurista ja jota Suomenkin hallitus edellyttää.

Hallitus kuvitteli, että Suomi voi EU:n sivuuttaen murtaa takuuttomat sijoitukset ja joihin se EU:ssa keväällä sitoutui.
Maailman sijoittajat haluavat tappionsa täysimääräisinä.

Hallituksella on yksi vaihtoehto. Se sanoutuu irti tukipaketista ja sillä selvä. Pääomien omistajille tulee pieni lovi lompsaan ja jonka ne paikkaavat muutamnassa kuukaudessa. Mutta oppivat samalla vastuullista rahankäyttöä.
EU tehköön, mitä tekee. Näemme sitten, ryhtyykö se uhkailemaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


p.ä. äministeri kirjoitti:

...vai kaatuuko demarit?

Suomen demarit leikkivät Kreikan demarien (pääministeri Papandreu) kanssa hölmöläisten leikkiä. Isosisko Saksasta vihelsi pelin poikki.

Demarit ja Urpilainen yrittivät supersankarin avulla pelastaa Suomen toisten kustannuksella.
Jos Euroopan kaikki demarit olisivat asettuneet pääoman ahneutta vastaan, tulosta olisi voinut syntyä. Sitä ei tahdottu.

Kumpi kaatuu? Hallitus vai SDP:n vaikutusvalta. Jälkimmäinen taitaa olla mennyttä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu