Venttiilien tarkastus?

japis333

Ostin Corollan 1.4 vm:2005 4ZZ-FE-ZZE120 kone,ajettu kohta 45tuhatta ohjekirjassa lukee että venttiilien tarkastus 45t kannattaako viedä huoltoo noilla kilometreillä? Voi maksaa pelkkä tarkastus euroja ?

8

740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hanaa vaan

      Ei niissä mitään venttiilejä tarkastella noilla kilometreillä. Mikäli moottorissa jotain sivuääniä, jotka viittaa venttiileihin, niin sitten eri juttu.

      Tuo 45tkm huoltohan on ihan pikkuhuolto.

      • japis333

        No hyvä juttu sit.


    • Ei vara venettä...

      Ei kannata uskoa tämän palstan peeloja noin tärkeässä asiassa. Tuollaisen Corollan huolto-ohjelmaan kuuluu venttiilivälysten tarkastus määrävälein, koska siinä ei ole hydraulista välysten tasausta nykyautojen tapaan. Pahimmillaan tarkastuksen laiminlyönti voi johtaa venttiilivaurioon välyksen hävittyä kokonaan. Todennäköistä tosin on, että välykset ovat kohdallaan, mutta kun ei voi tietää varmasti ellei tarkasta. Ei siinä huollossa mitään venttileitä tarkasteta, vaan niiden välykset.

      • HEI PEELO

        Siellä huollossa kun ei tarkisteta niitä välyksiä, ellei siihen ole erillistä syytä. Etenkään niiden tarkastus ei kuulu pelkkään öljynvaihtohuoltoon, kuten 45tkm huolto on.

        Älä itse jauha pelkkää paskaa, kun et mistään mitään tiedä. Nyt kun ei ole kyse takaveto Ladasta.


    • vanhaa tekniikkaa

      ihan turhaahan huoltokirjassa on suosituksia ja ohjeita, vai kuinka?

      • kuuluuko, kuuntelen

        Paljonko kannattaa maksaa siitä että huoltomies kuuntelee moottorin ääntä? kuuron varmasti jotain, mutta entäs kuulevan?
        Omalla bena-rollalla menty lähemmäs 200 tkm kuunteluttamatta venttiilejä. Käy ja kukkuu edelleen.


      • pieren jutuillesi

        http://www.toyota.fi/service/huolto_ohjelmat.aspx

        60tkm välein on venttiilien käyntiäänen tarkastus malleissa, joissa säädettävät välykset.
        Toyotoissahan niitä välyksiä ei säädetä rakotulkin ja lenkkiavaimen kanssa, kuten sinun Ladassasi, joten ole vaiti kun et mitään tiedä.

        Venttiilien säätötarvetta ei pahemmin tojojen moottoreissa esiinny.


    • carina_93

      Ei tartte venttiileitä säätää edellisellä autollani carina e:llä ajoin 630 tkm eikä eses kantta tarvinnut koskaan irroittaa, eikä venttiilejä säätää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      101
      8827
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4349
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      39
      1554
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1480
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1209
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1190
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      872
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe