"Omakotitalon keskihinta Espoossa aleni vuoden alkupuoliskolla kolme prosenttia, "
Näin ei pitänyt käydä.
http://www.talouselama.fi/uutiset/nokiaefekti omakotitalot halpenevat espoossa ja oulussa/a673768
Näin ei pitänyt käydä.
http://www.talouselama.fi/uutiset/nokiaefekti omakotitalot halpenevat espoossa ja oulussa/a673768
Vastaukset 9
Vanhimmat
..jollain yksittäisellä alueella.
Asuntojen hinnat muuten ovat kuitenkin rakettimaisessa nousussa. Huomenna tulee arviolta 5% nousuluvut julki.
Espoossa on juuri ne kalleimmat ja kysytyimmät talot. Muiden täytyy seurata mukana...
Jostainhan se lasku aina lähtee liikkeelle. Lainatiskeillähän on hiljentynyt nyt rajusti, joten alennusprosentit alkavat Espoosta leviämään ympäröiviin pitäjiin.
Jos esim Espoossa on talo ollut hinnoiteltu 400.000 ja vastaavanlainen Kirkkonummella 350.000, niin Espoon hinnan laskiessa lähelle tuota 350K euroa, on Kirkkonummellakin laskettava hintaa vastaavasti, että se kävisi kaupaksi.
"Lainatiskeillähän on hiljentynyt nyt rajusti"
Oli hiljentynyt. Oletko taas jämähtänyt kuukausien takaisiin seiskan uutisiin?
Jos poimit uutisesta vain yhden lauseen ja teet siitä huonon otsikon niin vastaako se totuutta? No ei.
Uutisessakin kerrotaan keskihintojen nousseen jos osaat sisälukutaidon.
..aan myös tämän. HUHHEIJAA! Nousuhan on rakettimaista. Mitä aloittaja tarkoittaa? Ei kai vain taas yritä täällä huiputtaa ihmisiä?
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2011/08/25/omakotitonttien-kauppa-hyytyy--talojen-hinnat-nousseet/201111877/139
"Tuhnu omaan halajaa, vaan kuilu se vaan kasvaa.." -Minä
Unohdin myös kysyä, että eikö kaupan hyytymisen pitäisi olla romahduksen alkamisen merkki? Kuinka on mahdollista, että vaikka kauppa on hyytynyt, niin hinnat jatkavat silti kasvuaan? Tuhnut vakuuttelivat toista, näin ei pitänyt käydä?!?!?
Kaupan hyytyminen tarkoittaa, että kauppoja on tehty vähemmän.
Myyjät ovat siis edelleen löytäneet kuplauunoja ostamaan ylihintaisia asuntoja, mutta vähemmän kuin aikaisemmin =D