Vanhat mitalistit siirtyneet(Helge, Simppu) eläkkeelle. Uusi sukupolvi kasvamassa. Niissä kolme koiraa, joilla parhaimmilaan mahdollisuus mitaleille IPO:n MM-tasolla. Karsintatapahtumien kympinsakissa pari viettipommiakin, joiden geeneettiset ominaisuudet riittäisivät huippusuorituksiin, mutta hallinta ja koulutustaso vielä pahasti kesken. tai tasoltaan heikkoa. Parin koiran kohdalla tilanne jo menetetty. Keskinkertaisesta menestyksestä huolimatta näitä vieteltään erittäin vahvoja ja räjähtävää intoa puhkuvia koiria pitäisi myös käyttää jalostukseen.Mitallit eivät aina kerro koiran jalostusarvosat yhtään mitään. Laiskan koiran jalostuskäyttö johtaa ongelmiin. Malia ei pidä jalostaa vetelään tai liian raskaaseen suuntan eikä huonoiksi purijoiksi. Brutaali täyden suun ote kuuluu malinoissiin. Jos luontainen ote pielessä, niin silloin koira on sielunrakenteeltaan mätä ja jalostukseen totaalisen kelpaamaton.
Sukupolvi vaihtumassa
mätäkuus
2
198
Vastaukset
- Rakkari
Vähä tyyppi leijuu..
- sellllll
Malikan kokoa ja massaa kasvatetaan koko ajan. Monet jo suurempia kuin sakemmannit. Samalla sakemanneille tyypilliset selkäviat yleistyvät. Monta nuortakin IP-malia jouduttu lopettamaan vakavien selkävikojen vuoksi ja tahti kiihtyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1825067Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813636SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt502661SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun162378SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412296Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1012222Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?292097Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan732084Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja912045Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet211566