Pixeleistä

Mistä johtuu, että 14 pixelisellä powershotilla tulee huonompia (epätarkempia) kuvia kuin sitä vanhemmalla samsungilla jossa 12 pixeliä. Luulisi että suuremmalla pixelimäärällä tulisi parempia kuvia, mutta onko se juuri toisinpäin?
9146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

– tarkoittanet 14/12 Megapikseliä (ei pikseliä)
– kuvan laatu ei ollenaan liity pikselien lukumäärään se vaikuttaa vainkuvan kokoon ja mahdollisten uksityiskohtien minimikokon.
Eli pikselimäärä ei sinänsä paranna, eikä huononna kuvia.

Mistä johtuu:
– kuvaajasta
– kameran ”tärähtämisestä”
– objektiivin laadusta (piirtokyky)
muovilinssi piirtää yleensä huonommin kuin lasilinssi,
lasin laatu vaikuttaa kuvan laatuun jne.
– kennon dynamiikasta (valonkestävyydestä)
jne jne

Äänestä

Pikselit vain kertovat millaista valoa niihin on osunut ja objektiivi muodostaa kuvan. Pokkareiden kennot ovat pieniä joten ne vaativat huisin hyvän optiikan ja riittävästi vakoa hyvään kuvaan sen lisäksi mitä se vaatii kuvaajalta. Tuo 12 -> 14 Mpix ero on marginaalinen jos haluaa tuplaerottelun 12M kameralle pitää pikselimäärä nostaa 48M tasolle eli nelinkertaiseksi. Vasta silloin kuvan erottelu on teoriassa kaksinkertainen. Se vaatii objektiivilta todella hyvää suorituskykyä ainakin pokkarikennon koon huomioon ottaen kennon pitkä sivukin kun on alle 10 mm.

Juuri tuohon Pixxxx:n tapaukseen on vaikeaa ottaa kantaa koska siihen vaikuttaa niin moni asia kuten kameran asetukset, valon määrä, jne. Ovatko ne kuvat nähtävillä jossain verkkokansiossa? kun näkee kuvat ja exif tiedot on helpompaa päätellä missä ongelma ehkä piilee.

Äänestä
  • ”12M kameralle pitää pikselimäärä nostaa 48M tasolle eli nelinkertaiseksi”

    Tuo se vasta olikin vuosisadan ”viisaus” kysymykseesi mistä johtuu, sun Povershot-pokkarissasi ”pitää pikselimäärä nostaa 48M tasolle eli nelinkertaiseksi”

    Aivan turhaan täällä siis vouhotetaan, että järkkäri on parempi kuin pokkari, ei niissä missään ole nelinkertaista pikselimäärää!

    Äänestä

  • 48M tasolle kirjoitti:

    ”12M kameralle pitää pikselimäärä nostaa 48M tasolle eli nelinkertaiseksi”

    Tuo se vasta olikin vuosisadan ”viisaus” kysymykseesi mistä johtuu, sun Povershot-pokkarissasi ”pitää pikselimäärä nostaa 48M tasolle eli nelinkertaiseksi”

    Aivan turhaan täällä siis vouhotetaan, että järkkäri on parempi kuin pokkari, ei niissä missään ole nelinkertaista pikselimäärää!

    Et siis kyennyt ymmärtämään mistä kirjoitin, tuo 12 -> 48M vaaditaan erottelukyvyn kaksinkertaistamiseen oli kyseessä pokkari tai järkkäri. Isomman kennon myötä se on helpompaa järkkärissä kuin normaalipokkarissa kun välimalleja kuten X100 ei killata.

    Samalla pikselimäärälläkin saadaan järkkärillä parempia kuvia koska pikselit ovat kooltaan moninkertaiset. Järkkärillä kuten Nikon D90 voidaan kuvata ISO1600 arvolla lähes kohinattomia kuvia mutta tavis pokkarilla (kenno luokkaa 1/2") yli ISO400 tuppaa olemaan kohinainen.

    Otetaanpa esimerkki pokkarikoon kamera, ainakin kennoltaan Nikon Coolpix P7100 10M kennolla ja D7000 16M kennollaan.

    P7100 kenno 7,5x5,5mm = 41 mm2 = 242kpix/mm2
    D7000 kenno 23,6x15,6 mm = 368 mm2 = 43kpix/mm2

    D200 omasi 10M kennon jonka koko on milleinä sama kuin D7000 jolloin saamme 27kpix/mm2.

    Kun vertaat pikselitiheyksiä niin vaatimukset piirtää pikselirivin levyinen viiva pokkariin on aivan eri luokan tehtävä kuin järkkäriin.

    Tästä seuraa myös, kun kamerasi kennon pikselitiheys kasvaa tarpeeksi niin vanhat objektiivit eivät aina pysty sitä hyödyntämään.

    Nämä ominaisuudet tulevat esiin vasta kun kuvasta otetaan kaikki irti esim. julisteissa, nettiin ja jopa A4 kuviin ne yleensä kelpaavat kunhan hieman katsoo mitä tekee kuvatessaan. Kuvan hyvyys on monesti ihan muualla kuin viimeisessä pikselissä ja siinä tulee kuvaajan kyky pelkistää ja omata näkemystä esille.

    Olen täällä kokenut sellaistakin, että kuvan hyvyys voidaan mitata metrimitalla eli kuvataan metrimitta ja ihmetellään näkyvätkö mm viivat koko metrin matkalla. Kun metrissä on 1000 mm ja 999 väliä niin vaakaerottelun pitää teoriassa olla 2000 pixeliä jolloin jako menee tasan jos optiikka vain pystyy sen toistamaan koko matkalta, jos se on 3000 pix niin epätahti tulee sotkemaan osan viivoista koska ne osuvat useamman pixelin kohdalle. En suosittele edes kokeilemaan vaikka eihän sitä kukaan estä.

    Äänestä

kameran asetuksistakin voi riippua.

Äänestä

Kummassakin kamerassa on ollut automaattinen, eli pitäis valita parhaat asetukset.

Äänestä
  • autoasetuksissa pokkarikamerat pyrkivät nostamaan iso-arvoa turhan korkealle, varsinkin ccd-kennoisissa canoneissa alkaa jo iso 400 olla liikaa.

    jos kamerassasi on Av tai Tv, käytä sitä ja laita iso mahdollisimman alas.

    Äänestä

  • 876876utugyuug kirjoitti:

    autoasetuksissa pokkarikamerat pyrkivät nostamaan iso-arvoa turhan korkealle, varsinkin ccd-kennoisissa canoneissa alkaa jo iso 400 olla liikaa.

    jos kamerassasi on Av tai Tv, käytä sitä ja laita iso mahdollisimman alas.

    ja vielä P asetuksellakin voi iso-arvoa säätää (automaattiasetuksissa ei voi, ainakaan powershot sx200).

    Äänestä

  • Ensimmäinen, mitä kameralle tehdään. on käännetään se kiekko pois sieltä Auto-asennosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pixxxxxx kirjoitti:

Mistä johtuu, että 14 pixelisellä powershotilla tulee huonompia (epätarkempia) kuvia kuin sitä vanhemmalla samsungilla jossa 12 pixeliä. Luulisi että suuremmalla pixelimäärällä tulisi parempia kuvia, mutta onko se juuri toisinpäin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu