Tätä et tiennyt Steve Jobsista.

Vai tiesitkö?

1. Hänet adoptoitiin. Jobsin biologiset vanhemmat ovat Joanne Schieble ja Abdulfattah Jandali, jotka antoivat hänet adoptoitavaksi, koska pariskunta ei ollut naimisissa. Jobsin adoptoi keskiluokkainen amerikkalainen pariskunta Clara ja Paul Jobs. Hän sai tietää biologisista vanhemmistaan vasta 27-vuotiaana.
2. Hän söi pelkästään hedelmiä 1970-luvulla. Jobs noudatti tiukkaa ruokavaliota, jossa sai syödä ainoastaan hedelmiä. Nykyisin hän on kasvissyöjä.
3. Hänen esikuviaan ovat Intelin perustaneet Dave Packard, Bob Noyce ja Andy Grove – sekä Bob Dylan.
4. Hänellä on yli 100 kappaletta Leviksen sinisiä 501-farkkuja. Näiden lisäksi hän pukeutuu lähes päivittäin New Balancen lenkkareihin ja mustaan St. Croix’n poolokauluksiseen neuleeseen.
5. Jobs nimesi yhtiönsä Appleksi, koska hän ihaili Beatlesin Apple Recordsia. Yhtiöt ajautuivat myöhemmin oikeustaisteluun nimestä. Se sovittiin helmikuussa 2007.
6. Hän on buddhalainen.
7. Hänen ilmoittiin kuolleen vuonna 2008. Talousuutistoimisto Bloomberg julkaisi vahingossa Jobsin muistokirjoituksen, jossa hänen todettiin kuolleen haimasyöpään. Kirjoitus vedettiin pikaisesti pois jakelusta.
8. Hän on sukua Homer Simpsonille. Ei oikeasti, mutta melkein. Jobsin biologiset vanhemmat hylkäsivät Steven sisaren Mona Jandalin, joka päätti ottaa käyttöön isäpuolensa nimen. Näin hänestä tuli Mona Simpson. Mona meni naimisiin televisiotuottaja ja -käsikirjoittaja Richard Appelin kanssa, joka työskenteli Simpsoneissa. Appel päätti nimetä Homer Simpsonin äidin vaimonsa mukaan.
9. Hänellä on lukihäiriö, eikä hän valmistunut koskaan collegesta.
10. Hänen lempilausahduksiaan ovat “Un-be-lievable”, “Mere mortals”, “It’s huge” ja “Wouldn’t it be great”.
http://macmaa.com/2011/06/15/10-faktaa-joita-et-tiennyt-steve-jobsista/

2

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Insanely great

      Insanely great

    • hmm.

      Ei varmaan tupakoi tai juo alkoholia? Kasvissyöjä. Silti tuli syöpä vaikka elää terveellisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      106
      3140
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      87
      2435
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1976
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1530
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1500
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1415
    7. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      927
    8. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      922
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      856
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      789
    Aihe