Kuinka valita oikeankokoiset kengät lapselle?

m

Miksi sanotaan, että ostettaessa lasten kengissä olisi hyvä olla 1,5cm kasvu käyntivara, talvikengissä jopa 2cm? Otetaan esimerkiksi vaikka poikani, joka on 1-vuotias. Sen ikäisillä jalka kasvaa keskimäärin 1cm puolessa vuodessa. Jos ostan loka-marraskuussa lapselle talvikengät, niin eihän niiden käyttöaika ole kuin joitain kuukausia. Miksi siis 2cm kasvu käyntivara??

En ymmärrä. En voisi itse kuvitellakaan käveleväni kengillä jossa on 2cm tilaa kärjessä, ja 2cm on suhteessa minulla paaaaljon vähemmän kun 1-vuotiaalle! Pojalla tällä hetkellä käytössä kengät jossa käyntivaraa vajaa puolisen senttiä. Hän tykkää käyttää niitä, tuo aina minulle jotta laittaisin ne hänelle jalkaa, liikkuminen sujuu jne. Hänellä myös saman merkkiset kengät kokoa isompana, joissa kasvu käyntivara tällä hetkellä n. 1,5cm, ja ne kun oli jalassa yks päivä, niin hän ei muuta tehnykään kun kaatuili ja kompuroi ja kengät myös näyttivät todella isoilta hänen jalassaan. Pidättekö tosiaan lapsillanne niin isoja kenkiä?

6

1244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arvattava on.

      Jalka kasvaa kyllä nopeammin, kuin sentin puolessa vuodessa. Kasvu tapahtuu pyrähdyksinä, näimme sen viime kesänä itse, kun lapselle ostettan sandaalit sillä puolentoista sentin varalla toukokuussa, kun helteet tulivat.
      Heinäkuun lopussa kenkä oli pieni, varvas ihan kengän reunalla eikä sandaalia voi niin pienenä enää käyttää.
      On ostettava kenkä, jossa on tilaa kävellä, ettei varpaat ole kippurassa. Välillä kenkä menee kauemmin eli koko sesongin - välillä joutuu ostamaan toiset kengät kesken kauden. Meidän rivakasti kasvava lapsi tarvitsi viime talvena (1,5 vuotiaana) kaksi talvihaalaria ja kahdet kengät, molemmat kävivät sietämättömän pieniksi kevättalvella vaikka molemissa oli kasvuvaraa ihan reilusti. Sellaista se vain on, parhaita arvauksia.

    • growroom..

      Koska kun lapsen jalka kasvaa niin ei ala varvasongelma kuten kynsien "sisään" kasvaminen. Jalkojen pitää voida kasvaa vapaasti ja pienellä ne tosiaan kasvaa pyrähdyksinä. Meillä 1v:lle ostettiin keväällä kengät kokoa 21 kun alkoi kävellä, syksyllä 23-24. Kesällä kävi niin että ne 21 nron kengät huomasin vasta kun lapsen kynnet käpristyi varpaisiin päin. Äkkiä uudet kengät ja ongelma katosi. Osta tukevat kunnon kengät niin tukee pientä jalkaa eikä se "growroom" siellä varpaissa häiritse kävelyä. Eihän ne saa pyöriä jalassa! Ehkä juuri tästä syystä pieniä kalliita kenkiä on niin paljon markkinoilla, tukevat jalassa mutta tilaa varpaille.

    • m

      Kiitos vastauksista! Hurjalta tuntuu ja näyttää vaan noin pienellä se 2cm kasvuvara, kun jalka muutenkin niin pieni, mutta kai se on sit paras vaan ostaa sellaset...Tarkentaisitko vielä nimim "growroom" kirjoittava hieman mitä tarkoitat kynsien käpristymisellä varpaisiin päin? Että kynnen keskelle tulee ikäänkuin kuoppa/niistä tulee tavallaan koverat? Vai mitä tarkoitat? Äsken vaan kun pojan jalkoja kattelin niin etuvarpaan kynnet ovat sillai oudosti kuopalla...On tosin kyllä pudotellut yhtä sun toista tavaraa varpaille ja yksi kynsi siitä johtuen mustanakin... Pojalla on nyt ollut muutamat Ecco kengät, jotka mielestäni sopivat hänen jalkaansa hyvin, kun ei kovin pullea ja lisäksi jotain halvempia, zaran ym kirpparilta ostettuja...Mutta siis kunnon tukevia kenkiä käytetty pääsääntöisesti.

      • growroom

        Huomaa siitä että kynsiä on tosi hankala leikata kun ne kasvaa niin liki varvasta. Alkaa jopa kaivautua nahan sisään kun käpristyy kärjestä varvasta vasten. Voi olla myös kivuliasta kun teräväreunainen kynsi painautuu nahkaan. Kyllä se ehkä vähän siltäkin näyttää että kynsi on jopa kovera.. Meillä ainakin reunoissa oli kovat koppurat ja keskellä ihoon painautuva pidempi kynsi. Kynnet voi toisaalta myös liian kapeassa ja ahtaassa monossa likistyä kasvamaan myös reunoistaan niin että alkaa kynsivallin tulehdukset ynnämuut ihanuudet. Lähinnä ukkovarpaissa, ja se voi heijastua pitkälle tulevaan jos ongelma alkaa jo pienenä. Itse olen 12 vuotiaana joutunut leikkauttamaan molemmat ukkovarpaiden kynnet kiilakavennuksella ja uhkailivat jopa kynsien poistolla. Syy sama eli liian kapea kenkä, ollut oikeastaan koko siihen astisen ikäni kun satun omaamaan leveän lestin ja lyhyen jalan muuten, kenkiä oli todella vaikea löytää. mutta se oli 80lukua se mutta osaan nyt omien lasten kohdalla varoa liian napakkaa kenkää.

        Kyllä sen yleensä ostaessa ja sovittaessa huomaa käykö kenkä lapsen jalkaan. Kannattaa ostotilanteessa ottaa pohjallinen pois ja mittailla miten jalka siihen pohjalliseen käy ettei käy niin että kapea kenkä ahdistaa kapeuttaan ja ostetaan sen takia monta numeroa liian iso jotta ei ahdistaisi. Ei hyvä sekään. Meidän taaperolla on kunnon pullajalka (ihan kun äidilläänkin) lyhyt ja leveä joten lähinnä vain kuomasaappaat, kumpparit ja sandaalit on huolettomia ostoksia :) tukevia lenkkareita ja varsinkin välikausi- ja tarrakenkiä etsitään hakemalla mutta nykyään valikoimat on hyvät ja joka jalkaan löytyy joku malli.

        Kirpparikengistä sen verran että yleensä paljon toisella käytössä olleita käytettyjä kenkiä ei pitäisi pienelle lapselle ostaa ollenkaan poikkeuksena saappaat (esim. kumi- ja kuoma-) koska varsinkin lenkkareissa ja kävelykengissä voi johtaa helposti virheasentoihin kun kengät on muotoutuneet jo edellisen käyttäjän jalkoihin. Eikä ne välttämättä tue enää samalla tavalla kun ei ole muotoutumaton.. Tässä siis hyvä käyttää harkintaa. Jalkaongelmat voi olla hankalia jos ne alkaa jo pikkulapsena.


    • Vielä tässä
    • ullis

      No siis eihän tavallisiin kenkiin suositella kahta cm:ä, vain talvikenkiin ostovaiheessa, kun niissä otetaan huomioon se että menee koko talve ja mahtuu tarvittaessa villasukkakin. Muuten sellainen sentti on ihan ok. Muuten ne hölskyy jalassa ja just aiheuttaa kaikenlaista vaivaa, hiertymiä ym kuten sitten taas toisaalta liian pienetkin kengät... Tarralenkkareihin tms nahkakenkiin voi ottaa lähes 1,5 cm varaa, mutta mitä avoimemmat kengät, kuten esim.tyttöjen ballerinat, sitä vähempi vara riittää että istuvat hyvin. Ballerinoihin ja sandaaleihin sentin vara hyvä. Sitten vaan tarvii ostaa kenkiä aika usein, ei mahda mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      301
      7654
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      5979
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      167
      3538
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1997
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      192
      1875
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      19
      1698
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1579
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1484
    9. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1431
    10. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      65
      1398
    Aihe