Mitä maksaa yksityinen perhepäivähoito muualla?
Lapsemme on yksityisessä perhepäivähoidossa järvenpäässä 15vrk/kk ja se maksaa 30€/vrk mikä mielestäni korkea hinta. Onko muualla etelä-suomessa sama hintataso?
Lapsemme on yksityisessä perhepäivähoidossa järvenpäässä 15vrk/kk ja se maksaa 30€/vrk mikä mielestäni korkea hinta. Onko muualla etelä-suomessa sama hintataso?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tuo kuulostaa kokopäiväpaikan hinnalta (5pv/viikko). Kuinka maksatte noin paljon? Oletteko hakeneet yksityisenhoidon tukea Kelalta?
Vuorokautta? onko kyse vuorohoidosta?
Siis viitenätoista päivänä kuukaudessa noin 7 tuntia / päivä.
ihan normi hinta. täälläkään kunta ei maksa tukea jos vaan 15 päivää kk hoidossa.
Kyllä kunta maksaa ainakin täällä meillä (Pori) suoraan päivähoidon tuottajalle yli 3-vuotiaasta 160,64e/kk on lapsi sitten kokopäiväinen tai puolipäiväinen. (puolipäiväinen eli hoitoaika alle 25h/viikko) Alle 3-vuotiaasta vanhemmat saavat kotihoidon tuen, mutta ilman kuntalisää koska hoitajana ei ole jompikumpi vanhemmista. Porissa tulee vähän edullisemmaksikin yksityinen hoito, jos kunnallisessa joutuisi maksamaan täyden hoitomakun tulorajan takia.
Meillä päin keskisuomessa on 5€/h, lisäksi tulee ruokamaksut syötyjen aterioiden mukaan. Eli 30€ 7 tunnilta on halvempi.
meillä tyttö yksityisellä perhepvähoitajalla keski-suomessa, 5pvä/vko, yli 5h/pvä ja kk:ssa maksaa meille n.120e. kahden aikuisen tulot huomioituna siis.sama maksettaisi kunnallisellakin. ainoa huono puoli tässä on se että ei ole varahoitopaikkaa, saisi kyllä yksityiseltä päiväkodilta mutta maksaisi 30e/pvä ja jos oletetaan että hoitaja olisi kipeänä sen 5pvää niin se maksaisi meille 150e se perusmaksu hoitajalle eli silloin tuli kk:ssa maksamaan vajaat 300e! mutta onneksi olen tällä hetkellä opiskelija joten voin olla poissa koulusta jos hoitaja sairastuu. kouluhommia voin tehdä silloin kotonakin.