Kertokaa nyt missä tämä kyseinen pulju on ja paljonko siellä maksaa esim. päivän reissu Luxoriin tai Kairoon?
Kun Hurghadaan ollaan menossa, niin täältä ilmeisesti kannattais varata retki ettei tartte maksaa itteensä kipeäks joistain suomalaisten matkanjärjestäjien matkoista?
Kertokaa tästä nyt kaikki mitä osaatte kertoa.. Kiitos
Kun Hurghadaan ollaan menossa, niin täältä ilmeisesti kannattais varata retki ettei tartte maksaa itteensä kipeäks joistain suomalaisten matkanjärjestäjien matkoista?
Kertokaa tästä nyt kaikki mitä osaatte kertoa.. Kiitos
Vastaukset 9
Vanhimmat
Miksi ylipäätään tarvitset matkatoimistoa? Itse ostaisin bussiliput Kairoon El Gouna-bussiyhtiöltä, ja käyttäisin taksia perillä. Vai oliko ideana nimenomaan se, että joku arkeologi kertoo sulle pyramidien taustat?
En nyt tajunnut tuota kirjoitustasi. Mihin tarvin matkatoimistoa? No siihen kun saan halvalla all inclusive-paketin johon kuuluu lennot, lentokenttäkuljetukset, majoitus, ruuat, viisumit.
Samainen matkatoimisto myös järkkää retkiä eikä niissä ole mukana suomalaista opasta joten mietin kumpi on järkevämpää, ostaa paikallisilta vai matkatoimiston kautta, kun en ole ennen kaukomailla matkaillut.
Tästä linkistä löydät arvosteluja egyptiläisistä matkatoimistoista: http://www.tripadvisor.com/Travel-g294201-c85399/Cairo:Egypt:Travel.Companies.Recommended..html
Love Egypt Travelista en löytänyt arvosteluja laajemmin. Googlen kautta löydät heidän osoitteensa.
Ok! Kannattaa tsekata siellä paikan päältä minkälaisia paketteja ne myy. Noissa majoituksissa on aina riskinsä, kun ostat paikallisilta. Kaikissa retkissä mitä me ollaan ostettu Egyptin sisällä paikallisilta, hotellit ovat olleet tosi likaisia, minkä vuoksi kuljetan yleensä mukana omaa makuupussia ja savetteja vessanpytyn putsaamiseen. Meidän tekemät yöpymistä vaativat retket on tosin tehty syrjäseuduille. Monista Kairon halppishotelleista/hostelleista myös puuttuu pyyhkeet.
Hurgadaan mennessä sähän saat koko Egyptin kattavan viisumin, eli sun ei tarvitse hankkia enää toista viisumia Kairoa ja Luxoria varten.
Sitä varten kysyin, miksi tarvitset matkatoimistoa, koska mikäli mahdollista, hoidan itse yleensä matkajärjestelyni maan sisällä. Ainoastaan silloin matkatoimistot ovat tarpeellisia meidän matkoilla, kun matkustamme jonnekin keskelle ei mitään, jonne ei muuta kuljetusta. Tai ensimmäisellä matkallamme käytimme matkatoimiston järjestämää kuljetus ja matkaopaspalvelua retkillämme Kairon sisällä.
Eli ymmärsinkö oikein, että haluat lentäen Kairoon ja Luxoriin? Sehän nimittäin vaikuttaa hintoihin.
Ei vaan menen lentäen suomesta Hurghadaan matkatoimiston järjestämällä pakettimatkalla, ja sitten haluttais nähdä vähän Hurghadan ulkopuolista meininkiäkin, eli Luxoria tai Kairoa, ja jostain luin, että jos ostaa tällaisen retken jompaan kumpaan kaupunkiin paikallisesta yrityksestä, tulee se halvemmaksi kuin jos sen ostaisi suomalaiselta matkatoimistolta, esim. Luxorin päivän reissu näyttäs olevan 100€.
Ja linja-autolla taitaa nämä retket yleensä olla..
Eli majoituksia sun muita ei sitten enää tarvisi vaan tollanen päivän retki :)
Kannattaa ostaa paikan päältä. Luxor on päiväretkenä n. 300EGP (Egyptin vaihtokurssin mukaan n.36€, Suomessa on huonompi kurssi). Kannattaa varmistaa että molempiin suuntiin mennään isolla bussilla. Niillä matkustaminen on ihan mukavaa ja yöaikaan voi nukkua. Joskus toinen suunta on pikkubussilla ja silloin on turha kuvitellakaan rentoutuvansa. Itse valitsisin ennemmin Kairon. Matkat eivät kuitenkaan kestä paljoa kauempaa loppujen lopuksi ja anti on parempi. Jos haluaa lentää, Egypt Airilla Hurghada-Kairo on ollut 87 USD/suunta. Hinnat eivät nouse päivän lähestyessä kuten muilla lentoyhtiöillä. Ennemminkin kannattaa varata viimetinkaan, koska aikataulut muuttuvat kokemukseni mukaan usein. Viimeksi maksoin ilmastoidulla bussilla Hurghada-Kairo 50EGP, joskus voi joutua maksamaan jopa 120.
diver358: Minkä puljun kautta otit tuon linkkareissun? Vai oletko käynyt itse?
Ostin bussilipun ihan El Gouna bussiasemalta, joka siis on Hurghadassa El Daharin kaupuninosassa.
Jos tuttuni tarvitsivat retkiä, yleensä kysyin Sheratonin alkuosasta eli hieman ennen El Arousa squarea vasemmalla (jos on nokka kohti etelää). Siinä on Amenophis tours (puhelinnumero löytyy myös Red Sea Bulletinista) ja pari muuta matkatoimistoa samassa rykelmässä. Hinnat ovat todella edullisia ja käyttävät ihan samoja matkanjärjestäjiä kun moni kalliimpikin firma. Lopuksi se on aina tsägästä kiinni millaiselle retkelle joutuu.
Kiitos näistä tiedoista! Taitaa olla parasta vaan lähteä sitten jalan kiertämään lähiympäristöä ja kyselemään että mistä kannattais ostaa, luulisi että osaavat jotain suositella myös hotellista .