medialuotsi kokemuksia

LALLI123

Kaksi tuttuani aloittavat myyntityön ko.firmassa ja ainakin heillä kova usko huimiin ansiomahdollisuuksiin.Itse vanhana skeptikkona ja pessimistinä kyllä vahvasti epäilen,ettei monikaan kyllä yllä arvioituun noin 2700 euron kuukausiliksaan.Joten te joilla kokemuksia ko.firmasta,niin kertokaapa.

12

9638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin no

      Itselläni ei kokemusta ko. firmasta, mutta kaveri siellä töissä. Oon ymmärtänyt, että mahdollisuudet hyvään palkkapussiin on, jos on myyntitaitoa ja motivaatiota eikä lusmuile töissä. Kai se on sama vähän joka paikassa.

    • kakke56

      joo iite olin viime keväänä, tuli myyntiä kyllä, mutta ahneet pomot ahdistelee kokoajan perässä ja vahtii tekemisiä, en suosittele.

      • ryhdistäydy-

        Pakko sinua on vahtia, koska olet laiska juoppo.


    • Roope Ankka

      Jep, jos rahaa meinaa tehä isosti itelle, niin medialuotsi on hyvä mesta siihen, kannattanee kuitenkin totutella ajatukseen, että hommia siellä joutuu tekeen.

    • 12312131354351568416

      joo niinku lalli123 sanoi ettei usko tohon 2700e liksaan ni eihän sieltä oikeen ketään sellasia saa! yks tai kaks talosta pääsee tohon. täyttä kusetusta koko homma. lukekaa tota fonecta vs. medialuotsi topiccia...
      ps. en ole katkera potkut saanut myyjä. tein kauppaa mutta se ihmisten härski kusetus riitti mulle kolmen kk jälkeen. toki irtisanoutuminen nopeutui mukavasti, kun sain parempipalkkaisen työn lyhyemmillä työajoilla

    • Tukkajumala

      Itse olin siellä pari kuukautta, ihan kivasti viihdyin ja palkkakin oli jees nähden siihen, että mulla oli selkeästi vähiten puheluja aina per päivä. Kilpailut yms oli aina jees, usein sai ilmaset perjaintaibisset mukaan sieltä saunaan kun teki kauppaa.

      Vaihdoin jonkin ajan kuluttua "oman alan duuniin" kun moinen vapautui. Mutta siis pointti on se, että ainakin tuolla Tampereen konttorilla oli hyvä meininki, toki jos ei homma toiminut niin nopeesti sai lähtöpassit, mun kans samaan aikaan alotti 4 muuta myyjää, ja kahden viikon jälkeen olin ainoa siitä porukasta vielä töissä.

      Palkatkin tuli ajoillaan, toisin kuin monessa muussa mestassa mitä myös itse kokeillut. Voin hyvin suositella kokeilemaan ainakin tuota mestaa, jos siis on myynti veressä, jos haluu laiskotella vaan niin ei kauaa siellä ahteri penkillä kulu.

      Terkkuja vaan sinne mansen kingeille Medialuotsin tampereen konttoriin täältä kaupungin hommista! :P

      • Anonyymi

        Joopa joo uskoo ken haluaa


    • virtuaaliveijo

      uutisissa oli tämä takuupalkka

    • vetoovetoo55

      lahtisen veljekset onihan huppuja, ihq

    • Medialuotsilla töis

      Tää on nyt ihan oikean työntekijän näkökulmasta kirjoitettu viesti.

      Olin aiemmin töissä Medialuotsilla 10-2012...01-2013, kunnes vaihdoin toiseen paikkaan. Nyt, toukokuun lopussa, vaihdoin takaisin Medialuotsille.

      Käytännössä palkkaus menee (tämän viestin kirjoitushetkellä) näin:
      Pohjapalkat:
      1kk 1000e
      2-3kk 1300e
      4kk ja siitä eteenpäin 1400e.

      Tämän päällehän tulee sitten ne provikat, uusasiakasmyynnistä 20%, mutta toi pohjamäärä pitää ensin täyttää myynnillä ennenkö tapahtuu mitään täräyttävää siinä palkassa.

      Käytännössä, jos soitat sen 2h päivässä, mikä vaaditaan, niin opit nopeasti kokemusta siitä että miten asiakkaiden kanssa tulee toimia. Eikä oo paha homma päästä tohon puheaikaan. Jotkut vaan ei opi, ja valitettavasti sitten ei myöskään pääse tekemään kauppoja. Se on ihan fakta, ja tosiasia, että ihan jokaisesta ei tule myyntimiestä, tai -naista.

      Hyviä palkkoja tekevät ne ketkä osaavat pyörittää sitä ns. oravanpyörää, ja sekä tehdä kauppaa joka päivälle että puhua kauppoja tuleville päiville. Se on ihan oikea työ, eikä siinä auta jos päivät pitkät mälvää kattelemassa kuvia imgurissa.

    • Tammpre

      En pysty suositella, sellainen meno että pitää väkisin myydä tuotetta asiakkaille. Ja nimike Avainasiakaspäällikkö ei oikein ollut muuta kun glorifioitu nimike puhelinmyyjälle... Kauheasti ei tule koulutusta ja perehdytystä työhön ja jos et heti tee tulosta niin laitetaan pihalle! Mikä sinäänsä on aika jännää koska yleensä menee 4-6kk ennen kun myyjä pääsee kunnolla vauhtiin.
      Löytyy parempiakin paikkoja. Aika amatööri toimintaa.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä, eli olin siellä viitisen viikkoa v.2015 ja sitten kipattiin pihalle kun ei myyntiä juurikaan tullut.... Vain aniharvat siellä teki tulosta ja muita hiillostetaan lujaa. Erittäin ahdistava ilmapiiri kaupan päälle. Kun eräänä perjantaina irtisanottiin, niin olin helpottunut;)


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2066
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe