Onko kenelläkään kokemusta näistä päiväkodeista, että millasia ovat? Kuka nämä omistaa?
Siriuspäiväkodit Oulu, Kempele, Oulunsalo yms
19
5273
Vastaukset
- nettisivut
http://www.siriuspaivakodit.fi/
Kaksi naista omistaa. - hupsistaheijaa
2 naista omistaa, jotka polkevat työntekijöittensä etuja ja rahastus on vain ensisijainen tavoite.Lisää infoa kun, googletat päiväkotien nimellä.
- dammmmmmmm
Aivan sairas paikka:( En suosittele:(((((((((((((((((((31
- kerran kokeiltu
Samalla linjalla, hirveä paikka. Johtajisto sieltä missä ei aurinko paista.
Näkeehän tuo kuinka työntekijät vaihtuu ja jatkuvasti on auki uusia työpaikkoja. Ei ikinä koskaan lasta sinne enään. - JK
EI OOLE KOKEMUSTA
- heijakkaa
On kokemusta, johtajisto juurikin sieltä mikä aiemmin mainittiin, hirveä paikka.
- ....
lähihoitaja opiskelijana olin 5 viikko työharjottelussa. lapset saavat ristiriitaisia ohjeita. " toisinaan saa maata hyllyssä" tilat eivät ole sopivat päiväkotiin.
näin paljon vaarallisia tilanteita.- Sarah20
Tekstistä päätellen olet aika nuori? Toivottavasti olet maininnut vaarallisista tilanteista työntekijöille vai onko tässä joku kosto kun olet saanu heikon numeron harjottelusta. Meille koulussa on kokoajan painotettu vaitiolovelvollisuudesta ja minusta se koski myös meitä opiskelijoita.
- Eikä??
Harmi, että tällaisia opiskelijoita löytyy. Jos ei löydy rohkeutta ihmetellä asioita ääneen, olet väärällä alalla. Toivottavasti olet itse ymmärtänyt lopettaa alan opinnot? Itse samaisen koulun läpikäyneenä tunnen suurta myötähäpeää...
- terho2
Kyllähän todellisista vaaratilanteista saa toki kirjoittaa, olipa sitten lähäriopiskelija, lakimies tahi lääkäri jne....Lasten altistumista vaaratekijöille sekä muutenkin lasten oikeuksien polkemisesta on tehtävä ilmoitus paikaliselle päivähoidon ohjaajalle tai muualle tarhojen toimintaa valvoville instanseille. Turhaa meuhkaatte te puolustajat, taitaapa olla oma lehmä ojassa.Lasten etu menee kaiken edelle. Kyllähän jokainen vanhempi toivoo, että heidän lapsensa saa asianmukaista, ammattimaista, virikkeellistä, turvallista hoitoa.
- Johannes
Kummalliselta vaikuttaa nämä omistajat; puhelimitse kun koittaa jutella ja kysellä, asiakaspalvelu on kireää ja pahantuulisen kuuloiset äänet vastassa. Sitten kesäaikajärjestelyt: aivan hanurista, lähteä nyt toiselta pakkakunnalta viemään heinäkuuksi toiselle kunnalle kun vielä työpaikka kolmannessa paikassa, niin ei onnistu. Piti ottaa kotihoitaja, sittemmin vaihdettu kunnalliseen, jossa palvelu pelaa. Rahan maku suussa näillä omistajillla.
- Tuupos
Minulla ihan sama kokemus kuin Johanneksella! Asiakaspalvelu puhelimessa oli todella törkeää ja epäkohteliasta. Nettisivut vanhentuneet.. Jäi kyllä huono vaikutelma!!
- Oulunsalo
Sama homma jatkuu edelleen, todella töykeää ja rahastuksen maku. Harmi kun lapset pitävät ja ohjaajat ovat mukavia, vaikka vaihtuvuutta on...
- Vanhempi
Itse olen harkinnut viedä lapseni tuonne.
Onko se niin tärkeää miten vanhemmille tuntuu jos lapset tykkää.
Eli onko ollut ongelmia lasten kanssa vai vanhempien vain? Onko lasten hyvä olla siellä? Tämän perusteella teen valinnan, ja kommentit kiinnostavat. - SuperIsI
En suosittele kenellekään.Meidän 3v lapsi kaapattiin kesken päivän kiireellisenä sijoituksena lastensuojelun toimesta koska äiti oli aamulla väsyneen oloinen.
- Silmä_käteen
Joopajoo, meillä oli 2 lasta hoidossa Neptunuksessa n. 1,5v ajan. Suosittelen lämpimästi! Ja varmasti oltiin välillä väsyneen oloisia kun rakennushommat oli kesken. Eiköhän valittajilla ole syytä katsoa peiliin? Ilmapiiri oli hyvä ja lapset saavat leikkiä ja touhuta, myös vanhemmat pääsivät osallistumaan juhlapäivinä toimintaan. Iso käsi kaikille hoitajille hyvästä työstä!!!!
- Eiikinäenään
Vika todellakin johtajissa. Uskomatonta on työntekijöiden jatkuva vaihtuvuus; joka taas puolestaan vaikuttaa lasten turvattomuuden tunteeseen, kun tutut ja turvalliset hoitajat vaihtuvat jatkuvasti -> jolloin lapset taas alkavat käyttäytyä haastavasti. Valitettavaa on yksityisellä puolella myös se, että esimerkiksi raskauden takia työsopimusta ei jatketa, vaikka olisi korvaamaton työntekijä ammattitaitonsa puolesta. Huhuja on myös kuultu, että kyseisen yrityksen eräässä päiväkodissa on pahoja sisäilmaongelmia, jonka voisin olettaa olevan myös yksi syy työntekijöiden vaihtuvuuteen. Entisenä asiakkaana en enään kyseiseen yritykseen lapsiani veisi.
- Exa
Vaihtuvuuden yks syy on määräaikaisuudet. Niitä on heillä paljon. Kuka haluaa olla 6kk-12kk töissä paikassa jossa ei ole itselle jatkuvuutta? Lapset usein ovat 6v hoidossa samassa talossa. Mutta hoitajat ei. Ei tue siis laadukkuutta.
Vaihtuvuus kova. - Anonyymi
En voi uskoa että suurin osa kommenteista puhuisi edes samasta ketjusta. Tyttömme on ollut Sirius Linnunrata päiväkodissa nyt 2018 elokuusta lähtien. En löydä mitään muuta kuin hyvää sanottavaa, lapset rakastaa selvästi olla päiväkodissa, hoitajat jaksavat aina (ja kerkeävät) tulla ottamaan lapsen aamulla vastaan. Kun haetaan käydään päivän touhut ja askareet tarkasti läpi. Lapset syövät terveellistä ruokaa, ulkoilevat säiden salliessa ja keksivät kokoajan mukavaa touhua lapsille; on eväsretkeä metsään joka viikko, temppujumppaa, muskaria, konsertteja, retkiä Hailuotoon, Ainolanpuistoon jne. Retkiä kirjastoon. Leipomista, luistelua, hiihtoa, eri teema viikkoja jne. Lapsista aidosti pidetään huolta ja kuunnellaa/otetaan syliin.
Työntekijöiden vaihtuvuus on mielestäni aivan normaalilla, tyttöni päivähoidon aikana on 2 työntekijää vaihtunut, mikä on yli 10 hengen työporukassa aivan normaalia. Varsinkin naisvaltaisilla aloilla vaihtuvuus on yleisempää kuin miesvaltaisilla.. Ei kannata kaikkia todellakaan uskoa mitä kirjoitetaan. Minä ainakin voin rehellisesti sanoa, että en tiedä tytölleni parempaa hoitopaikkaa, ja tämä päiväkoti on yksi tärkeimmistä syistä miksi haluamme myös asua kiviniemi/kello alueella jotta päiväkotia ei tarvitsisi vaihtaa.
Minulta täydet 5 pistettä Kiviniemen Linnunrata päiväkodille ja sen henkilöstölle. Ihanaa, jalat maassa ja aidosti kutsumusammatissa olevaa henkilöstöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847152Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik885341Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415130Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3013420