äitinä olo

Miks tää äitinä olo on joskus niin kamalan raskasta?!? Lapsi on haluttu ja rakas ja ihana jne. mut silti :( nytkin oon täällä ihan poru kurkussa kun meni taas hermot ihan pienestä ja tyhmästä asiasta ja sit harmittaa itteä että miks? toinen on kuitenkin vielä niin pieni ettei voi ymmärtää miks äiti suuttuu ja korottaa ääntään... kuinka sen oman pinnan sais venymään aina vielä vähän? on välillä sellanen olo että oon maailman huonoin äiti enkä edes ansaitsisi olla noin ihanan tytön äiti. surullista.
5285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla on välillä ihan samanlaisia tunteita. Lapsi on myös haluttu ja lopulta saimme hänet.
Kaikenlaiset tunteet ovat normaaleja. Vanhemmuus on todella sitovaa, vaikka palkitsevaa.

Miettiä voi, että mikä sinua itseäsi auttaisi jaksamaan paremmin? Minulle tärkeitä on oma aika vähintään kerran viikossa parin tunnin ajan, jolloin käyn ihan yksin asioilla.

myös erilaiset seurakunnan perhekerhot, avoin päiväkoti ja leikkipuistot ovat tärkeitä. Siellä on saanut puhua, vaikka omasta lapsestaan ja hänen tempuistaan yms.kaikesta.

Äänestä

Minua ihan nolottaa myöntää, mutta se mikä minut saa yksinhuoltajana sietämään tuota poikaa on tupakka. En toki suosittele kenellekkään, mutta kun lapseni kanssa alkoi ensikertaa tulla ongelmia hampaidentuloiässä, tartuin taas tupakkaan. Poika huusi ja huusi ja huusi ja pinna oli kireällä, ei saanut nukkua. Nyt kaduttaa kun uudestaan aloitin ja olen tässä yritellyt lopetella, mutta aina tulee itselle jotain uutta tekosyytä.
Se tunne kun sille omalle lapselle ärähtelee ja se ärsyttää tai koko ajan itkee ja tuntee avuttomuutta kun ei osaa auttaa. Se on ahdistava.

Äänestä

Ymmärrän kyllä sua, kaipa meillä jokaisella on omat stressinhallintakeinot, miten pysyy järjissään näistä "vauva/pikkulapsivuosista". Turha sanoa, että mitäs teit lapset, mutta kaikkea ei pysty etukäteen tietämään aina lasten kanssa.
Mulla kaksi pientä lasta syntyny peräkkäisinä vuosina ja unet ja hermot on vähissä, meillä mies rupes tokan lapsen jälkeen kanssa polttamaan tupakkaa välillä ja itse taas jaksan hyvin viikon, mut monesti vloppuna pakko ottaa pari siiderii ja joskus poltan tupakan rentoutuakseni, kun saan lapset nukkumaan. Samalla tavalla palkitsen itseni rankasta viikosta ostamalla ison karkkipussin ja katsomalla leffan :-). Muuten pää ei kestä mitenkään, vaan pakko saada jotain "omaa kivaa". Kotiäitinä olo on helvetin rankkaa, kun se on työtä 24h/vrk ja koko ajan sitä samaa vaipanvaihto, syöttö, nukutus, ja kertaa kaksi kun on kaksi pientä!

Äänestä

Minusta äitiydessä rankinta on tämä kotonaolo. Mammaloma vol 2 lähestyy ja ahdistaa jo valmiiksi. Ihanaa on, että tulee vauva ja on tuo ihana esikoinen, mutta kyllä sitä kaipaa aikuista seuraa ja omiakin juttuja.

Jos tällä kertaa olisin niin viisas, että alottaisin jonkun oman harrastuksen ja kävisin välillä jonkin oman touhun parissa, että elämä olisi muutakin kuin kakkavaippoja, imetystä ja uhmiksen kiukuttelua :D

Ja saa niille muksuille joskus pimahtaakin, sitten pitää vain pyytää anteeksi.

Äänestä
  • Siinä oli hyvä pointti; kun kilahtaa, pyytää anteeksi. Ei kukaan ole aina aurinkoinen, kyllä lapsi saa sen(kin) nähdä, mutta samalla voi opettaa anteeksi pyytämistä.

    Ja sinulle h432; katse, jos lähiseudulla olisi perhekerhoja tms. josta löytäisit naapuruston toiset äidit. Itselläni sattui ihan naapurissa asumaan kaksikin äitiä, jotka olivat kotona saman ikäisten lasten kanssa. Kahvittelimme aamuisin puolin ja toisin, lapset saivat leikkiseuraa ja me aikuiset juttuseuraa. Siitä sitten lounas ja päiväunet ja oltiinkin jo iltapäivässä. Mukavaa ajankulua!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


piupau81 kirjoitti:

Miks tää äitinä olo on joskus niin kamalan raskasta?!? Lapsi on haluttu ja rakas ja ihana jne. mut silti :( nytkin oon täällä ihan poru kurkussa kun meni taas hermot ihan pienestä ja tyhmästä asiasta ja sit harmittaa itteä että miks? toinen on kuitenkin vielä niin pieni ettei voi ymmärtää miks äiti suuttuu ja korottaa ääntään... kuinka sen oman pinnan sais venymään aina vielä vähän? on välillä sellanen olo että oon maailman huonoin äiti enkä edes ansaitsisi olla noin ihanan tytön äiti. surullista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu