Varasin majoituksen Louvren lähellä olevasta hotel du ruenista ja olen yksin ensimmäistä kertaa menossa pariisiin. Onko turvallista liikkua yksin illalla jos on nainen ja selkeästi pohjoismaalaisen näköinen? Olen matkustellut useita vuosia ja ei nin ettenkö ymmärtäisi mahdollisia vaaroja mutta onko louvren seutu kuinka hämärää? Missäpäin löytyy yökerhoja/diskobaarej jonne voisi yksinkin mennä viettämään iltaa ilman ongelmia?
Perusnähtävyyksien lisäksi minne kannattaa mennä? Jalalla pääsee ja metrollakin voi kulkea:) jotain erikoisia kohteita keskustan alueella?
Pariisi yksin lokakuussa
4
947
Vastaukset
- Masapetterihuoh, lue edellisistä viestiketjuista 
- Pariisissa asustava- Pariisin keskustassa liikkuu niin paljon porukkaa ympäri vuorokauden, että siellä voi liikkua melko turvallisin mielin kaikkina vuorokauden aikoina. Toki järki pitää pitää päässä ja välttää yksinäisiä paikkoja. Pariisissa on lisäksi niin paljon kv porukkaa, ettei pohjoismainen ulkonäkö sinällään herätä sen erityisempää huomiota. 
 Jos hotellisi on 1. kaupunginosasassa Louvren lähellä (en viitsinyt käydä tarkistamassa missä hotellisi sijaitsee; joskus mainostavat olevansa jonkun nähtävyyden lähellä vaikka todellisuudessa etäisyyttä olisi 1-2 km...), suositeltava alue illanvietolle olisi tietysti Marais, joka sijaitsee aivan 1. kaupunginosan tuntumassa. Marais on trendikästä mutta lungin viihtyisäÄ viihdealuetta, suosittua taiteilijoiden, nuorten, homojen, bobojen jne. keskuudessa.
 http://www.parisenvies.com/lieux/bar/marais
 Nähtävyyksiä en ala luetella, niistä löydät itsekin tietoa. Enkä voi tietää, mitkä sinun mielestäsi kuuluvat "perusnähtävyyksiin".
- YksinPariisissaHeippa, 
 Minäkin olin yksin Pariisissa vuosi sitten lokakuussa. Ilta-aikaan liikuin lähinnä Latinalaiskortteleiden alueella, pelotta ja turvallisen oloisesti. Tosin aina, jos oli valinnan varaa, valitsin sen reitin, jolla näytti olevan enemmän jalankulkijoita liikkeellä.
 Tuohon edellä mainittuun kaupunginosaan (Marais) tutustuin päivällä, mutta tykkäsin kovasti ja mun on helppo uskoa edellisen kirjoittajan kommentit todeksi.
 Oma oloni Pariisissa oli varsin kotoisa. Esimerkiksi lauantai-iltana illastin paikallisten suosimassa pikkuravintolassa. Äkkiseltään voisi kuvitella, että olin yksinäinen ja säälittävä. Vaan enpä ollut. Koin kuuluvani suureen hälisevään seurueeseen, sain erinomaista palvelua sekä ystävällisiä hymyjä naapuripöydistä. Opin, että myös itse keksityllä ranskan kielellä pärjää, jos ei sitä oikeaa osaa :)
 Lokakuun puolivälissä tarvitsin toisina päivinä villapaitaa, mutta mukaan mahtui myös helteisiä loppukesän päiviä. Ihanaa Pariisin reissua tämän viestiketjun aloittajalle. Ja iloa kaikille muillekin yksin matkaaville!
- mari-anne mPariisi on kaupunki jossa ei kiinnitetä ihmisen väriin mitänä huomiota. Kyllähän siellä normaalin turvallista on liikkua mutta luonnollinen varovaisuus on enemmän kuin paikallaan. 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset727597
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti845684
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut403825
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät233136
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1112945
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral962785
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k422770
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa132131
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu841900
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161856