Varma Valmet

näin on

kesät talvet.

11

1303

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valtroja 70-luvulla

      Ja Valtra (Joutsa-kuormain) nostaa tukin kuin tikun.

    • näinhän se on

      Nyt valmet-kauppaan, unohtakaa voortit sun muut nuhvit, varma Valmet, kesät talvet.

    • A-siantuntija

      "Tasavallan ensimmäinen traktori, jossa kuljettaja on kuin kuningas", kehuttiin 70-luvun mainoksessa. Myöskin oli mainos:"Tämä on Suomen suosituin traktori". Ja vielä: "Nämä ovat Suomen väkevimmät akselit", 500-1100 sarjan mainos.

      • Kyllä Valmetin olisi pitänyt lopettaa traktorien teko vuonna 1980 ja keskittyä vain tekemään metsäkoneita, paperikoneita, pyöräkuormaajia, lukkeja, rautatiekalustoa ja aseita. Näissä Valmet oy oli oikeesti lyömätön. Ne vitun ääliöt ei vain tajunneet että maataloustraktorien aika alkaa olla ohi kun markkinat supistuu tulevaisuudessa. Volvo osasi tehdä oikeat johtopäätökset jo 32-vuotta sitten ja nyt se on johtava mansiirtokonevalmistaja maailman mittakaavassa. Valmet oy:stä ei ole enää paljoa jäljellä.


      • Anonyymi
        Gefreite kirjoitti:

        Kyllä Valmetin olisi pitänyt lopettaa traktorien teko vuonna 1980 ja keskittyä vain tekemään metsäkoneita, paperikoneita, pyöräkuormaajia, lukkeja, rautatiekalustoa ja aseita. Näissä Valmet oy oli oikeesti lyömätön. Ne vitun ääliöt ei vain tajunneet että maataloustraktorien aika alkaa olla ohi kun markkinat supistuu tulevaisuudessa. Volvo osasi tehdä oikeat johtopäätökset jo 32-vuotta sitten ja nyt se on johtava mansiirtokonevalmistaja maailman mittakaavassa. Valmet oy:stä ei ole enää paljoa jäljellä.

        Jaha. Oletko ihan varma.


    • fordsonmies

      eiiii ku foortti sen olla pitää!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      • näin on

        On niin vähän peltoa ettei tarvii paskaa.


    • Maailman pohjoisin

      Maataloustraktoreiden aika ei ole ohi, eikä ihan lähitulevaisuudessakaan. Nääs ihmiset tykkäävät syödä jotain maatalouden tuotteita joka päivä ja ihmisten määrä senkun lisääntyy.
      Ei ole toteutunut vuosikymmenten takainen science fiction, että kunnon ruokailu korvataan vain muutamalla pillerillä, niinkai avaruusmiehet ruokailevat.

      Valmet-traktoritehdas on pärjäillyt oikein hyvin, oikean suuntaisia päätöksiä vuosikymmenten kuluessa. 70-luvulla vienti Suomesta oli vain 25%, nyt kotimaan osuus lienee alle 20%, eli vientivaluuttaa tienaavat tasavallan tarpeisiin ja omiin ostolaskuihinsa. Ja tuotannon määrä on noussut yli 10 000 kpl vuodessa, Brasilian tehdas tekee ainakin saman verran Valtroja. Ja myyntiä on yli 70 maassa, lisätietoja Valtran nettisivuilla.

      Valmetin nimi taitaa olla käytössä enää Uudernkaupungin autotehtaan omistajayhtiön nimessä, sekin kuuluu Metsoon.

    • Vartsova

      Eikös se Valmetti tehrä niistä osista mitä Belaruksesta menee hylkyy

    • Vortsoni

      Jaa mikä malli niinku ? Oo kuullukkaa moista. Että oikeen venälääsen raketin osia Valmetis?

    • Minskissä kehitystä?

      Valkovenäläisistä puheen ollen voin kertoa Belaruksen miesten retkestä Suolahteen. Ihmettelivät ja ihastelivat tehokasta ja siistiä tehdasta. Joku taisi ihan sanoa, että jos näette lattialla öljytahran niin hän voi sen kravatillaan pyyhkiä pois. Retkeilyn päätteeksi ryhmän johtaja totesi, että kyllä hekin tarvitsisivat tällaisen tehtaan, mutta kokeilulaboratorioksi. Kokeilujen jälkeen sitten hyvät systeemit siirrettäisiin sinne isoon tehtaaseen, joka noihin aikoihin taisi olla tuotannoltaan maailman suurin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      172
      1186
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      72
      1002
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      86
      820
    4. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      72
      747
    5. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      47
      738
    6. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      79
      661
    7. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      37
      617
    8. 28
      605
    9. IS Viikonloppu 25.-26.7.2026

      Lähes kymmenen vuotta kestänyt putki täysiin 3.0 ristikoihin on Skytän osalta ilmeisesti nyt ohi. Kollegat ovat arvioin
      Sanaristikot
      67
      601
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      46
      589
    Aihe