Ollaan rakentamassa taloa ja mietitään nyt kuumeisesti, paljonko on riittävästi kaappitilaa. Jokaisella tietysti on yksittäiset tarpeet, mutta olisi kiva kuulla, paljonko kenelläkin on kaappitilaa ja onko sitä riittävästi.
Meillä rajoituksena on huonejärjestys ja esimerkiksi oviaukkojen sijainnit ja yritämme kovin miettiä, miten kaappien määrää saisi lisättyä. Nyt jos lasken ihan lukumäärän, on kaappeja kaikkiaan tämän hetken suunnitelmassa yhteensä 14, mukana jo astiakaappi ja roskiskaappi. Tietysti kaapit ovat eri kokoisiakin eli lukumäärä ei totuutta kerro, mutta meillä ainakin nuo kaapit ovat ihan perusmittaisia.
Paljonko kaappitilaa keittiössä?
4
702
Vastaukset
- puuseppä...
Vähänhän tuo on jos mukana on siis ylä- ja alakaapit. Jos otetaan M6 peruskaapiksi niin kaappimetrejä tulee vain 4.2. Yhteensä siis.
Muta jos tilaa ei ole niin minkäs teet. Jos mahdollista niin sijoittamalla mikro ja uuni integroituna yhteen korkeaan kaappiin saadaan hiukan lisää kaappi- ja laatikosto tilaa mutta menetetään se tietenkin työtasoissa. Paljon tuolla ei saa, periaatteessa välitilan verran.
Oikeastaan kannattaa siis miettiä nyt tehokasta tilankäyttöä. Jos on kulmakaappeja niin niiden tila kannattaa hyödyntää vaikkapa sellaisella "patakaappi" mekanismilla joka käyttää sen tilan kokonaan hyödyksi. Ei siis mitään pyörivää karusellia.
Yläkulmakaappikin voidaan hyödyntää 100% tehokkaasti erikoissaranoinnilla aukesivat ovet sitten miten päin tahansa. Maailman käytännöllisin tuollainen "linkkuovi" ei ole mutta ajaa asiansa.
Yhdet matalat sisälaatikot laatikostoissa alakaapeissa tuovat tilaa pikkusälälle. Mikään ei estä noita laittamasta kaappiinkaan kun ottaa vain huomioon saranoinnin vaatiman tilan.
Korkeilla yläkaapeilla saa tietenkin lisää säilytystilaa mutta ylimmät hyllyt hyödyntävät lähinnä vain pitkäaikaista säilytystä.
Työtilaa saa lisää kun hankkii altaan/altaat joihin saa peitelevyt.
Ilman pohjakuvaa ei voi kuitenkaan sanoa juuta, ei jaata. - ap
Kiitos tästä!Tässä on pohjakuva http://www.jukkatalo.fi/assets/mallisto/kuvat/talopaketti112-11alakerta.jpg
- Keittiö ok, mutta...
Ei keittiössä kovin runsaat kaappitilat ole, mutta kyllä tuolla selviää, jos optimoi ruokailuvälineet yms. Eli ei ole montaa sorttia arki-/pyhä-/juhla-astiastoja.
Itsellä likimain saman verran tilaa ja 4 henkinen perhe tullut toimeen. Pari kaappia kun olisi ollut lisää, niin optimi, vaan kun oli jonkun muun tekemä kämppä. Mutta toimeen tultu ja itse kokattu vielä, eli on välineita/asioita runsaasti, kuten raaka-aineitakin.
sitten off-topic...
Muualla tulevassa talossasi on sitten keittiötä vähemmän kaappitilaa. Yllättävän vähän ja tila loppuu heti muutossa. - ap
Keittiö ok, mutta... kirjoitti:
Ei keittiössä kovin runsaat kaappitilat ole, mutta kyllä tuolla selviää, jos optimoi ruokailuvälineet yms. Eli ei ole montaa sorttia arki-/pyhä-/juhla-astiastoja.
Itsellä likimain saman verran tilaa ja 4 henkinen perhe tullut toimeen. Pari kaappia kun olisi ollut lisää, niin optimi, vaan kun oli jonkun muun tekemä kämppä. Mutta toimeen tultu ja itse kokattu vielä, eli on välineita/asioita runsaasti, kuten raaka-aineitakin.
sitten off-topic...
Muualla tulevassa talossasi on sitten keittiötä vähemmän kaappitilaa. Yllättävän vähän ja tila loppuu heti muutossa.Saatiin nyt joitain muutoksia aikaan ja kaappimetrejä on nyt keittiössä 8, kun tällä hetkellä on vähän alle 5.
Muiden tilojen kaappeihin olen oikeinkin tyytyväinen, kun tällä hetkellä ei ole muita kaappeja laisinkaan, lukuunottamatta siivouskomeroa. Tämän vuoksi on siis tulossa vanhasta kodista lisäksi pari isoa liukuovikaapistoa eli eiköhän kaksi ihmistä pärjäile. :) Eri asia on sitten tietysti tulevaisuudessa, jos joskus meitä onkin enemmän...
Kokemuksia kuitenkin olisi kiva kuulla edelleen! :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san765482- 1171844
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo231760Tyhmä persuväite = köyhä argumentti
Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en301728Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri571707Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on
Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a521117- 731066
- 39865
Kunnanvaltuusto koolle heti
Tämä on erittäin vakava tilanne 17 hakkiita oli hyrylle mutta Kas kummaa kaksi hakkiota loppusuora oli Kainuusta ja Brys29859Sähköautoa vaikea hankkia koska latauspisteet puuttuu
Suurimmassa osassa taloyhtiöitä joiden talot rakennettu 2018 tai aiemmin ei latauspisteet ole sellaisia että sähköautoa60858