Paljonko kaappitilaa keittiössä?

rakentaja111

Ollaan rakentamassa taloa ja mietitään nyt kuumeisesti, paljonko on riittävästi kaappitilaa. Jokaisella tietysti on yksittäiset tarpeet, mutta olisi kiva kuulla, paljonko kenelläkin on kaappitilaa ja onko sitä riittävästi.

Meillä rajoituksena on huonejärjestys ja esimerkiksi oviaukkojen sijainnit ja yritämme kovin miettiä, miten kaappien määrää saisi lisättyä. Nyt jos lasken ihan lukumäärän, on kaappeja kaikkiaan tämän hetken suunnitelmassa yhteensä 14, mukana jo astiakaappi ja roskiskaappi. Tietysti kaapit ovat eri kokoisiakin eli lukumäärä ei totuutta kerro, mutta meillä ainakin nuo kaapit ovat ihan perusmittaisia.

4

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuseppä...

      Vähänhän tuo on jos mukana on siis ylä- ja alakaapit. Jos otetaan M6 peruskaapiksi niin kaappimetrejä tulee vain 4.2. Yhteensä siis.

      Muta jos tilaa ei ole niin minkäs teet. Jos mahdollista niin sijoittamalla mikro ja uuni integroituna yhteen korkeaan kaappiin saadaan hiukan lisää kaappi- ja laatikosto tilaa mutta menetetään se tietenkin työtasoissa. Paljon tuolla ei saa, periaatteessa välitilan verran.

      Oikeastaan kannattaa siis miettiä nyt tehokasta tilankäyttöä. Jos on kulmakaappeja niin niiden tila kannattaa hyödyntää vaikkapa sellaisella "patakaappi" mekanismilla joka käyttää sen tilan kokonaan hyödyksi. Ei siis mitään pyörivää karusellia.

      Yläkulmakaappikin voidaan hyödyntää 100% tehokkaasti erikoissaranoinnilla aukesivat ovet sitten miten päin tahansa. Maailman käytännöllisin tuollainen "linkkuovi" ei ole mutta ajaa asiansa.

      Yhdet matalat sisälaatikot laatikostoissa alakaapeissa tuovat tilaa pikkusälälle. Mikään ei estä noita laittamasta kaappiinkaan kun ottaa vain huomioon saranoinnin vaatiman tilan.

      Korkeilla yläkaapeilla saa tietenkin lisää säilytystilaa mutta ylimmät hyllyt hyödyntävät lähinnä vain pitkäaikaista säilytystä.

      Työtilaa saa lisää kun hankkii altaan/altaat joihin saa peitelevyt.

      Ilman pohjakuvaa ei voi kuitenkaan sanoa juuta, ei jaata.

    • ap
      • Keittiö ok, mutta...

        Ei keittiössä kovin runsaat kaappitilat ole, mutta kyllä tuolla selviää, jos optimoi ruokailuvälineet yms. Eli ei ole montaa sorttia arki-/pyhä-/juhla-astiastoja.

        Itsellä likimain saman verran tilaa ja 4 henkinen perhe tullut toimeen. Pari kaappia kun olisi ollut lisää, niin optimi, vaan kun oli jonkun muun tekemä kämppä. Mutta toimeen tultu ja itse kokattu vielä, eli on välineita/asioita runsaasti, kuten raaka-aineitakin.

        sitten off-topic...
        Muualla tulevassa talossasi on sitten keittiötä vähemmän kaappitilaa. Yllättävän vähän ja tila loppuu heti muutossa.


      • ap
        Keittiö ok, mutta... kirjoitti:

        Ei keittiössä kovin runsaat kaappitilat ole, mutta kyllä tuolla selviää, jos optimoi ruokailuvälineet yms. Eli ei ole montaa sorttia arki-/pyhä-/juhla-astiastoja.

        Itsellä likimain saman verran tilaa ja 4 henkinen perhe tullut toimeen. Pari kaappia kun olisi ollut lisää, niin optimi, vaan kun oli jonkun muun tekemä kämppä. Mutta toimeen tultu ja itse kokattu vielä, eli on välineita/asioita runsaasti, kuten raaka-aineitakin.

        sitten off-topic...
        Muualla tulevassa talossasi on sitten keittiötä vähemmän kaappitilaa. Yllättävän vähän ja tila loppuu heti muutossa.

        Saatiin nyt joitain muutoksia aikaan ja kaappimetrejä on nyt keittiössä 8, kun tällä hetkellä on vähän alle 5.

        Muiden tilojen kaappeihin olen oikeinkin tyytyväinen, kun tällä hetkellä ei ole muita kaappeja laisinkaan, lukuunottamatta siivouskomeroa. Tämän vuoksi on siis tulossa vanhasta kodista lisäksi pari isoa liukuovikaapistoa eli eiköhän kaksi ihmistä pärjäile. :) Eri asia on sitten tietysti tulevaisuudessa, jos joskus meitä onkin enemmän...

        Kokemuksia kuitenkin olisi kiva kuulla edelleen! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      128
      11148
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      156
      10324
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      26
      8040
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      194
      6566
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      53
      5661
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5081
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      151
      4414
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      25
      4246
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      71
      4079
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      133
      3634
    Aihe