Paljonko kaappitilaa keittiössä?

rakentaja111

Ollaan rakentamassa taloa ja mietitään nyt kuumeisesti, paljonko on riittävästi kaappitilaa. Jokaisella tietysti on yksittäiset tarpeet, mutta olisi kiva kuulla, paljonko kenelläkin on kaappitilaa ja onko sitä riittävästi.

Meillä rajoituksena on huonejärjestys ja esimerkiksi oviaukkojen sijainnit ja yritämme kovin miettiä, miten kaappien määrää saisi lisättyä. Nyt jos lasken ihan lukumäärän, on kaappeja kaikkiaan tämän hetken suunnitelmassa yhteensä 14, mukana jo astiakaappi ja roskiskaappi. Tietysti kaapit ovat eri kokoisiakin eli lukumäärä ei totuutta kerro, mutta meillä ainakin nuo kaapit ovat ihan perusmittaisia.

4

756

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puuseppä...

      Vähänhän tuo on jos mukana on siis ylä- ja alakaapit. Jos otetaan M6 peruskaapiksi niin kaappimetrejä tulee vain 4.2. Yhteensä siis.

      Muta jos tilaa ei ole niin minkäs teet. Jos mahdollista niin sijoittamalla mikro ja uuni integroituna yhteen korkeaan kaappiin saadaan hiukan lisää kaappi- ja laatikosto tilaa mutta menetetään se tietenkin työtasoissa. Paljon tuolla ei saa, periaatteessa välitilan verran.

      Oikeastaan kannattaa siis miettiä nyt tehokasta tilankäyttöä. Jos on kulmakaappeja niin niiden tila kannattaa hyödyntää vaikkapa sellaisella "patakaappi" mekanismilla joka käyttää sen tilan kokonaan hyödyksi. Ei siis mitään pyörivää karusellia.

      Yläkulmakaappikin voidaan hyödyntää 100% tehokkaasti erikoissaranoinnilla aukesivat ovet sitten miten päin tahansa. Maailman käytännöllisin tuollainen "linkkuovi" ei ole mutta ajaa asiansa.

      Yhdet matalat sisälaatikot laatikostoissa alakaapeissa tuovat tilaa pikkusälälle. Mikään ei estä noita laittamasta kaappiinkaan kun ottaa vain huomioon saranoinnin vaatiman tilan.

      Korkeilla yläkaapeilla saa tietenkin lisää säilytystilaa mutta ylimmät hyllyt hyödyntävät lähinnä vain pitkäaikaista säilytystä.

      Työtilaa saa lisää kun hankkii altaan/altaat joihin saa peitelevyt.

      Ilman pohjakuvaa ei voi kuitenkaan sanoa juuta, ei jaata.

    • ap
      • Keittiö ok, mutta...

        Ei keittiössä kovin runsaat kaappitilat ole, mutta kyllä tuolla selviää, jos optimoi ruokailuvälineet yms. Eli ei ole montaa sorttia arki-/pyhä-/juhla-astiastoja.

        Itsellä likimain saman verran tilaa ja 4 henkinen perhe tullut toimeen. Pari kaappia kun olisi ollut lisää, niin optimi, vaan kun oli jonkun muun tekemä kämppä. Mutta toimeen tultu ja itse kokattu vielä, eli on välineita/asioita runsaasti, kuten raaka-aineitakin.

        sitten off-topic...
        Muualla tulevassa talossasi on sitten keittiötä vähemmän kaappitilaa. Yllättävän vähän ja tila loppuu heti muutossa.


      • ap
        Keittiö ok, mutta... kirjoitti:

        Ei keittiössä kovin runsaat kaappitilat ole, mutta kyllä tuolla selviää, jos optimoi ruokailuvälineet yms. Eli ei ole montaa sorttia arki-/pyhä-/juhla-astiastoja.

        Itsellä likimain saman verran tilaa ja 4 henkinen perhe tullut toimeen. Pari kaappia kun olisi ollut lisää, niin optimi, vaan kun oli jonkun muun tekemä kämppä. Mutta toimeen tultu ja itse kokattu vielä, eli on välineita/asioita runsaasti, kuten raaka-aineitakin.

        sitten off-topic...
        Muualla tulevassa talossasi on sitten keittiötä vähemmän kaappitilaa. Yllättävän vähän ja tila loppuu heti muutossa.

        Saatiin nyt joitain muutoksia aikaan ja kaappimetrejä on nyt keittiössä 8, kun tällä hetkellä on vähän alle 5.

        Muiden tilojen kaappeihin olen oikeinkin tyytyväinen, kun tällä hetkellä ei ole muita kaappeja laisinkaan, lukuunottamatta siivouskomeroa. Tämän vuoksi on siis tulossa vanhasta kodista lisäksi pari isoa liukuovikaapistoa eli eiköhän kaksi ihmistä pärjäile. :) Eri asia on sitten tietysti tulevaisuudessa, jos joskus meitä onkin enemmän...

        Kokemuksia kuitenkin olisi kiva kuulla edelleen! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      86
      1276
    2. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      1061
    3. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      74
      999
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      77
      867
    5. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      320
      748
    6. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      164
      719
    7. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      187
      701
    8. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      54
      677
    9. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      5
      647
    10. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      635
    Aihe