Australiaan muuttaminen ??

JarkkoMirva

Hei !!

Olemme vaimoni kanssa miettineet jo pitkään, jos muuttaisimme ulkomaille. Minä haluan Australiaan ja hän haluaa Uuteen-Seelantiin. Uudesta-Seelannista tiedämme jo ilmastot ja hintatasot, ym. mutta Australiasta tiedämme vain, mitä olemme lukeneet netistä.

Minne päin pitäisi muuttaa, jos haluaisi, että aina on lämmin, eikä kesällä ja ''talvella'' olisi paljonkaan eroa, ja että olisi meri vieressä, ja ei kuitenkaan täysin kaupungissa, mutta ei kyllä ihan maaseudullakaan ??

Kuinka helppoa on saada AUstralian kansalaisuus, ja kuinka kauan pitää asua maassa, että sen voi saada ??

-Jarkko ja Mirva

2

1116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perdone

      Netti on täynnä totuuteen perustuvaa asiatietoa näiden mutu-juttujen lisäksi. Googlelta löytyy Panoramio-sivuilta suunnaton kuvamateriaalin määrä. Ja Googe-mapsista voi klikkailla niitä kuvia juuri haluamaltaan alueelta esiin. Luulisi noilla eväillä selviävän vuodenaikojen mukaiset sääolosuhteet, maisemat ja rannat sekä asutuksen määrä ja laatu. Kaikki tiet löytyvät retkeilypolkuja myöten. Kaikki julkinen ja turistipalveluliikkuminen on vain muutaman hakusanan ja klikkauksen päässä. Viisumi- ja kansalaisuusasiat on juuri tuossa alempana kerrottuy mistä oikeat tiedot löytyvät. Ja voi jopa kysyä asiaa "varman päälle" dundernews-sivustolta. Ei kun hakemaan vaan!
      Mutujutut ovat vähän kuin baarikokemuksiin verrattavia.

    • Greenery

      Jos oikein lämpimästä tykkää, niin pohjoisosaan vaan. Siellä kesän ja talven erona on vain "kuiva" ja "kostea" kausi. . Eli alottaisin katselun alueista "Northern territory, Queensland tai Western Australia: n pohjoisosa, ja kun seurailet rantaviivaa niin merikin on aina lähellä:-) Vaikka ei täällä missään suomalaiselle kylmä tule ilmojen puolesta;-) Eniten palelee talojen sisällä kun raukat eivät ole kuin viime aikoina alkaneet hoksaamaan että eristeitäkin voisi käyttää...
      Kannattaa tähdätä isompiin kaupunkeihin, töiden saanti pikkukaupungeissa ja kylissä voi olla todella ongelmallista- itselläni on valitettavasti tuosta asiasta kokemusta. Suomalaisia väitetään rasisteiksi- kyllä aussit tulevat rinta rinnan siinä asiassa.
      Tuosta kansalaisuus asiasta en ole nyt ihan varma..itse olen asunut kohta 4 vuotta mutta en kyllä jäisi tänne loppuelämäkseni mistään hinnasta niin en ole ottanut selvää. Muistelisin kuitenkin kuulleeni, että kahden vuoden asumisen jälkeen voisi kansalaisuutta hakea.
      Tässä linkki sivustolle, josta voi löytyä hyödyllistä tietoa:
      http://australia.gov.au/faqs/government-services-faqs/immigration-and-visas

      Onnea matkaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6125
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5900
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2355
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      118
      1395
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      183
      1064
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe