Kummoset putket laitettava radon -kaasunpoisto valmiutta ajatellen? Jos pinta alaa noin 120m2 niin mitä kustantaa tämä Euroissa?
Radon putket
Silver
54547
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei maksa paljoa. Tavallista salaojaputkea n. metri seinästä kiertämään. Nosto maasta ylös vaikkapa vimärintuuletuksen vierestä. Läpivetokatolle ja sillä selvä. Eniten varmaan maksaa tuo katon läpivienti. Taitaa olla jotain 50 euron luokkaa!!! (korjatkaa jos olen väärässä). Sitten tulee vähän hintaa, jos poistoon pitää laittaa imuri mutta se selviää sitten mittaamalla. Kokonaiskustannukset siis ilman imuria jotain 50-150 euroa
Itse tein juuri noin kuin Jarmo kirjoitti. Joustava / valkoinen salaojaputki ei paljoa maksa, ja varsinkaan yksikerroksisessa talossa ylösvientiin ei kulu viemäriputkea kovin montaa metriä. Kallein osatekijä on juuri tuo läpivienti. Itselläni on Ormaksen tiilikatto johon löytyy mm. Vilpeltä läpivienti. On aika kallis, muistaakseni yli tuon 50€, mutta on myös hyvä. Erittäin helppo asentaa ja pitää varmasti veden ulkona.
ihme jos saat 200 E menemään, mikä on jotain 0,1% talon kokonaiskustannuksista.
Mulle on rakenteilla 134 neliöinen talo ja radon putki laitettiin perustuksia tehdessä....kustannus taisi olla about 100 egee. Ei siis ole kallis kustannus.
laita niitä salaojaputkia noin metrin välein että siitä on jotain hyötyäkin! putkien päät kannattaa tuoda sokkelista ulos niin ei tarvitse ostella kalliita läpivientejä ja toimii taatusti hyvin. pää kannattaa kyllä nostaa seinän viertä ylös ja viemärihattu päähän putkelle ettei sada sisään.