Epäilyttäviä kulkijoita

Omituinen autoilija Puolangalla Väyryläkylässä. Lähti vauhdilla pakoon, kun huomasi, että mökillä olikin porukkaa. Rekisteritunnus on tiedossa, kun vasiten ajettiin auto kiinni. Ja omistajan tiedot saatiin Trafista. Tiedoksi vaan muillekkin.
10290
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

No pistähän ne tiedot tähän näkösälle!

Äänestä

Joutuskohan tuosta linnaan, jos sen tekis?? Se, kun menee identiteettisuojan puolelle.

Äänestä
  • Voit kertoa auton merkin, värin jne. Ja muita ei suoria viittauksia, tyyliin "kansallispukuinen" jne.

    Äänestä

  • Utelias mökkiläinen kirjoitti:

    Voit kertoa auton merkin, värin jne. Ja muita ei suoria viittauksia, tyyliin "kansallispukuinen" jne.

    Johan tuossa on tietoa ja sitten vaan poliisille ilmoitus, siitä sen pitäs lähtee... Jos resurssit riittänee viranomaisilla.

    Äänestä

  • mesee kirjoitti:

    Johan tuossa on tietoa ja sitten vaan poliisille ilmoitus, siitä sen pitäs lähtee... Jos resurssit riittänee viranomaisilla.

    Ai sitä on jo rikollinen jos autolla ajelee väärässä paikassa?

    Äänestä

  • Kummallista.. kirjoitti:

    Ai sitä on jo rikollinen jos autolla ajelee väärässä paikassa?

    Väärä paikka tai sitte tarkoituksella... ns tarkkailu kierros. Murtoja mökkeihin on puolangallakin tehty, joten omistajilla lienee oikeus varovaisuuteen.

    Äänestä

Puolangalla on joka kylällä näitä joutilaita uteliaita jotka kiertää katselemassa toisten tiluksia ja kääntyy pois jos talon väki on paikalla. Itsekin olen tästä järven yli katsellut kun yksi joutilas ukko kiertää syynäämässä vastarannan mökkejä. Kateus ja uteliaisuus on katoamaton luonnonvara ja siihen pitää tottua tai myydä mökki pois. Asensin keväällä omalle mökilleni valvontakameran. Aineistoa on kertynyt kesän ajalta paljon. Niitä katsellessa välillä naurattaa ja välillä pistää vihaksi. Pitäisiköhän laittaa videoita Youtubeen.

Äänestä

Vahingossa voi jonkun pihaan ajaa,yleensä nolona äkkiä pois .

Eri asia jos siellä käppäillään ja tutkitaan paikkoja silloin jo aihetta
selvityksiin.

Jotkut niin uteliaita et kuikistellaan mitähän siellä tehdään.....

Äänestä
  • sanoit uteliaita, niitä löytyy s-marketin pihaltaki esim. harmaa auto päivystämässä joka päivä ketkä käy kaupassa ja montako pussia
    kelläkin on tavaraa. Ihmekkö tuo on jos uskaltaa syrjäkylillä vähän jalkautua ja käppäillä. Mistä näitä ihmetyksiä riittää täällä puolankassa? Sanoppa se@@@

    Äänestä

No se kaupanpiha ja ostoskärryihin kurkkiminen sallittakoon luvalliseksi.
Jos niin kiinnostaa ja joutilasta aikaa antaa heidän päivystää.
Samoja kyttäreitä ei voi olla huomaamatta.

Eri asia toisten tonteille tunkeutuminen joka kotirauhan rikkomista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Musta 200 Mersu 1988 kirjoitti:

Omituinen autoilija Puolangalla Väyryläkylässä. Lähti vauhdilla pakoon, kun huomasi, että mökillä olikin porukkaa. Rekisteritunnus on tiedossa, kun vasiten ajettiin auto kiinni. Ja omistajan tiedot saatiin Trafista. Tiedoksi vaan muillekkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu