Nyt sitten selvisi tällä uudella käytäntömallilla kanalintujen metsästysajat/rajoitukset koko maassa kun 25.8 ns riistakolmiolaskenta tiedot julkaistiin.
En tiedä mutta kaverin kanssa keskusteltiin asiasta että helsingin herrat ne vissiin katsoo kartasta missä lintuja saattaa olla ja metsästysajat luetellaan mistään mitään tietämättä.
Esimerkiksi sodankylässä kaveri kertoi että riekko on edelleen alamaissa vaikka on ollut rauhoitettuna jo pari vuotta. Tänä vuonna metsästää saa koko kauden alueen viimeisiä riekkoja.
Itse metsästelen vanhan pohjois-hämeen läänin alueella ja parikymmentävuotisen metsästyshistorian aikana ilmoitettiin että pohjois-hämeessäkin saa ampua metsoa, teertä ja pyytä koko kauden. Niin kauan kuin minä muistan on näitä aina rajoitettu eikä kanta nyt missään aallon huipussa ole vaikka lintuja onkin suht mukavasti.
Mahtaa vanhat sukulaismiehet kääntyä haudassaan kun tämäkin päivä vielä nähtiin että koko kauden saa pyytää joka on joka kesä aina ollut se odotettu kysymys että mitenhän taas syksyllä saadaan metsästellä. Ei siinä mitään mukavahan se on kun on lupa pyytää pitempi kausi mutta ihmettelen vaan tätä systeemiä.
Ja etenkin sitä että teertä ei ole rajoitettu missään vaan ruutia saa polttaa koko maassa koko kauden. Vaikka helsingin kani jahdin yhteydessä ampua se sattumalta yli liuaava teeri kenttään oikein luvan kanssa.
Juu tiedän että seuroissa voidaan asettaa rajoituksia ja lähes joka seurassa niin tehdään mutta jännä nähdä vuoden päästä saadaanko mitään ampua enään ollenkaan kun taitaa tulla koko maassa saalistilastoihin melkoinen nousupiikki verraten parinkymmenen vuoden seurantaan.
Rajoitukset linnustuksessa
Ryynäsen Topi
0
189
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2464061Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1272333Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575822006- 1411491
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!39958Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein129958- 77939
Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!334881Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8857J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62790