Moi, aloitin Metropoliassa opiskelun nyt syksynä. Meillä on joka periodissa viikko, joka on merkitty "Projekti-, intensiivi tai itseopiskeluviikoksi". Sen verran tiedän että opetusta ei noina viikkoina ole, mutta osaisiko joku kertoa että ovatko nuo viikot käytännössä lomaa vai millaisia nuo ovat?
Itseopiskeluviikot
T7
1212
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Itseopiskeluviikko eli toisinsanoen syysloma, joka siellä sulla on edessä.
Kyllähän nuo opettajat meillekin viime vuonna puhuivat, kun aloitin koulun, että sille viikolle kasattaisiin jotain kouluhommia, joita voisi tehdä omalla ajallaan rauhassa. Toisaalta silloin olisi tarkoitus keretä tehdä esim. isompien kurssien lopputöitä.
Meillä ei ainakaan ollut loppujen lopuksi sitten mitään töitä varattu juuri sille viikolle. Tein oma-aloitteisesti kuitenkin mm. erästä portfoliota, joka vaadittiin yhteen kurssiin.
Toisinsanoen aivan lomaviikko kyseessä. Samankaltainen sinulla on edessä myös keväällä, eli hiihtolomaviikko.