Pohdinta pikkusiskon kaveripiiristä.

16v pohdiskelija

12-vuotias siskoni on alkanut huolestuttaa minua viimeaikoina. Hän on juuri murrosiän kynnyksellä, mutta asia onkin hänen kaverinsa, joita hän tapaa. He ovat edesvastuuttomia, huonokäytöksisiä ''koviksia'', joiden käytös on mielestäni huonoksi siskolleni. Tässä muutama esimerkkitapaus: Siskoni oli vahingossa unohtanut aurinkolasinsa kaverilleen, joka oli myynyt ne toiselle kaverilleen. Aurinkolasit eivät olleet periaatteessa edes hänen. Kun niitä pyydettiin takaisin, henkilö, joka oli nämä kyseiset lasit ostanut, väitti niiden menneen riiki ja kieltäytyi palauttamasta niitä. Näin olen minä asian käsittänyt. Seuraava tapaus, joka itse asiassa tapahtui tänä iltana ja sysäsi minut loppujen lopuksi kirjoittamaan tämän, sai minut pohtimaan, mikä näissä jonneissa nyt on oikein vikana. Ajoin mopollani kohti kotia, ja satuin ohittamaan joukon onnettomia pikkupoikia ja -tyttö. Siskoni 'kaverit'. väistin heitä hieman ja kun olin heidät ohittanut, huusi joukosta jälkimmäinen ''homo'' perään. Ajattelin kääntää moponi ympäri, ihan vain pelotellakseni ja penätäkseni anteeksipyyntöä ja ilmaisua, mikä oli saanut hänet arvioimaan seksuaalisuuttani, vaikka ei minua tuntenutkaan. Ei hän tietenkään olisi osannut vastata, enkä halunnu ruveta pikkupoikia rinnuksista nostelemaan ja pelottelemaan, joten annoin heidän mennä...tämän kerran. Yllä mainituista asioista pyydänkin teitä kertomaan ajatuksistanne, ovatko nämä kyseiset maamme tulevaisuudet hyvää seuraa siskolleni, vaikka tämä nyt on ilmiselvä. Mutta, minun puuttua tähän asiaan, kuten kehottamalla vanhempiani valvomaan siskoni menoja enemmän, hänellä kun on pitkä historia kotiintuloajasta myöhästymisiin.

4

614

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvoja.

      Kovistele itse siskoasi ja sano hänelle, että tuommoinen seura ei tee hyvää. Ehkä hän uskoo sinua paremmin kuin vanhempianne.

    • Pistitpäpahan

      Kohtalaisen hankala tilanne... Jos systerisi pyörii pahoissa porukoissa, kannattaisi ehkä äitiä/isää/molempia informoida asiasta. Tuollaisessa porukassa on myös riski että alkavat tupakka, yms haitalliset pyöriä kuvioissa. Sinun ei perjaatteessa tarvitse huolta noista kantaa, mutta on hienoa että jollakin on huolehtiva isoveli! Tällainen on hankala selvittää isoveljen asemassa!

    • sinä teet

      Niinkuin parhaaksi katsot, mutta oisit pyörtäny mopon ympäri ja pelotellu siltä nappulalta paskat housuun.
      Niin oon itse joutunut tekemään, jo loppu homottelu, kyllä siinä sitten oltiin nöyrää poikaa.

    • Kun näät seuraavaksi tätä haukkujaa, niin laita kätesi nyrkkiin, lataa sitä taaksepäin ja iske suoraan leuan alle. Kun olet tällä iskulla tyrmännyt, vedä housut alas ja kuse tämän paskaiselle naamalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      86
      1829
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      17
      1141
    3. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      99
      1135
    4. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      992
    5. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      153
      862
    6. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      92
      856
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      764
    8. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      54
      761
    9. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      54
      701
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      694
    Aihe