Kumpaa suosittelette?

joopas eipäs

Aion hankkia uuden kameran ja järkkäriä himoitsen mutta heilun kahden vaiheella. Vaihtoehdot olis Canon PowerShot G12 tai Canon EOS 1100D KIT 18-55 IS. Ja muistikortti mietityttää, mikä olis hyvä koko?

8

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korttimietintö

      Ainakin muistikortin koolle on aivan sama kunhan on väh. 2 GB, tärkeämpi voi ollakin nopeus, että varmasti riittää videotallennukseen. Asia pitää varmistaa kamerakohtaisesti valmistajan sivulta. Niitä pienempikokoisia kortteja voikin sitten ostaa useita, tässä olisi sekin etu että jos yksi kortti lasahtaa, on toisia mitä laittaa tilalle.

    • joopas eipäs

      Valaises vielä että paljonko kuvia tai kuin pitkästi videota mahtuu 2 GB kortille?

      • joopas eipäs

        Ja vielä että mikä on riittävä nopeus, käykö esim 6 MB/s?


    • HD-video vie kolme megatavua sekunti eli kahteen gigaan mahtuu 11 minuuttia. Videolle kannattaakin ehdottomasti ostaa isompi kortti, esim. 8 gigaa.

      Netanttilassa on vielä kympillä Ixus HD kittejä. Siinä on neljän gigan kortti ja HDMI-kaapeli, hintaa kymppi postikulut: Kaapelin pitäisi toimia G12:ssakin.

      http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?storeId=1444&productId=574653&shopId=19652&compartmentId=3162416&categoryId=3165910&catalogId=1444&ddkey=ProductDisplay

      HD vaatii nelosluokan kortin. Full HD vaatisi kuutosen. Tosin korteissa on eroja ja nimellisesti hitaampikin voi riittää. Jos ei ole kiire, kannattaa odottaa jos pian julkaistaisiin G12:n seuraaja. Samalla hinnat voivat pudota G12:lta.

      Noista kameroista järkkärissä on enemmän potentiaalia ja erityisesti huonossa valossa se on parempi, mutta jotta siitä saisi kaiken irti pitäisi ostaa lisää objektiiveja.

      • tyb

        " Netanttilassa on vielä kympillä Ixus HD kittejä. "

        mitähän tuokin tarkoitti, KYMPILLÄ, linkissä huima 80 €.

        http://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/673b/Muistikortit
        http://www.verkkokauppa.com/fi/product/6501/dcmkv/Transcend-8GB-microSDHC-muistikortti-Class-10

        21 € kotiin.
        Transcend 8GB microSDHC muistikortti Class 10,,,
        normaalia 4 luokan korttia saa 16 € kotiin.
        Samoin Hdmi-Mini-Hdmi johtoja saa kympillä kotiin.

        Olen kuvannut vuosia ja usealla kameralla, nykyisessä on 24 Mb/sekunnissa, aina joka kameralla on riittänyt nopeusluokka 4.

        Puhelimesta otin 8 Gt kortit kun vaihdoin niihin 16 Gt, korteissa oli nopeus 2 ja toisessa ei mitään, hyvin toimivat esim. Canon Legria M36 videokamerassa

        ja jos on SDHD kortti kannattaa aina ostaa Microja ja sitten päälle adaptereja, siksi että nuo kortit toimivat tulevaisuudessa joka laitteessa , puhelimesta taskupokkariin,,koonsa puolesta.


        JA SE VASTAUS;
        ei alle 8 Gt kannata ostaa, kun sitä saa netistä 16 €, ja aina 4 nopeus 6 on jo paljon tarjolla.

        En ostaisi kumpaakaan, sillä kuvaavat vain HD videota, se riittää juuri tähän päivään, mutta ei huomiseen.

        Itte olen siirtynyt jo 2,5v takaperin Canon ixus 100 is myötä myös taskukameroissa HD videoihin joihin olen edelleen tyytyväinen, kun siinä on oikea etsinkin, muta en kyllä vain HD- kuvaavaa ostaisi.
        Canonilla ja myös Sonyllä on todella hyviä Full he kuvaavia,
        mutta enhän tiedä vaikka olisit ammattikuvaaja ja tienaat uuden kameran hintasi piankin,
        vastailen näin kotikuvaajan ajatuksin.


    • eivikaavikaavikaavik

      Korttien kokoon liittyen, kalastuslaukussani pyörii Nikonin viis vuotta vanha Coolpix. Taitaa olla 3 megabikselin peli. Olen pitänyt siinä 2 gigan korttia ongelmitta, mutta kun ostin siihen 4 gigan kortin, ilmoitti se, ettei pelitä. Missä vika?

      • SD vs. SDHC

        Todennäköisin vastaus: Vanha kamerasi tukee SD-kortteja, joita saa 2 gigatavun kokoon asti. Koska uusi korttisi on 4-gigatavuinen, sen on oltava SDHC-tyyppiä, eikä kamerasi tue sitä.


    • Johnnymale

      noista G12. jos pitää olla canon. myös Olympus XZ-1 olisi vaihtoehto.
      Syy. pokkarikamera on ylivertainen makrokamera. Ei tarvi sen kameran lisäksi 700 euron makrooptiikaa. G12 mahtuu keskukokoseen taskuun. kun taas yksikään APS-C kamera ei mahdu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      37
      2280
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      55
      1307
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1303
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      36
      1246
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1181
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      39
      894
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      779
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      731
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      21
      582
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      55
      565
    Aihe