Cane Corsosta...

asdfjklöas

Tahtoisin kysellä vähän rodusta, soveltuuko rivitaloelämään? Kuinka haastava koira on kyseessä? Kiitos jo etukäteen. :)

7

483

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haastavimpia rotuja

      Sopii rivitaloon, sillä vieraisiin pennusta asti riittävästi tottuneena ei ala vahtimaan liikaa. Pitää tutustuttaa myös toisiin koiriin pennusta saakka huolella. Kovaluonteinen, joten vaatii taitavan koirienkäsittelijän. Liikunnallinen ja toiminnanhaluinen. Mieluusti narttu ensimmäiseksi.

    • asdfjkölkl

      Kiitos vastauksesta. :)

    • suolalamppu

      En kovin äkkiä ottaisi corsoa rivariin. Vahtivietti on kuitenkin niin kova vaikka miten totuttaisit että itse en haluaisi ottaa riskiä. Epäilen myös että kasvattaja tuskin myy rivitaloon mikä on mielestäni ihan järkevää. Itse unelmoin myös corsosta mutta sen aika on sitten joskus kun on tilaa ympärillä.

      • cane corson omistaja

        Puppua, Meillä Cane Corso ja kerrostalossa.. eikä onkelmaa, tosin ei missään tapauksessa ekaks koiraks ja vahtivietti pitää tiedostaa koulutuksessa.. kyllähän tyyppi hälyttää, mutta naapurin mukaan on huomatavasti mukavampaa kun koira hälyttää kerran, eikä räksytä päivät pitkät ja yötä myötäen kuten ne edelliset jack russelit.. aivan älyttömästi tarviivat corsot likuntaa ja aktiviteettia, siihen pitää paljon panostaa (erityisesti jos rivi/kerostalos budjaa), mut jos tahtoo panostaa, ja harrastat koiran kans, kyllä onistuu!! Paras rotu ikinä!


    • asdkfjkölkj

      puhutaanko nyt yhtä kovasta vahtivietistä kuin dogo canariolla??

      • suolalamppu

        Varmaan aika samoihin menevät vahtiviettinsä suhteen.


      • Ruotsissa suosittu
        suolalamppu kirjoitti:

        Varmaan aika samoihin menevät vahtiviettinsä suhteen.

        Canet taitavat olla "hiukan" lepsumpia vahtiessaan, mutta voimakkaita vahteja silti. Nartut eivät hyökkää kumminkaan yhtä herkästi kuin urokset, vaikkakaan ei uroksillakaan ole tapana purra syyttä, vaan vartioidessaan yrittää ajaa vieraan pois uhkailemalla ja haukkumalla, purren vasta jos tunkeilija ei tottele. Ylisuojelevia yksilöitä silti löytyy. Nykyään ainakin Ruotsissa tapaa paljon cane corsoja varsinkin kerrostaloista, mutta kerrostalossa koiran onkin helppo tottua meluun ja ihmisiin. Maalla koirasta kasvaa yleensä varautuneempi ja vartioivampi kuin kapungissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2105
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      332
      1293
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1215
    4. 154
      1123
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      941
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      938
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      879
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      828
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      24
      814
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      779
    Aihe