http://www.blogcdn.com/downloadsquad.switched.com/media/2008/01/nano.jpg
Tuossa on Linuxin paras ohjelmointityökalu minkä avoimen lähdekoodin yhteisö on saanut aikaiseksi. Ei koodintarkistusta, ei koodinväritystä, ei APIa, ei graafista käyttöliittymän toteutusta nykyaikaisesti hiirellä, ei koodin analysointia, ei koodintäydennystä, ei refactoringia eikä mitään muitakaan toimintoja joita nykyaikainen ohjelmoija käyttää ja mitkä löytyy Microsoftin ohjelmointityökaluista. Ei siis ihme, että Linux ei kelpaa ohjelmointiin eikä yritykset halua tehdä ohjelmia tai pelejä Linuxille. Oikeastaan on jopa ihme, että Linuxin spagettikoodi on saatu jollakin tapaa kasaan käyttäen näin alkeellisia työvälineitä. Ei ihme siis, että Linuxia kutsutaan harrastelijatuotokseksi.
Linuxin ohjelmointityökalut ovat alkeellisia
6
150
Vastaukset
Kylläpä oli taas kaukaa haettua pena.
Nano on Linuxien Notepad, ja siihen verrattuna aivan omaa luokkaansa. Ohjelmoinnista ja ohjelmoinnin työkaluista Pena ei tiedä yhtään mitään, joten aika selkeä trolli taas.
Kumma kunnet Emacsia tarjonnut tähän? ;-)
Ai niin, mut sehän pesee mennen tullen winukan tekeleet... JOPA kalliitkin sellaiset! :-D- Pentti ei tiedä mitä
Nano löytyy myös Mac OS X Leopardista ainakin, joten se ei ole pelkän Linuxin, ja tuolla ei ohjelmoida mitään. On kyllä pentti tietämätön.
- pentti nelonen
Nano on silti paras ohjelma Linuxilla koodin kirjoittamiseen, kun Linuxista puuttuu aidot kunnon ohjelmointiympäristöt. Linuxin ohjelmointiympäristöistä ei löydy edes automaattisia templateja.
Jopa Mac OS X:lle on nykyaikaisia ohjelmointiympäristöjä, joista löytyy monenlaisia nykyaikaisia ohjelmoijien tarvitsemia toimintoja, mutta Linuxille ei löydy yhtäkään.
- -----
No mutta sehän on parasta, mitä linuxeihin saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.1535708Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1863317Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123141Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a482846Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,902592IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-222186- 461709
Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna
Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:491621- 721619
- 751580