Jälleensyntymisen

muistot?

Katselin erään dokumentin, jossa 5-vuotias pikkupoika väittää nähneensä muistoja edellisestä elämästä. Olen alun perin tottunut, että useimmiten ihmisten muistot pyyhitään pois jälleensyntymisen jälkeen, mutta tämän tapauksen vuoksi joskus ei aina tapahdu noin. Miksi esim. minulla ei olisi muistoja edellisestä elämästäni? Osaisiko joku teistä kertoa asian, jos suinkin pystytte?

14

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-elämiä kaikilla

      Jälleensyntymä on aivan normaalia, kaikki ei vain muista edellisiä elämiään. Todisteita jälleensyntymästä löytyy pilvin pimein, esim. tämä tapaus:

      "Intialaisen Shanti Devin tapaus on yksi niistä, joka aina mainitaan jälleensyntymää koskevien pohdintojen yhteydessä. Hän oli vain kolmevuotias pikkutyttö, kun hän pelästytti vanhempansa juttelemalla aivan asiallisesti aviomiehestään ja lapsistaan. Lopulta hänen äitinsä kysyi, kuka tämä tytön niin usein mainitsema aviomies oikein oli. Vaikka tyttö oli syntynyt vanhassa Delhissä, Intian pääkaupungissa, vuonna 1929, hän vastasi epäröimättä:

      "Mieheni nimi on Kendarnath. Hän asuu Muttrassa. Talomme on keltaiseksi rapattu, ja siinä on suuret kaariovet ja ristikkoikkunat. Pihamme on iso, ja se on täynnä kehäkukkia ja jasmiineja. Talo on valtavien tulipunaisten ihmeköynnösten peitossa. Istumme usein kuistilla ja katselemme, kun pikkupoikamme leikkii laattalattialla. Poikamme ovat siellä edelleenkin isänsä kanssa."

      Tyttö ei tietenkään käyttänyt juuri näitä sanoja, hänen sanavarastonsa ei voinut olla vielä näin kehittynyt. Sanat lienevät lähtöisin Intian lehdistöstä, joka kertoi laveasti tapauksesta ja julkaisi monia tytön ja hänen vanhempiensa välisiä keskusteluja. Joka tapauksessa Shanti Devistä tuli kohutuimpia jälleensyntymätapauksia nykyajan Intiassa. Hänen tarinaansa liittyy todellakin hämmentäviä ja vaikeasti selitettäviä seikkoja. Sekä vanhempien että perhelääkärin mukaan pikkutyttö pystyi kertomaan harvinaisen paljon yksityiskohtia "edellisestä elämästään".

      Koska tytön kertomukset tuntuivat keksityiltä, kului neljä vuotta, ennen kuin Shantin läheinen sukulainen, professori Kishen Chand, päätti ottaa asiasta selvää. Hän lähetti kirjeen miehelle, jota Shanti väitti leskekseen. Tämä mies, nimeltään Kendarnath, epäili joutuvansa kiristyksen uhriksi ja pyysi puolestaan Delhissä asuvaa serkkuaan ottamaan asiasta selvää. Kun serkku meni tapaamaan Devin perhettä, Shanti tervehti häntä hyvin ilahtuneena. Shanti ei pelkästään tunnistanut miestä, vaan tiesi myös, että tämä oli muuttanut Muttrasta Delhiin siihen aikaan, kun hän oli ollut Kendarnathin vaimo.

      Pian tieto Shantin tapauksesta levisi, ja Intian sanomalehtiliitto pani toimeen alustavat tutkimukset. Liiton päämiehen, parlamentaarikko Desh Bandu Guptan, määräyksestä delhiläisperhe vietiin Muttraan, ja mukana seurasi joukko kokeneita tarkkailijoita.

      Muttrassa Shanti pystyi ohjaamaan seurueen rautatieasemalta siihen taloon, jossa hän väitti asuneensa edellisessä elämässään. Kerrotaan että hän taloa katsellessaan oli sanonut: "Minun aikanani se oli keltainen. Nyt se on valkoinen." Shantin kertomus edellisestä elämästä sekä hänen kotiaan, lapsiaan ja asuinkaupunkiaan koskevat yksityiskohdat tarkistettiin ja todettiin suurimmaksi osaksi paikkansapitäviksi. Shanti Devistä tuli kuuluisa, ja hänen tarinansa edisti sanomalehtien menekkiä. Kun häneltä vuosikymmeniä myöhemmin kysyttiin, millaisia ajatuksia muistot hänessä herättivät, hän sanoi:

      "En halua muistella entistä elämääni. En tätä enkä edellistä elämääni Muttrassa. Minun on ollut hyvin vaikea tukahduttaa haluni palata perheeni luo. En halua enää avata tuota suljettua ovea."

      Shanti Devin tapaus on vain yksi tuhansista viime vuosikymmeninä esiin tulleista. Etenkin Intian pohjoisosista on saatu runsaasti ilmoituksia tällaisista tapauksista, mutta jälleensyntymäkuvauksia on julkaistu myös Latinalaisessa Amerikassa, Länsi-Euroopassa, Etelä-Aasiassa, Lähi-idässä ja Yhdysvalloissa."

      http://www.netikka.net/mpeltonen/inkarnaatio.htm

    • kehittyneissä maissa

      Tuollaisia harhoja kutsutaan skitsofreniaksi/psykoosiksi...

      • Tutkitusti totta

        >Tuollaisia harhoja kutsutaan skitsofreniaksi/psykoosiksi... <

        Väärin, kehittyneissä maissa jälleensyntymää pidetään tieteellisesti todistettuna faktana:

        >Virginian yliopisto tutkii lapsia, jotka kertovat aikaisemmasta elämästään toisena.<

        http://areena.yle.fi/video/1316115737823

        Tulee myös uusintana YLE Teema La 17.09.2011 klo: 16.35


    • Hei
      minä uskon, että jokaisella on muistoja monestakin edellisestä elämästä. mutta ne eivät pääse pinnalle tässä vauhdikkaassa ja stressisessä juoksussa.
      muistaakseen taaksepäin, on ensin opeteltava rentoutumaan. on päästävä niin pitkälle harjoituksissaan, että unohtaa ruumiinsa ja keskittyy vain henkiseen olotilaansa. sitä voi harjoitella illalla sängyssä selällään maaten.

      itse tiedän parikin paikkaa missä olen asunut. elämäni aikana olen käynyt niissä maissa ja tuntenut niihin aina ihmeellistä vetoa. toinen niistä vaikutti myös ammatinvalintaani. uskon, että sisäinen äänemme antaa meille vaikka kuinka paljon merkkejä ja kipinöitä. meidän tulisi vain kuunnella niitä!

      terveisin Keskiyö

    • Muistissa liikaa

      Syy siihen, että suurin osa ihmisistä ei muista edellisen elämänsä asioita on se, että niiden muistaminen voisi aiheuttaa liikaa tuskaa tai niiden muistaminen saattaisi estää ihmisen henkistä kehitystä tässä elämässä.
      Itse olen muistanut edellisen elämäni tapahtumia toisen maailmansodan ajalta Puolasta, olin nuori tyttö ja juoksin sotilaita pakoon metsässä elämäni päättyi ampumiseen. Muistan myös sen yön kun olin sisareni kanssa kotona ja äiti tuli herättämään, että nyt pitää paeta sotilaat ovat tulossa. Muistan kaikki esineet, hajun, tunnelman, äänet kaiken ja hyvin tarkkaan. Nämä ihmiset sisareni ja äitini jättivät sieluuni kaipuun, jota en voi parantaa, myöskään näiden asioiden muistaminen ei tehnyt minua paremmaksi, viisammaksi, minulle jäi vai kaipuu ja pelko. Edellisen elämän karu loppu seuraa minua ja on tehnyt minusta säikyn, ylisuojelevan, pelkurin, tosin tunnen myös hyvin voimakasta empatiaa ihmisiä kohtaan joilla on elämässä jotain pahaa sattunut.
      Joten ole onnellinen jos et muista edellisiä elämiä, tässä elämässä on nyt tällä haavaa riittämiin.

      • kokija

        Jotkut muistavat elävästi elämänsä, kun tulevat takaisin ennenkuin astraalikeho on liudentunut. Jos on kiinni muistoissaan, syntyy kaipuuta, joka synnyttää tarkertumista. Takertuminen on taakka. Tämän vuoksi ei ole suotavaa muistaa.

        Eri asia on, jos on irrottautunut koko ihmiselämästä ( ja kiinnittynyt sisempään elämään, ydinminään ), jolloin muistaminen ei aiheuta kaipuuta.


    • kerran syntyvä

      Siksi sinulla ei niitä ole, koska emme synny tänne kuin yhden kerran. Muistan hetken kun minulla oli todella vaikeaa. Koin avioeron tuskan erittäin voimakkaana. Joskus tuntui kuin elämä ennen avioliittoa, ja sitten jakso mieheni kanssa, noin 25 vuotta ja sitten elämä eron jälkeen olisvat oleet kaikki kuin laikatut iralleen täysin ja niiden välillä olis ollut jopa vuosisatoja. Yhdistelin jopa elokuvamuistoja nuoruudestani silloisen poikaystäväni (sitten mieheni) ja ja samoja kuvia kirjoita tai lehdistä niin kuin olisn elänyt noissa maisemissa satoja vuosia sitten. Luulen että ihmiset jotka kuvittelevat eläneensä täällä useamman kerran eri ruumiissa, sotkevat tällasiet kokemukset jälleensyntymiseksi.

      Olen kristitty ja Raamatun mukaan ei ole mitään mahdollisuutta elää maan päällä monta kertaa eri ruumiissa.

      • Jälleensynnymme

        "Olen kristitty ja Raamatun mukaan ei ole mitään mahdollisuutta elää maan päällä monta kertaa eri ruumiissa."

        Raamattu on siis väärässä siinä asiassa.


      • Alkuperäinen parempi

        >Raamatun mukaan ei ole mitään mahdollisuutta elää maan päällä monta kertaa eri ruumiissa. <

        Alkuperäisessä raamatussa on jälleensyntymisoppi. Tuo jälleensyntyminen poistettiin raamatusta kirkolliskokouksen päätöksellä vuonna 553:

        http://www.teosofia.net/eriusk/konst_kk.htm


      • ei ongelmaa

        UT:ssa opetuslapset kyselevät Jeesukselta muistaakseni sokeana SYNTYNEESTÄ miehestä että tämäkö teki syntiä vai hänen vanhempansa tekivät, että lopputuloksena on sokeus.

        Tuo kertoo siitä että juutalaiset pitivät reinkarnaatiota ainakin mahdollisena. Miten ihminen muuten ennen syntymäänsä olisi ehtinyt tekemään syntiä josta rangaistuksena olisi tuo sokeus?

        Kovin ollaan kärkkäästi sanomassa että Raamatu on sitä ja sitä mieltä, eikä sitten edes tiedetä että mitä kaikkea siellä Raamatussa seisoo. Kannattaisi ehkä lukea sitä kirjaa ja myös ajatuksen kanssa.

        Jos itse on yhdistellyt kaikenlaista hömppää ja kuvitellut höpöjä päässään, ei se sitä tarkoita että kaikki muutkin niin tekevät. Ja se yksi mikä sanoi ketjussa että 5-vuotiaat valehtelevat: toivottavasti tälle ei koskaan synny lasta joka alkaa puhumaan liian "outoja" aiemmasta elämästään ennen nykyistä elämäänsä. Se lapsiparka varmaan saisi ylimielistä naureskelua osakseen, ellei kuritustakin.

        Eikä sitä kristinuskoa tarvitse laittaa reinkarnaatio-opin viholliseksi. Mistä me tiedämme mitä kaikkea Jeesuskin jutteli mikä ei ehkä koskaan päässyt Raamattuun asti? Tai sitten reinkarnaatiota pidettiin niin itsestäänselvyytenä ettei siitä katsottu aiheelliseksi lässyttää ummet ja lammet. Ja Jeesushan tarjoaa ylösnousemusta (=jälleensyntymisen pyörästä vapautumista?) erityisellä tavalla elämällä. Aivan kuten buddhalaismunkitkin tahollaan yrittävät päästä reinkarnoitumisesta eroon.


    • Yliopisto tutkii
      • Katso Areenalta

    • Lightbluesoul

      Itse uskon täysin jälleensyntymään. Muistoja ei varsinaisesti pyyhitä sielun muistista jälleensyntymässä pois vaan ne "unohdetaan" "unohduksen verhon takia". Tämä on välttämätöntä sielun kehityksen takia.

      Lapsena tuo verho voi olla vielä hatara ja asioita menneistä elämistä voidaan muistaa paremmin. Lapsi on vilpitön ja puhdas joka edesauttaa näkemään myös paremmin henkiä kuin myös muistamaan niitä edellisiä elämiä.

      Esimerkiksi parivuotias tyttöni näki yhdesti kummitustytön. Hän osoitti tyhjään nurkkaan ja sanoi tyttö, sitten rupesi itkemään. Näihin asioihin ei ihmiset osaa suhtautua vielä kypsästi. Antakaa kaiken uuden tulla julki ja kukoistaa, epäilkää ja miettikää asioita syvällisesti niin joku päivä voitte kohdata avartumista.

    • Teräsmies...

      Televisioni ja kotinurkkani on täynnä kryptoniittiä, joka vie voimani. Vanhoissa kuvaputkitelkkareissa sentään oli lyjyä vähentämässä säteilyä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      193
      11646
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5509
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2807
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2425
    5. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      14
      1949
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1891
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1875
    8. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1784
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1526
    10. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1498
    Aihe