Tein aikanaan ACN liittymäsopimuksen, ja edustaja sanoi että ACN friends puhelut ovat aina ilmaisia!!!
Ja sama oli sopimuksessakin,mutta kuitenkin kävi näin:
Nyt tuli ilmoitus jossa sanottiin että elokuun jälkeen samaisella liittymällä voi puhua ilmaiseksi toisiin ACN liittymiin (1000min/kk)ja sen jälkeen puhelut tulevat maksullisiksi.
Minusta vain tuntuu sellaiselta että minua olisi huijattu.
Ota kantaa, ja kerro oma mielipiteesi asiasta
Ja sama oli sopimuksessakin,mutta kuitenkin kävi näin:
Nyt tuli ilmoitus jossa sanottiin että elokuun jälkeen samaisella liittymällä voi puhua ilmaiseksi toisiin ACN liittymiin (1000min/kk)ja sen jälkeen puhelut tulevat maksullisiksi.
Minusta vain tuntuu sellaiselta että minua olisi huijattu.
Ota kantaa, ja kerro oma mielipiteesi asiasta
Vastaukset 5
Vanhimmat
siltä, että olemme tulleet huijatuksi, p...kele.
Lähdin aikanaan edustajaksi nimenomaan siksi, että puhelut ovat rajoittamattomasti ilmaisia. Rupea tässä nyt sitten selittelemään omille asiakkaille kuka huijasi vai huijasiko. Hitto, että ottaa päähän.
ACN ei voi muuttaa yksipuolisella ilmoituksella sopimusta näin radikaalilla tavalla. Ilmoita ACN:lle että et hyväksy sopimusehdon muutosta.
Oikea toimintatapa on, että ACN:n pitää tehdä kaikki sopparit uusiksi. Jos riittävän moni valittaa kuluttajavirastoon, niin virasto hoitaa likaisen työn puolestasi.
Lueppa sopimuksesi uudestaan. ACN pidättää hinnanmuutosoikeudet itsellään. mitä se tarkoittaa? että se voi tehdä hintojen kanssa just niinkuin se haluaa. turhaan mitään ilmotuksia ja kanteita nostatte. lukekaa sopimukset ekaks ja sitten miettikää uskotteko sitä edustajan retkua. ei ole olemassa sellaista aisaa kuin ilmainen palvelu.
Kuluttajavirastohan otti kantaa tähän jo ennemmin.
Se 1000min/kk- raja pitäisi olla niin radikaali muutos, että koko myity liittymä muuttuu. Eli tuote ei ole enää sen jälkeen se sama minkä alunperin ostit.
Tämän perusteella sopimukset pitäisi allekirjoittaa uudestaan.
1000 minuuttia kännykällä vastaa 10 sentillä 100 euron laskua. 10 senttiä on kuitenkin keskimäärin halpaa, suurin yksittäinen liittymätyyppihän on Sonera One (minulla), jonka hinta on 13 senttiä. Paljonkin täytyy puhelimeen höpöttää, jos vastaan tulee edes 100 euron lasku, puhumattakaan suuremmasta. Keskimääräinen puhelinlaskuhan on noin 35 euroa, eli kaukana vielä.