Koska marginaalit nousuun

Pankeissa on nyt krooninen rahanhimo, pakko ottaa mistä voi, osakkeenomistajat on pidettävä tyytyväisinä.
5100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Johan tässä on odoteltukin

Äänestä

Nehän ovat nousseet sikana!

Ei saa enää 0,3 marginaalia. 0,4 taitaa sekin olla fantasiaa. 0,5 voisi vielä irrota... Itse kävin tarkistamassa tarjonnan, niin 0,55 oli paras mitä nopeasti sain, 0,6 oli yleinen. Kohta voi olla taas yhdessä, kuten jo hetken oli tuossa...

Tosin, kun lainan on ottanut, marginaali enää laskee. Ei kovin merkityksellistä.

Äänestä
  • Jep jep, marginaalithan ovat nousseet jo ihan älyttömästi, tuplaantuneet. Ja pankki väki muistaa aina mainita että on rajuja korotuspaineta, aivan yhtä kovia kuin sähkönmyyjillä.

    Mutta näinhän tämä aina on ollut ja tulee aina olemaan, eli ei mitään uutta.

    Äänestä

  • "Tosin, kun lainan on ottanut, marginaali enää laskee."

    Ei myöskään nouse... Mutta alaspäin sitä saa kun vaihtaa pankkia oikeaan aikaan. Laina kannattaa huudattaa pankeissa aina silloin kun korot on alhaalla. Itse hieman myöhästyin ja marginaaliksi jäi 0,5%, parhaimmillaan olisi voinut saada tosiaan 0,3%, mutta oli tuokin parempi kuin se 2% mistä vuosituhannen vaihteessa lähdettiin liikkeille.

    Äänestä

> alaspäin sitä saa kun vaihtaa pankkia oikeaan aikaan.

Tuota.... Ei pankkia tarvitse vaihtaa. Pyytää vaan tarkistamaan marginaalin.

Kerran soittivat minulle ja kysyivät, lasketaanko. Se on sitä ns. asiakaspalvelua. Tuolloin tosin laski vasta 0,55 prossaan, myöhemmin kävin neuvottelemassa 0,4. Sen alempaa ei tullut... Mutta eipä se 0,1 prossaa minkä maksimissaan olisi voinut saada, enää paljoa tunnu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lisää lisää kirjoitti:

Pankeissa on nyt krooninen rahanhimo, pakko ottaa mistä voi, osakkeenomistajat on pidettävä tyytyväisinä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu