Miksi Blue1 peruuttaa jatkuvasti lentoja

eli siinäpä se kysymys olikin. Päivittäin on peruttu ainakin yksi lento. Meillä varattuna reilun viikon päästä lento Oulusta Hkiin ja jatkolento eri yhtiön lomalennolla. Vaihtoaikaa tosin on reilusti, mutta mietityttää, jos tuo lento onkin peruttu, miten pääsemme siinä tapauksessa ajoissa Hkiin. Ilmoittavatko yleensä peruutuksista ajoissa ja mistä nuo peruutukset johtuu?
7473
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Rahat loppu ja työntekijät potkittu poijes.

Äänestä

Yhtiöltä voisi kysellä syitä peruutuksiin, mutta syitä on varmasti monia, eikä yhtiö välttämättä halua kertoa ihan kaikkea esimerkiksi siitä, miksi peruutuksia on usein. Tyypillisiä syitä ovat tekniikan pettäminen (ei niin, että koneella ei voisi lentää, vaan niin, että on syytä tehdä tarkistuksia tai huoltoa, jotta lentäminen olisi turvallista) ja liian pieni matkustajamäärä (jos se on kovin pieni, yhtiön kannattaa peruuttaa lento vaikka matkustajien uudelleenreititys voi käydä hyvinkin kalliiksi). Myös henkilöstöongelmat voivat aiheuttaa peruutuksia, esimerkiksi jos lentäjä on sairaana eikä käytettävissä ole korvaavaa lentäjää.

Oulu-Helsinki-väli on matkustajan kannalta aika turvallinen, jos vaihtoaikaa on reilusti. Välillä on sen verran paljon liikennettä (varmaan Euroopan tiheimmin liikennöityjä reittejä tämänkokoisten paikkakuntien välillä), että löytyy sopiva korvaava lento.

Tiukan paikan tullen pidä kiinni oikeuksistasi. Ei pidä tyytyä esimerkiksi tarjoukseen saada rahat takaisin tuollaisessa tilanteessa. Sehän olisi absurdia, koska jos sitten itse yrittää hankkia korvaavan lennon toiselta yhtiöltä, se maksaa maltaita (koska ollaan lähellä lähtöä).

Lentoyhtiöllä on velvollisuus järjestää korvaava lento mahdollisimman pian. Tämä tarkoittaa että sen on ostettava sinulle paikka vaikka kilpailevan yhtiön koneeseen. (Tämä tulkinta ei ole ihan selvä, mutta sitä kannattaa vaatia.)

Ks.
http://www.ecc.fi/fi-FI/matkustaminen/lentomatkustajan-oikeudet/lennon-peruuttaminen/

Äänestä

Kysyppä asiaa Blue1:n toimitusjohtajalta ja kerro täällä, jos onnistut saamaan edes etäisesti järkevältä kuulostavan vastauksen.

Äänestä

"Rahat loppu ja työntekijät potkittu poijes."

Tässä ollaan niin asian ytimessä. Asiakkaita olisi ja lennot täynnä, mutta henkilökuntaa potkitaan pois ja lennot lennätetään toisilla.

Äänestä
  • Lennot täynnä? Hm... siis kannattavia reittejäkö ovat lopettaneet & lopettamassa? Ehkä ei...

    "Matkustajakäyttöaste laski heinäkuussa verrattuna viime vuoteen 4,7 prosenttiyksikköä 80,6 prosenttiin. Käyttöaste vuoden alusta on laskenut 2,7 prosenttiyksikköä 67,0 prosenttiin."
    http://www.blue1.com/fi/fi/Blue1/Lehdisto/suoritteet/Blue1n-liikennekehitys-heinakuussa-2011-/'

    Eikä firmaa ilahduta se, että käyttöasteen laskemisen lisäksi keskihinnat ovat laskeneet. Halvimmat turistiluokan liputhan eivät todellisuudessa tuota firmalle katetta vaan vain vähentävät tappiota. Siis ne joita nyt myydään "pyrähdyshintoina". "Yleisön pyynnöstä jatkamme ale- hinnoilla 5.9 saakka" näkyy nyt mainoksessa. Liekö yleisön pyynnöstä vai siksi, että firma muuten ei millään saa paikkoja kaupaksi? Ja mikähän on kuluttajalain kanta siihen, että "ale -hintana" myydään hintaa, jota on ihan normaalistikin saatavilla?

    Äänestä

Henkilökuntaa potkitaan pois. Ne jotka saavat jäädä, tekevät ylitöitä niin paljon kuin sielu sietää. Mutta jossain vaiheessa tulee stop kun aina työpäivät ovat 10-12h. Ei ole helppo olla matkustaja mutta ei työntekijäkään nykyään. Miten käynee toisen kotimaisen lentoyhtiön - siellä puhutaan kauniisti säästöohjelmasta.Ettei vaan jaettaisi potkuja sielläkin kun säästöohjelma pääsee kunnolla vauhtiin.

Äänestä
  • Kerropa sellainen työpaikka, missä 10-12h työpäiviä ei koskaan pääse syntymään? Luulin, että jokainen tälle alalle tuleva tietää, että kymmenen tunnin päivät ovat tavallisia siinä missä 4h työpäivät ovat tavallisia kaupan varakassalle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


gghhh2 kirjoitti:

eli siinäpä se kysymys olikin. Päivittäin on peruttu ainakin yksi lento. Meillä varattuna reilun viikon päästä lento Oulusta Hkiin ja jatkolento eri yhtiön lomalennolla. Vaihtoaikaa tosin on reilusti, mutta mietityttää, jos tuo lento onkin peruttu, miten pääsemme siinä tapauksessa ajoissa Hkiin. Ilmoittavatko yleensä peruutuksista ajoissa ja mistä nuo peruutukset johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu